Aktualności


Aktualności

Jaki projektor multimedialny do kina domowego?

20 ocen

Urządzając wieczór filmowy dla przyjaciół lub przygotowując prezentację do pracy – zawsze chcemy zrobić dobre wrażenie, a to mamy gwarantowane, jeśli wyświetlimy obraz na naprawdę dużym ekranie. Oczywiście mówimy o obrazie dobrej jakości. Korzystając z projektora, możemy dopasować wielkość obrazu do rozmiaru sali i grupy widzów.

Aby uzyskać najlepszy możliwy obraz, musimy dobrać projektor do naszych planów. Większość projektorów poradzi sobie z każdym rodzajem urządzenia, niemniej jednak są one szczególnie dostosowane do jednej z dwóch rzeczy: wyświetlania danych w postaci np. prezentacji lub wyświetlania filmów wysokiej jakości. Dlatego też nie każdy projektor nadaje się do kina domowego.

Optoma UHD

Czy projektor jest lepszy od telewizora?

Z obrazem do 36 razy większym niż pięćdziesięciocalowy telewizor, projektor oferuje gorące emocje podczas meczu lub możliwość poczucia się w samym środku akcji naszej ulubionej gry wideo. Domowe projektory łączą wysoką jakość obrazu z dobrym kontrastem i wiernie oddanymi kolorami, szczególnie, jeśli urządzamy kino domowe w osobnym pomieszczeniu, wyposażonym w regulację światła. Jednak możemy osiągnąć dobry efekt także w jasnym pokoju, wybierając projektor o dużej jasności i dobrej jakości ekran.

Porównać sprzęt można też w profesjonalnym salonie sprzedaży, gwarantującym dostępność najlepszych produktów na rynku. Wybierając najlepszy projektor do kina domowego warto udać się na poszukiwania tam, gdzie będzie możliwość sprawdzenia go w warunkach przypominających domowe – na przykład odpowiedniej odległości od ściany.

Jak wybrać najlepszy projektor?

Projektor może być wolnostojący lub mocowany do ściany albo sufitu. Możemy także pominąć wybór ekranu i wyświetlać film bezpośrednio na ścianie, ale ekran zagwarantuje lepszy, bardziej miękki i pełny obraz. Dostępne są projektory 1080p HD lub 4k Ultra HD – jeżeli będziemy wyświetlać filmy o bardzo wysokiej jakości obrazu, na przykład z Blue-Ray, inwestycja w 4k ma sens; w przeciwnym razie nie ma potrzeby kupować projektora, który na wejściu i tak otrzyma obraz niższej jakości. Wybór zależy więc od tego, jakie będzie najczęstsze źródło, z którego wyświetlamy filmy.

Projektory nie mają wbudowanego tunera TV, zamiast tego wyposażone są w gniazda do podłączenia Blu-Ray, telewizji kablowej, konsoli gier lub innego urządzenia. Zwykle nie odtwarzają też dźwięku, dlatego wyposażając kino domowe musimy pamiętać o zestawie głośników. Dla tych, którzy nie lubią plączących się wszędzie kabli, producenci oferują projektory z bezprzewodowym HDMI.

5500

Jak widać, wybór jest duży, a więc najważniejsze jest ustalenie, gdzie i do czego najczęściej będziemy używać naszego projektora.

Najważniejsze wskazówki to:

 • im jaśniejsze pomieszczenie, tym wyższa jasność projektora
 • im więcej osób w pomieszczeniu, tym większy obraz
 • zwróćmy uwagę na żywotność lampy projektora
 • im wyższej jakości materiały, tym wyższa rozdzielczość projektora (ważna jest rozdzielczość natywna)
 • współczynnik kształtu obrazu – do kina domowego stosuje się zwykle 16:9
 • waga, jeśli planujemy przenosić projektor w różne miejsca.
 • głośność pracy rodzaje gniazd i portów w zależności np. od tego, czy potrzebujemy wejścia USB.

Podsumowując, wybór musimy zacząć od ustalenia, w jakim pomieszczeniu urządzamy nasze kino domowe, na ile osób i z jakich źródeł będziemy korzystać najczęściej. Z tą wiedzą i podstawowymi informacjami technicznymi bez trudu dobierzemy projektor idealny.

Komentarze (7)  /  Ocena: 4.9/5 (20 ocen)

 • ewka212.7.222.1082019-02-20 16:58:10
  Właśnie się orientuję w temacie prjektorów, bo planuję zakup. Artykuł jak najbardziej pomocny. Dla mnie na 5 ;) Odpowiedz
 • Walizosq37.120.156.682019-04-06 17:48:31
  Naprawdę można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji! Odpowiedz
 • mitek37.120.156.1322019-04-07 16:47:56
  Oglądam na projektorze filmy już drugi miesiąc i przyznaję, że kompletnie nie ma porównania do zwykłego TV. Zawsze czuję się jak w kinie. Świetne uczucie i dodatkowa oszczędność na biletach na seanse ;) Odpowiedz
 • Hansomesolo89.64.27.2102019-06-01 12:06:21
  sam się zastanawiam jaki, ale dziękli wam może się zdecyduje w końcu! Odpowiedz
 • Wysokon89.64.3.1712019-12-09 09:30:54
  ten na zdjęciu wygląda znakomicie, a jaki koszt? Odpowiedz
 • Ghymee389.64.2.2352020-01-15 11:15:38
  takie projektory są trochę drogie, ale jak przyoszczędzę to pewnie już niedługo sobie taki kupię:) Odpowiedz
 • wheelfred89.64.2.1842020-02-07 11:38:30
  dużo ustawiania, ale z tego co czytam to chyba naprawdę warto. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław