Aktualności


Aktualności

Jaki projektor multimedialny do kina domowego?

16 ocen

Urządzając wieczór filmowy dla przyjaciół lub przygotowując prezentację do pracy – zawsze chcemy zrobić dobre wrażenie, a to mamy gwarantowane, jeśli wyświetlimy obraz na naprawdę dużym ekranie. Oczywiście mówimy o obrazie dobrej jakości. Korzystając z projektora, możemy dopasować wielkość obrazu do rozmiaru sali i grupy widzów.

Aby uzyskać najlepszy możliwy obraz, musimy dobrać projektor do naszych planów. Większość projektorów poradzi sobie z każdym rodzajem urządzenia, niemniej jednak są one szczególnie dostosowane do jednej z dwóch rzeczy: wyświetlania danych w postaci np. prezentacji lub wyświetlania filmów wysokiej jakości. Dlatego też nie każdy projektor nadaje się do kina domowego.

Optoma UHD

Czy projektor jest lepszy od telewizora?

Z obrazem do 36 razy większym niż pięćdziesięciocalowy telewizor, projektor oferuje gorące emocje podczas meczu lub możliwość poczucia się w samym środku akcji naszej ulubionej gry wideo. Domowe projektory łączą wysoką jakość obrazu z dobrym kontrastem i wiernie oddanymi kolorami, szczególnie, jeśli urządzamy kino domowe w osobnym pomieszczeniu, wyposażonym w regulację światła. Jednak możemy osiągnąć dobry efekt także w jasnym pokoju, wybierając projektor o dużej jasności i dobrej jakości ekran.

Porównać sprzęt można też w profesjonalnym salonie sprzedaży, gwarantującym dostępność najlepszych produktów na rynku. Wybierając najlepszy projektor do kina domowego warto udać się na poszukiwania tam, gdzie będzie możliwość sprawdzenia go w warunkach przypominających domowe – na przykład odpowiedniej odległości od ściany.

Jak wybrać najlepszy projektor?

Projektor może być wolnostojący lub mocowany do ściany albo sufitu. Możemy także pominąć wybór ekranu i wyświetlać film bezpośrednio na ścianie, ale ekran zagwarantuje lepszy, bardziej miękki i pełny obraz. Dostępne są projektory 1080p HD lub 4k Ultra HD – jeżeli będziemy wyświetlać filmy o bardzo wysokiej jakości obrazu, na przykład z Blue-Ray, inwestycja w 4k ma sens; w przeciwnym razie nie ma potrzeby kupować projektora, który na wejściu i tak otrzyma obraz niższej jakości. Wybór zależy więc od tego, jakie będzie najczęstsze źródło, z którego wyświetlamy filmy.

Projektory nie mają wbudowanego tunera TV, zamiast tego wyposażone są w gniazda do podłączenia Blu-Ray, telewizji kablowej, konsoli gier lub innego urządzenia. Zwykle nie odtwarzają też dźwięku, dlatego wyposażając kino domowe musimy pamiętać o zestawie głośników. Dla tych, którzy nie lubią plączących się wszędzie kabli, producenci oferują projektory z bezprzewodowym HDMI.

5500

Jak widać, wybór jest duży, a więc najważniejsze jest ustalenie, gdzie i do czego najczęściej będziemy używać naszego projektora.

Najważniejsze wskazówki to:

 • im jaśniejsze pomieszczenie, tym wyższa jasność projektora
 • im więcej osób w pomieszczeniu, tym większy obraz
 • zwróćmy uwagę na żywotność lampy projektora
 • im wyższej jakości materiały, tym wyższa rozdzielczość projektora (ważna jest rozdzielczość natywna)
 • współczynnik kształtu obrazu – do kina domowego stosuje się zwykle 16:9
 • waga, jeśli planujemy przenosić projektor w różne miejsca.
 • głośność pracy rodzaje gniazd i portów w zależności np. od tego, czy potrzebujemy wejścia USB.

Podsumowując, wybór musimy zacząć od ustalenia, w jakim pomieszczeniu urządzamy nasze kino domowe, na ile osób i z jakich źródeł będziemy korzystać najczęściej. Z tą wiedzą i podstawowymi informacjami technicznymi bez trudu dobierzemy projektor idealny.

Komentarze (4)  /  Ocena: 4.9/5 (16 ocen)

 • ewka212.7.222.1082019-02-20 16:58:10
  Właśnie się orientuję w temacie prjektorów, bo planuję zakup. Artykuł jak najbardziej pomocny. Dla mnie na 5 ;) Odpowiedz
 • Walizosq37.120.156.682019-04-06 17:48:31
  Naprawdę można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji! Odpowiedz
 • mitek37.120.156.1322019-04-07 16:47:56
  Oglądam na projektorze filmy już drugi miesiąc i przyznaję, że kompletnie nie ma porównania do zwykłego TV. Zawsze czuję się jak w kinie. Świetne uczucie i dodatkowa oszczędność na biletach na seanse ;) Odpowiedz
 • Hansomesolo89.64.27.2102019-06-01 12:06:21
  sam się zastanawiam jaki, ale dziękli wam może się zdecyduje w końcu! Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Marki k/Warszawy
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław