Aktualności


Aktualności

Jak wybrać słuchawki douszne?

Jak wybrać słuchawki douszne?

Dużym uznaniem cieszą się słuchawki douszne i dokanałowe. O ogromnej i wciąż niesłabnącej popularności słuchawek dousznych oraz słuchawek dokanałowych decydują względy praktyczne. Konstrukcje te są niezwykle kompaktowe i lekkie, przez co idealnie sprawdzają się podczas słuchania muzyki ze smartfona lub innych przenośnych źródeł dźwięku, zarówno podczas joggingu jak i w komunikacji miejskiej.

Są to konstrukcje o niewielkich rozmiarach. Umieszcza się je płytko w kanale słuchowym. Umożliwiają swobodny przepływ powietrza (oddychanie ucha) i nie powodują efektu zatkania. Nie gwarantuje to jednak odpowiedniej izolacji od hałasów z zewnątrz. Rozwiązanie to ma swoje zarówno dobre, jak i złe strony. Użytkownik słyszy dźwięki z otoczenia, a wypadku głośnego słuchania muzyki może ona być słyszalna również dla innych, nie tylko dla użytkownika słuchawek.

Audio-Technica

Zalety i wady słuchawek dousznych i dokanałowych

ZALETY

- mobilne
- niewielkie rozmiary
- duża wytrzymałość
- dyskretne
- coraz więcej modeli dopasowuje się do anatomicznej budowy ucha

WADY

- dźwięk o nie najwyższej jakości
- mogą negatywnie wpływać na słuch

CKR-7TW

Pomimo że słuchawki douszne i słuchawki dokanałowe są zazwyczaj traktowane jako jeden rodzaj konstrukcji, to w rzeczywistości różnią się drobnymi elementami budowy. Konstrukcje douszne tzw. pchełki są projektowane najczęściej w kształcie spłaszczonego owalu i są wprowadzane tylko do małżowiny usznej. Natomiast słuchawki dokanałowe są umieszczane bezpośrednio w kanale słuchowym oraz są wyposażone w dodatkowe silikonowe uszczelki izolujące ucho od dźwięków z otoczenia. Odpowiednio wyprofilowany kształt wkładek zwiększa tutaj pewność mocowania słuchawek w małżowinie i ogranicza ryzyko wypadania słuchawek np. podczas wykonywania różnych czynności domowych lub w trakcie intensywnych treningów sportowych.

Co ciekawe, producenci bardzo często wyposażają słuchawki dokanałowe w różne rodzaje gumek. Ich odpowiedni dobór niestety jest sprawą prostą, ale zastosowanie konkretnych typów może skutkować poprawą komfortu użytkowania dokanałówek, w tym modyfikacją brzmienia i wygodniejszym usadowieniem słuchawki w uchu.

iSine

Jakie typy gumek dokanałowych wyróżniamy?

Najpopularniejsze są te silikonowe, które dostępne są w różnych rozmiarach (S, M, L, XL) i kształtach, stanowiąc zazwyczaj podstawowe wyposażenie zestawu ze słuchawkami.

- Pojedyncze grzybki (single flange). Przy ich doborze ważna jest grubość materiału, z którego są wykonane, sztywność i kształt. Zbyt cienkie, mogą się rolować bądź załamywać do środka, natomiast za grube mogą uciskać kanał słuchowy powodując dyskomfort.

- Bi-flange, jak wskazuje sama nazwa, posiadają dwie kopułki. Są mniej popularne. Dzięki większej powierzchni materiału mogą zapewnić lepszą izolację (o kilkanaście decybeli), a przy tym głębszy bas, w porównaniu z single-flange. Warto sprawdzić modele o różnych proporcjach górnej części do dolnej, aby jak najlepiej je dopasować do kształtu kanału słuchowego. Jeśli nie będą dobrze przylegać, lepsze efekty zapewnią gumki typu single flange.

- Triple-flange, w kształcie „choinki” - model, który po odpowiednim dopasowaniu rozmiaru, najlepiej utrzymuje słuchawkę w uchu. Są zatem świetnym wyborem dla tych, którzy borykają się z wypadającymi z uszu pchełkami.

Drugą, odrębną grupę stanowią pianki dokanałowe, przyjmujące zazwyczaj kształt zbliżony do gumek typu single-flange. Ich zastosowanie polega na zgnieceniu w palcach pianki przed włożeniem do ucha. Po kilkunastu sekundach od założenia mają zacząć powracać do swojego pierwotnego kształtu. Wykonane są ze specjalnego materiału, który rozkurcza się w kanale słuchowym idealnie dopasowując się do jego kształtu, zapewniając przy tym najwyższy poziom izolacji.

Little bird

Są jednak kłopotliwe w użytkowaniu. Występują trudności w utrzymaniu czystości pianek. O wiele szybciej się brudzą - ze względu na porowatość materiału, z którego są wykonane. Mogą wpływać również na barwę dźwięku. Ocieplają brzmienie i podbijają niskie tony.

Bezprzewodowo

W przypadku aktywności sportowych doskonałym rozwiązaniem są słuchawki douszne bezprzewodowe. Brak kabla łączącego słuchawki sportowe z telefonem lub odtwarzaczem muzyki zwiększa swobodę ruchu i minimalizuje ryzyko przypadkowego wysunięcia się źródła dźwięku z kieszeni. Większość bezprzewodowych modeli wyposażona jest w pojemne akumulatory, które zapewniają wystarczającą ilość energii na wiele godzin pracy bez potrzeby ładowania baterii.

Z pilotem i mikrofonem

Słuchawki bezprzewodowe i przewodowe zarówno douszne, jak i dokanałowe często wyposażane są w przewody z wbudowanym pilotem zdalnego sterowania oraz mikrofonem. Rozwiązanie to pozwala wykorzystać słuchawki podczas prowadzenia rozmów telefonicznych, eliminując konieczność trzymania słuchawki telefonu w ręku. Zdalne sterowanie nie tylko umożliwia odbieranie/kończenie połączenia, lecz także pozwala obsługiwać odtwarzanie muzyki. Atutem niektórych modeli jest także wodoodporna konstrukcja.

Master & Dynamic

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław