Aktualności


Aktualności

Jakie słuchawki z redukcją szumów kupić?

11 ocen

Aktywna redukcja szumów pojawiła się po raz pierwszy w zestawach słuchawkowych dla pilotów. Wysoki poziom hałasu i ciągły szum mogły powodować trwałe uszkodzenia słuchu. Systemy aktywnej redukcji hałasu radykalnie poprawiły tę sytuację, oraz umożliwiły łatwą komunikację dla załogi. Z czasem ta technologia trafiła także do urządzeń konsumenckich, znajdując znakomite zastosowanie w słuchawkach dla osób podróżujących i pracujących w ciągłym hałasie. Słuchawki z aktywną redukcją szumów (ANC) docenią nie tylko latający samolotami, ponieważ nawet w metrze, czy w autobusie szum tła potrafi być dosyć głośny.

Audio-Technica ATH-MSR7NC
Zbliżenie na wejścia w słuchawce Audio-Technica ATH-MSR7NC. Widać wejście 3,5mm dla przewodu słuchawkowego, włącznik funkcji ANC i złącze micro USB do ładowania wbudowanego akumulatora.

Słuchawki z aktywną redukcją szumów (ANC) występują najczęściej w postaci konstrukcji nausznych, jednak na rynku dostępne są także modele dokanałowe. Ze względu na potrzebę izolowania hałasu, zawsze będą o konstrukcji zamkniętej. Specjalny układ elektroniczny „nasłuchuje” tego co się dzieje dookoła, a następnie dodaje te dźwięki do słuchanej muzyki w odwróconej fazie. Kiedy hałas z zewnątrz spotyka się w słuchawce z takim samym, ale odwróconym w fazie dźwiękiem, to wówczas obie te fale skutecznie się znoszą w efekcie czego nie słyszymy dźwięków otoczenia.  Ze względu na swój niewielki rozmiar słuchawki douszne zazwyczaj są wyposażone w dodatkowy moduł ANC na przewodzie łączącym słuchawki.  W konstrukcjach nausznych, cała elektronika mieści się w muszlach słuchawki. Zasilanie takich słuchawek realizuje w większości przypadków wbudowany akumulator, który ładuje się przez złącze micro USB, Wyjątkiem od reguły są na przykład słuchawki dokanałowe Audio-Technica ATH-ANC33iS, lub nauszne PSB M4U 2, które zasilane są akumulatorami AAA. W przypadku rozładowania się akumulatora, nowoczesne słuchawki ANC przechodzą w tryb pasywny, bez konsekwencji dla dźwięku. Wyższe modele słuchawek bezprzewodowych słuchawek z redukcją szumów mogą sterować telefonem, czy odtwarzaczem muzycznym do którego są podłączone. Znacząco zwiększa to komfort użytkowania. Słuchawki Sennheiser PXC 550 posiadają nawet panel dotykowy do sterowania odtwarzaniem muzyki.

Sennheiser PXC 550Zaawansowane technologicznie słuchawki Sennheiser PXC 550. Niemiecka firma ma ogromne doświadczenie w produkowaniu takich urządzeń. Widoczny panel sterowania dotykiem.

Dokanałowo, czy nausznie?

            Tutaj dużo się opiera na osobistej preferencji. Na co dzień słuchawki dokanałowe będą praktyczniejsze, dzięki małej wadze i rozmiarze. Z kolei w długich podróżach nie ma nic lepszego, niż wygodne słuchawki nauszne. Najlepiej przymierzyć jedne i drugie, oraz zastanowić się w jaki sposób będziemy ich używać. Słuchawki dokanałowe ANC posiadają zazwyczaj zewnętrzny moduł ANC, który trzeba przypiąć do ubrania. ATH-ANC33iS są przykładem takiego rozwiązania. Ich ogromna zaletą oprócz skutecznego tłumienia dźwięku z zewnątrz jest niska cena. W zestawie dostarczono również doskonałe wkładki Comply, które dopasowują się do kształtu kanału usznego użytkownika.

Audio-Technica ATH-ANC33iSSłuchawki dokanałowe Audio-Technica ATH-ANC33iS posiadają niewielki moduł ANC umieszczony na przewodzie. Jest to wymuszone przez ich niewielki rozmiar.

Bezprzewodowo, czy klasycznie?

Jednym z podstawowych pytań jakie należy sobie zadać wybierając słuchawki ANC jest, czy mają one być bezprzewodowe. Konstrukcje klasyczne oferują wąski zakres sterowania przy pomocy pilota na przewodzie. Słuchawki działające na Bluetooth mają nad nimi pewną przewagę. Często oferują bardziej rozbudowane sterowanie, oraz eliminują przewód, co wiąże się z większym komfortem użytkowania. Decydując się na takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na standard użytej transmisji Bluetooth, warto szukać najnowszych wersji aptX, który oferuje najlepszą jakość odtwarzanego dźwięku.

Słuchawki Audio-Technica ATH-ANC40BT to jeden z popularniejszych wyborów w swojej kategorii. Lekkie, z pojemną baterią, mogą pracować przez 8 godzin. Po tym czasie, wystarczy podłączyć przewód, żeby używać ich jako pasywnych słuchawek. Przyciski umieszczone na module ANC pozwalają sterować odtwarzaniem, głośnością, oraz odbieraniem rozmów.

Audio-Technica ATH-ANC40BTBezprzewodowe słuchawki ANC Audio-Technica ATH-ANC40BT posiadają lekki moduł z elektroniką, który opiera się o nasze ramiona. W zestawie producent dostarcza kilka różnych rozmiarów gumek, co pozwoli na dopasowanie słuchawek do własnego ucha.

Skuteczność tłumienia

Jest to bardzo istotny parametr słuchawek z systemem ANC, ponieważ determinuje on skuteczność ich podstawowej funkcji. W większości wypadków są to zbliżone wartości pomiędzy 80-90%, choć naturalnie słuchawki wyższej klasy są w tym lepsze. W wypadku krótkich podróży z niezbyt uciążliwym hałasem, mniej tłumiąca, ale lżejsza para słuchawek może być bardziej optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak planujesz przebywać przez długi czas w dużym hałasie (na przykład długi lot samolotem), to warto postawić na słuchawki najmocniej tłumiące. Przed zakupem warto sprawdzić słuchawki, czy ich tłumienie dźwięków otoczenia jest wystarczające do potrzeb. Drugim najważniejszym parametrem będzie charakter ich brzmienia.

PSB M4U 2PSB M4U 2 to przykład komfortowych słuchawek, które docenimy podczas długich podróży. W czasie ich trwania skutecznie odizolują nas od hałasu, oferując szerokie, przestrzenne brzmienie.

Wybór słuchawek z aktywną redukcją szumów jest bardzo szeroki. Polecamy zacząć od rozmiaru słuchawek, oraz wymaganego tłumienia. Najlepiej wybrać się do dobrego salonu audio, w którym jest możliwość przetestowania produktu. Wówczas na własne uszy można sprawdzić, które słuchawki najbardziej będą Ci pasować. Słuchawki to urządzenie bardzo osobiste, dlatego ważne jest, żeby dopasować je do gustu i własnej głowy. Szczególnie, kiedy będziemy spędzać w nich dużo czasu. Zapraszamy do wizyty w salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie posiadamy szeroki wybór słuchawek ANC najbardziej renomowanych marek. Nasi eksperci z przyjemnością pomogą dobrać model najbardziej dla Ciebie odpowiedni. 

Komentarze (10)  /  Ocena: 5.0/5 (11 ocen)

 • Jaronka7737.120.156.762018-12-28 22:12:40
  Powiem szczerze - używam słuchawek opisanych, czyli PSB M4U 2 i to naprawde jedne z lepszych jakie użytkowałam w swoim długim życiu muzyka. Każdy detal jest prezentowany, izolacja idealna. Wyrosłam już z dousznych :) Dzieki za artykuł, czegos sie dowiedziałam. Odpowiedz
 • Adaccc45185.244.214.2472019-01-01 12:28:53
  Takie rzeczy w słuchawkach? Nawet nie miałem pojęcia. Niesamowite! Odpowiedz
  • wilix89.64.30.1242020-01-05 22:20:51
   Ja tak samo! coraz bardziej fascynujący jest przemysł audio. Odpowiedz
 • Anita109.232.240.632019-02-04 17:22:34
  Nie wiedziałam, że są takie specjalne słuchawki z redukcją szumów. Ja mam nauszne bezprzewodowe House of Marley i działają bardzo dobrze. Nie mają wyszczególnionej tej funkcji, ale dają radę. Kiedy włączam muzykę, to żadne szumy mi nie straszne ;) Odpowiedz
 • wiraha37.120.156.842019-03-30 16:04:08
  Ostatnio zacząłem rozglądać się za takimi słuchawkami, i odkryłem że sennheisery są godne polecenia :) Odpowiedz
  • pepies89.64.31.292019-09-15 14:48:21
   są niezłe. Używam ich do grania i spokojnie wystarczają :P w CS dają radę Odpowiedz
   • vibe89.64.29.2052019-11-17 15:17:42
    noooo jak tak samo. Korzystałem z steelseries, ale ostatnio zmieniłem na sennheisery i słyszłem kroki z drugiego końca mapy :))) Odpowiedz
 • leewOP194.99.105.2382019-10-02 10:22:13
  według mnie również tłumienie jest ważne, w końcu bez niego to nie można tego nazwać dobrymi słuchawkami! Odpowiedz
  • idioma89.64.30.1632019-10-19 16:48:06
   Tak, szczególnie kiedy ktoś pracuje z dźwiękiem w studiu na przykład jak ja. Dla mnie redukowanie szumów z tła pomaga w wykrywaniu błędów i naprawianiu ich. Odpowiedz
 • Hazer2189.64.2.2352020-01-15 11:00:46
  audio technica wyglądają naprawdę dobrze, chyba się nimi zainteresuję. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


ATH-ANC33iS

Audio-Technica
Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
359 zł
293 zł
ATH-ANC40BT
Bestseller

ATH-ANC40BT

Audio-Technica
Słuchawki douszne
899 zł
499 zł

PXC 550

Sennheiser
Słuchawki Bluetooth
1 509 zł
789 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław