Aktualności


Aktualności

Jakie stereo wybrać?

20 ocen

Systemy stereo nigdy nie opuściły naszych domów, a my jako społeczeństwo coraz bardziej doceniamy wysoką jakość dźwięku. Postęp jaki następuje w tej dziedzinie jest ogromny, a nowoczesne technologie szybko opanowały rynek, dzieląc go z wracającymi do pierwszej ligi gramofonami.

Poniższy poradnik opisuje najbardziej podstawowe elementy systemu stereo:

 • kolumny głośnikowe
 • wzmocnienie
 • źródła
 • przewody

Informacje w nim zawarte pomogą w stworzeniu wymarzonego systemu stereo, a podlinkowane poradniki rozszerzą omawiane tematy. Należy pamiętać, że najważniejsze w systemie audio są funkcjonalność i brzmienie. Przed zakupem powinno się odsłuchać każdy element zestawu, tak aby stworzyć kompletny system marzeń.

Bowers & Wilkins 702 S2

Kolumny głośnikowe

Kolumny stereofoniczne są elementem systemu, który wprowadza największe zniekształcenia, a co za tym idzie, determinuje brzmienie systemu.

Możemy wybierać spośród następujących rodzajów kolumn głośnikowych:

My skupimy się na dwóch pierwszych kategoriach, oraz subwooferach, które są niesłusznie uważane za nieprzydatne w stereo. Wybór kolumny głośnikowej warto zacząć od określenia, jaki typ brzmienia jest pożądany. Producenci zawsze mają wspólny dla produktów charakter, co ułatwia odnalezienie swojego kierunku w brzmieniu.

Każde pomieszczenie jest inne, a jego wpływ na dźwięk jest bardzo duży. Są jednak pewne ogólne wskazówki, od których warto zacząć poszukiwania. Rozmiar pokoju będzie determinował rozmiar kolumn. W pomieszczeniach do 10-15m2 zalecamy kolumny podstawkowe pracujące w układzie bas-refleks. Pozwoli to na osiągnięcie dobrego basu, pomimo ich niewielkiego rozmiaru. Jeżeli chcemy dostawić kolumny do ściany wtedy powinniśmy wybrać model z wylotem tunelu bas-refleks do przodu.

Jak wybrać kolumny podstawkowe?

Bowers & Wilkins 686 S2Niewielkie kolumny mogą grać dużym dźwiękiem, przykładem niech będą niezwykle popularne Bowers & Wilkins 686 S2. Konstrukcja bas-refleks, kevlarowy głośnik średnio-niskotonowy i aluminiowy głośnik wysokotonowy oferują przestrzenny i realistyczny dźwięk.

Pomieszczenia o metrażach do około 20m2 pozwalają na korzystanie z dużych kolumn podstawkowych (z ewentualnym subwooferem), lub niedużych, a nawet średnich kolumn podłogowych. Dzięki większej obudowie pozwalają one uzyskać głębszy i bardziej dynamiczny bas. Tutaj możemy natrafić na kolumny trójdrożne, które posiadają oddzielny głośnik średniotonowy. Decydując się na kolumny podłogowe warto zastanowić się nad ich ustawieniem. Odsunięcie od ściany na minimum 20 cm pomoże w budowaniu głębokiej i szerokiej sceny muzycznej. W tej kategorii spotkać możemy konstrukcje różnego typu bas-refleks, z membraną bierną lub zamknięte. Różnią się one przede wszystkim przetwarzaniem basu, a swoje preferencje najlepiej określić na podstawie odsłuchu.

ProAc Response DT8ProAc Response DT8 to kolumny podłogowe o uniwersalnym brzmieniu i wyglądzie. Głośniki dostosowane do odtwarzania poszczególnych pasm gwarantują uzyskanie naturalnego i pełnego brzmienia. Dostępne w kilku różnych wykończeniach będą cieszyć ucho i oko.

Do największych pomieszczeń rekomendujemy duże, wolnostojące modele kolumn. Wypełnią one całe pomieszczenie pełnokrwistym dźwiękiem. Tutaj warto sięgać po modele 3 lub więcej drożne które charakteryzują się największym dostępnym zakresem dynamicznym. W większych pomieszczeniach ustawienie nie jest problemem, warto jednak pamiętać, żeby nie dostawiać kolumn do ściany, a tym bardziej, nie stawiać ich w rogu.

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Magico S3 Mk.IIMagico S3 Mk.II to kolumny najwyższej klasy, które wyznaczają kierunek w branży audio. Zastosowano w nich pionierskie technologie i materiały. Oferują one imponująco realistyczny, niemal pozbawiony zniekształceń dźwięk. Trzeba ich posłuchać, aby w nie uwierzyć.

Subwoofer

Aktywny subwoofer służy do wsparcia kolumn głośnikowych w odtwarzaniu niskich tonów. Dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi współpracuje on z istniejącym systemem, ale nie obciąża go dodatkowo. Dzięki budowie zoptymalizowanej do odtwarzania basu pozwala on na odtwarzanie bardzo niskich częstotliwości. W zastosowaniach stereo doda on głębi i dynamiki do dźwięku. Jego rozmiar należy dopasować do rozmiaru pomieszczenia, ale za najbardziej uniwersalne należy uznać urządzenia z głośnikami 8” lub 10”.

Jak wybrać subwoofer?

Bowers & Wilkins ASW 610Bowers&Wilkins ASW 610 to mocny, 200 W aktywny subwoofer, który doskonale nadaje się nie tylko do kina domowego. Skonstruowano go w zamkniętej obudowie co gwarantuje doskonałą pracę w impulsie.

Wzmacniacz

Wzmacniacz powinien być dopasowany do kolumn pod względem brzmienia i mocy. Dzięki rozwojowi techniki dopasowanie impedancji kolumn do wzmacniacza jest istotne jedynie w przypadku urządzeń lampowych. Drugim kluczowym aspektem podczas doboru wzmacniacza są jego możliwości.

Wzmacniacze audio dzielą się na rodzaje wynikające z ich funkcjonalności:

Można przyjąć, że przy określonej cenie końcówki mocy oferują najlepsze parametry i brzmienie, wzmacniacze zintegrowane plasują się pośrodku, a amplitunery dysponują najlepszą funkcjonalnością.

Największą ilością funkcji charakteryzuje się amplituner. Urządzenia tej klasy posiadają nie tylko tuner FM i cyfrowy DAB+, ale również wiele opcji streamingu już w standardzie. Dzięki wbudowanym przetwornikom C/A mogą współpracować bezpośrednio z dekoderami TV, czy konsolami do gier. Amplituner pozwala na stworzenie domowego centrum rozrywki multimedialnej bez użycia dodatkowych urządzeń.

Jaki amplituner wybrać?

Yamaha R-N303DAmplituner sieciowy Yamaha MusicCast R-N303D to niedrogie urządzenie, które integruje w sobie najbardziej kluczowe funkcje amplitunera sieciowego. Posiada on możliwość streamingu gęstych plików, oraz funkcjonalność multiroom.

Drugim typem wzmacniaczy jest wzmacniacz zintegrowany, nazywany popularnie integrą. Podstawową konfiguracją jest wbudowany selektor wejść, regulacja głośności i oczywiście wzmacniacz mocy. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, a ceny takich urządzeń kształtują się od około 1000zł, aż po granice wyobraźni. Bardziej rozbudowane jednostki wzbogacono o przetworniki C/A, a nawet streaming. Wybór tutaj jest bardzo szeroki.

Jaki wzmacniacz zintegrowany wybrać?

NAD C368Nowoczesny wzmacniacz zintegrowany nie jest ograniczony do wejść analogowych. NAD C368 posiada wbudowany przetwornik C/A, a przy pomocy modułu BluOS może również strumieniować muzykę po sieci.

Najprostszym urządzeniem jest końcówka mocy. Jest to sam układ wzmacniający, bez regulacji głośności, czy wyboru wejścia. Jest to dosyć specjalistyczne urządzenie wymagające zewnętrznej regulacji głośności, w związku z czym używa się go w towarzystwie przedwzmacniacza, lub źródła o regulowanej głośności, na przykład odtwarzacza CD, lub przetwornika C/A. Cała konstrukcja takiego urządzenia skupia się na wzmocnieniu, w związku z czym w swojej cenie końcówki mocy są wydajniejsze i dysponują większą mocą niż amplitunery, czy wzmacniacze zintegrowane.

Więcej o wyborze wzmacniacza

Copland CTA 506Copland CTA 506 to w pełni lampowy wzmacniacz o mocy 90 W na kanał, zawdzięcza ją potężnym lampom KT120. Dzięki temu łączy ona nie tylko piękne lampowe brzmienie, ale również moc i dynamikę znaną z urządzeń tranzystorowych.

Źródło analogowe…

Płyty winylowe stają się coraz popularniejsze, dlatego coraz więcej osób sięga po gramofony. Niedrogie konstrukcje często posiadają automatykę i wbudowany przedwzmacniacz, dzięki czemu można ich łatwo używać w dowolnym systemie. Ich obsługa sprowadza się do położenia płyty na talerzu, oraz naciśnięcia przycisku Start.

Audio-Technica AT-LP3Gramofon dla początkującego może być prosty w obsłudze i doskonale brzmieć. Wystarczy spojrzeć na nagradzany gramofon Audio-Technica AT-LP3, który wykorzystuje elementy zaprojektowane specjalnie dla niego, aby uzyskać satysfakcjonujące brzmienie.

Konstrukcje wyższej klasy, takie jak Elac Miracord 90 zazwyczaj są pozbawione takich udogodnień. Ich obsługa jest w pełni manualna, a przedwzmacniacz korekcyjny jest oddzielnym urządzeniem, lub elementem wbudowanym we wzmacniacz, czy amplituner. Takie rozdzielenie pozwala na osiągnięcie wyższej jakości. Takie urządzenia dedykujemy największym pasjonatom i melomanom. Więcej o konstrukcji gramofonów i sposobie na ich wybór napisaliśmy w poradniku:

Jak wybrać gramofon?

Elac Miracord 90Hi-Endowy gramofon w pełnej krasie, jubileuszowy Elac Miracord 90 to pełnokrwista maszyna dla audiofila. Korzysta on z przygotowanej przez Audio-Technica wkładki z igłą Micro Line. Ramię wykonano z odpornego na wibracje włókna węglowego.

…albo cyfrowe

Źródła cyfrowe mają kilka twarzy: odtwarzacze CD/SACD, odtwarzacze strumieniowe i przetworniki DAC. Wiele urządzeń cyfrowych należy do kilku kategorii na raz, na przykład odtwarzacz CD z przetwornikiem DAC, czy DAC z funkcją strumieniowania.

Ogólny podział źródeł cyfrowych wygląda następująco:

Odtwarzacze CD/SACD są z nami najdłużej, wiele osób posiada kolekcje płyt CD. Format ten wielokrotnie dowiódł, że oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku, oraz trwałe nośniki. Pewnym krokiem naprzód są płyty SACD, oferujące wyższą jakość dźwięku, niestety, za cenę bardziej skomplikowanego odtwarzacza. Odtwarzacz sam w sobie powinien mieć solidny i trwały napęd, oraz jak najlepszy przetwornik C/A. W niektórych urządzeniach producenci udostępniają wejścia dla zewnętrznych urządzeń cyfrowych. Więcej informacji o odtwarzaczach CD znajduje się w poradniku:

Jak wybrać odtwarzacz CD?

Yamaha CD-S1000Wiele wysokiej klasy odtwarzaczy CD skupia się maksymalnie na odczycie samej płyty. Yamaha CD-S1000 odczytuje zarówno zwykłe dyski CD, jak i SACD. Szczególnie ten drugi format pozwala na uzyskanie dźwięku bardzo wysokiej jakości.

Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie cyfrowym audio są przetworniki C/A. To urządzenia specjalizujące się w konwersji sygnałów cyfrowych na analogowe. Umożliwiają one odtwarzanie dźwięku z komputera, telewizora, lub innych źródeł dźwięku cyfrowego. Decydując się na zakup takiego elementu należy zwrócić na dostępne wejścia cyfrowe (ilość i typ), oraz na to jakie formaty akceptują. To drugie jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę rosnącą popularność gęstych plików PCM i DSD. Więcej o przetwornikach C/A dowiesz się w poradniku poniżej.

Jak wybrać przetwornik C/A?

Teac UD-301Dobry przetwornik C/A z regulowanym wyjściem analogowym może stać się nowoczesnym centrum systemu stereo. Przykładem niech będzie Teac UD-301, który oprócz tych funkcji dysponuje również wysokiej klasy wzmacniaczem słuchawkowym.

Ostatnia kategoria, odtwarzacze sieciowe, to bardzo świeża sprawa. Na tyle, że nie ma jeszcze usystematyzowanego nazewnictwa tych urządzeń. Streamery, strumieniowce, odtwarzacze sieciowe/strumieniowe, to wszystko jedno i to samo. Pozwalają korzystać z plików muzycznych na nośnikach fizycznych, oraz z chmury. Serwisy strumieniowe za niewielką opłatą dają dostęp do ogromnych zasobów muzycznych, pozwalając na tworzenie playlist ze znanych utworów, oraz poszukiwania nowej muzyki dzięki kategoriom i programowym sugestiom. Takie odtwarzacze zazwyczaj sterowane są poprzez aplikację na smartfonie, co pozwala na łatwe i sprawne zarządzanie odtwarzaną muzyką. Jeżeli celem jest najwyższa jakość dźwięku, to warto wybrać urządzenie wspierające gęste formaty muzyczne.

Jak wybrać odtwarzacz sieciowy?

Bluesound Node 2Odtwarzacze sieciowe mogą być również częścią większego systemu multiroom. Bluesound Node 2 to bardzo uniwersalne urządzenie, korzystające z wiodącego oprogramowania BluOS. Pozwala ono na strumieniowanie plików hi-res, a nawet MQA.

Przewody

Odtwarzacze, wzmacniacze, i kolumny muszą zostać w jakiś sposób ze sobą połączone. Zalecamy korzystać z przewodów połączeniowych renomowanych producentów. Ma to odzwierciedlenie w brzmieniu, jak i ich trwałości. Źle dobrany, lub zwyczajnie słabej jakości przewód potrafi odebrać sporo z finalnego efektu dźwiękowego. Przewody powinniśmy dobierać na samym końcu, dopasowując ich rodzaj i brzmienie do reszty zestawu.

Wyróżniamy podstawowe typy przewodów w audio:

 • Interkonekty
 • Głośnikowe

Interkonekty występują w konfiguracji RCA (chinch), lub symetrycznej XLR. Najczęściej spotykane są te pierwsze i to na nich się skupimy. Podczas wyboru szukajmy czystych przewodników i dobrej jakości dielektryka. Przewodnik może być miedziany, miedziany pokryty srebrem, oraz srebrny. Srebro jest materiałem o najwyższej przewodności jaki istnieje, dlatego wielu producentów decyduje się na jego zastosowanie. Przewody oparte o ten materiał mają inny charakter brzmienia niż miedziane, więc warto zapoznać się z każdą z tych możliwości.

Audioquest Big SurPrzewody sygnałowe RCA Audioquest Big Sur są rozsądną cenowo propozycją uniwersalnego brzmieniowo interkonektu. Dostępny w różnych długościach pozwoli połączyć systemy w najróżniejszych konfiguracjach.

Przewód głośnikowy można kupić w dwóch formach: goły przewód z metra, lub gotowe odmierzone odcinki wyposażone w złącza bananowe, lub widełki. Wtyki pozwalają nie tylko na pewniejszy i trwalszy kontakt z gniazdem, ale również zabezpieczają przewód przed utlenianiem się miedzi. Niestety, ich zastosowanie zwiększa cenę przewodu. Warto zwrócić uwagę na sztywność przewodu, która wpływa na jego układanie za sprzętem i meblami.

Real Cable TDC 200 FReal Cable TDC 200 F jest odpowiedni dla początkujących audiofilów i melomanów. Oferuje zrównoważone i pełne brzmienie przy rozsądnej cenie.

Jak wybrać przewody audio-wideo?

Na zakończenie

W tym artykule wskazaliśmy kluczowe elementy każdego systemu stereo. Ich wybór należy zacząć od określenia potrzebnych funkcji, a następnie trzeba przeprowadzić odsłuchy determinujące ostateczny wybór. Ułatwieniem dla początkujących są gotowe zestawy stereo oferowane przez nasze salony. Zostały one stworzony przez naszych ekspertów, którzy posługując się swoją wiedzą i doświadczeniem stworzyli doskonale brzmiące systemy.

W salonach Top Hi-Fi & Video Design zawsze jesteś mile widziany. Nasi eksperci chętnie podzielą się swoją pasją i opowiedzą o rozwiązaniach spotykanych w stereo. Zaprezentujemy Ci wybrane urządzenia, tak abyś mógł dokonać świadomego wyboru. Pozwól zarazić się naszym hobby.

Komentarze (5)  /  Ocena: 5.0/5 (20 ocen)

 • Muniek79194.99.105.2482018-12-31 02:11:01
  Fajnie, że wraca moda na gramofony! Super artykuł! Odpowiedz
  • captaincrunch89.64.31.102019-12-08 16:37:36
   Częsciowo się zgodzę. Lecz moim zdaniem moda na gramofony nigdy nie przeminęła :) Odpowiedz
 • konar123212.7.222.612019-01-01 16:54:56
  I takie wpisy to ja szanuję. Oby tak dalej! Odpowiedz
 • DaroJaro89.64.12.602019-01-12 16:44:58
  Takie wpisy trzymają poziom. Dużo informacji, konkretnie i na temat. Super poradnik Odpowiedz
 • vivimos89.64.30.1632019-10-19 16:29:00
  Przeprowadzałem się 3 razy. Więc za każdym razem musiałem się zmagać z wyborem stereo dopasowanym do akustyki. Straszny ból ale jakość dźwięku się znacznie polepszy. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


AT-LP3
Supercena

AT-LP3

Audio-Technica
Gramofony
1 199 zł
859 zł
C368
Supercena

C368

NAD
Wzmacniacze zintegrowane
4 299 zł
3 799 zł
CTA 506
Promocja

CTA 506

Copland
Wzmacniacze mocy
17 999 zł
15 999 zł

CD-S1000

Yamaha
Odtwarzacze CD / SACD
5 799 zł
4 699 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław