Aktualności


Aktualności

Jak zmieniła się konsumpcja muzyki w ciągu ostatniej dekady?

Bowers & Wilkins PI4

W ciągu ostatniej dekady dużo rzeczy uległo zmianie – począwszy od serii iście barejowskich wydarzeń w światowej polityce, na przemyśle muzycznym kończąc. Minione dziesięciolecie przyniosło mu bowiem niezłą rewolucję.

Była to dekada, która rozpoczęła się od walki z piractwem i spadającą na łeb na szyję sprzedażą fizycznych nośników muzyki, a której niespodziewanym i najjaśniejszym punktem było pojawienie się streamingu, który znacznie ożywił przemysł muzyczny i odczarował złe myślenie o niefizycznych nośnikach. Również social media były siłą, która napędzała muzyczne sukcesy, ale i rozdmuchiwała wszelkie niepowodzenia. 

Aby zrozumieć zmiany, przez które w ciągu ostatniej dekady przeszła branża muzyczna, zerknęliśmy na starsze i nowsze statystyki. Oto najważniejsze trendy w konsumpcji muzyki z ostatnich 10 lat.

Streaming wszedł jak do siebie

Streaming zakończył dekadę na samym szczycie, przejmując panowanie od muzyki cyfrowej, która na początku dekady wydawała się nie do zdetronizowania.

Spotify wystartował w 2008 roku. W 2014 roku w szranki z nim stanął Tidal, a rok później do tegoż grona dołączyła również firma Apple Music, dzięki której dziecko Steve’a Jobsa mogło wrócić na muzyczną falę. Firmy szybko stały się kluczowymi graczami, jeśli chodzi o streaming muzyki, a ich pozycja umacnia się z roku na rok.

W ciągu pierwszych 10 lat swojego istnienia streamingowanie spowodowało niemałą rewolucję, stając się bezlitosnym dyktatorem trendów w branży muzycznej, do którego musiał dostosować się każdy, kto chciał pozostać na topie. 

Według raportu organizacji IFPI aż 89% miłośników muzyki korzysta z usługi streamingu, a w ciągu ostatniego roku wskaźnik ten podskoczył do góry o zawrotnych 57%. Statystyki podają również, że streamujemy około 18 godzin muzyki tygodniowo, czyli prawie pół etatu w pracy. W 2019 r. Udział streamingu w rynku wzrósł o prawie 20% do 8,8 mld dolarów, co aż stanowi 79,5% wszystkich przychodów z nagrań muzycznych.

Poprzez "strumieniową transmisję" raport odnosi się do różnych usług, w tym Vevo i YouTube, Spotify, Tidal, czy Deezeer lub Apple Music. 

Najpopularniejsze serwisy streamingowe w 2019 roku. Źródło: StatistaNajpopularniejsze serwisy streamingowe w 2019 roku. Źródło: Statista

Dziś prawdziwych piratów już nie ma

Muzyka cyfrowa rozpoczęła dekadę w zupełnie innym miejscu niż ją zakończyła – wybuch popularności streamingu siłą rzeczy zepchnął ją na dalszy tor, a praktycznie wyeliminował, tym samym osłabiając piractwo. A o empetrójkach dziś nie pamięta już prawie nikt (poza boomerami).

W 2019 r. 27% respondentów biorących udział w badaniu IFPI stwierdziło, że naruszenie praw autorskich było u nich "sposobem na słuchanie lub uzyskiwanie muzyki w ciągu ostatniego miesiąca", co daje 38% mniej w porównaniu z zeszłoroczną analizą konsumpcji muzyki. 

Mimo iż płyty CD są nadal sprzedawane, winyle cały czas są na topie, a wraz z falą niezależnej muzyki powróciły również kasety magnetofonowe, fizyczne nośniki muzyki nie mogą powiedzieć, że mają za sobą świetną dekadę – ich udział w rynku wynosi zaledwie 8%, tracąc 10% od ubiegłego roku. Dla porównania, streaming “pożarł” aż 79% całego rynku muzycznego.

A jak jest u  Was – światowe trendy zgadzają się z rzeczywistością? Niezależnie, czy wciśnięcie PLAY na Spotify, wieży, magnetofonie, czy programie do odtwarzania mp3 – ważne, by zestaw stereo podołał, a resztę jakoś się dogra.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław