Aktualności


Aktualności

Jak wybrać odtwarzacz 4K/Blu-ray/DVD?

11 ocen

Yamaha

Urządzenia te obsługują wszystkie rodzaje płyt, tj. CD, DVD i Blu-ray. Dzięki swojej wszechstronności odtwarzacze BD umożliwiają słuchanie muzyki i wyświetlanie filmów przy zachowaniu najwyższej możliwej jakości, niedostępnej w mniej zaawansowanych technologiach. Atutem wielu odtwarzaczy Blu-ray jest także kompatybilność z formatami wysokiej rozdzielczości, zarówno audio, jak i wideo.

Co to jest Blu-Ray?

Blu-ray to nazwa formatu, stworzona przez stowarzyszenie powołane specjalnie do tego celu. Słowo "Blu" pochodzi od niebieskiego koloru światła emitowanego przez diodę lasera. Blu-ray to niekwestionowany następca płyt DVD. Umożliwia przechowywanie filmów wysokiej rozdzielczości.

W stosunku do swojego poprzednika, czyli płyty DVD nośnik Blu-ray posiada zwiększoną do 25GB pojemność w przypadku płyt jednowarstwowych oraz 50GB w przypadku dwuwarstwowych. Pojawienie się na rynku telewizorów obsługujących obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD, a co za tym idzie dystrybucja filmów w tej rozdzielczości sprawiły, że produkowane płyty nie posiadały już wystarczającej pojemności. Zaczęto więc wytwarzać płyty czterowarstwowe Ultra HD Blu-ray o pojemności 100GB.

Oppo

Nośnik umożliwia zapis obrazu w trzech formatach: MPEG-2, MPEG-4 AVC oraz VC-1. Dźwięk zapisywany jest w postaci wielokanałowej za pomocą jednego z dwóch konkurujących ze sobą formatów – Dolby True HD oraz DTS HD Master Audio. Są to nowe, bezstratne formaty, które zapewniają wysoką jakość dźwięku. Oba umożliwiają zapis ścieżki dźwiękowej w ośmiu kanałach (konfiguracja 7.1). Dźwięk w formacie Dolby True HD może mieć rozdzielczość 24 bit/192 kHz, natomiast w DTS HD Master Audio 24 bit/192 kHz w konfiguracji 5.1 oraz 24 bit/96 kHz w konfiguracji 7.1. Zazwyczaj na filmie nagrana jest również ścieżka w jednym ze starszych formatów 5.1, czyli Dolby Digital lub DTS 5.1. Nie jest to jednak regułą i zawsze należy na opakowaniu sprawdzić jakie formaty odtwarzania są dostępne.

Można wyróżnić trzy główne typy odtwarzaczy Blu-ray (podobnie zresztą jak w przypadku odtwarzaczy DVD):
- stacjonarny – jest to samodzielne urządzenie podłączane do telewizora. Charakteryzuje się dużą wygodą obsługi, a bardzo często jest wyposażony w dodatkowe funkcje albo algorytmy, które mogą podnieść jakość wyświetlanych materiałów. Ponadto producenci dodają również inne niż standardowe moduły komunikacji.
- przenośny – na razie nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na ograniczoną ofertę producentów. Przenośny odtwarzacz przypomina miniaturowego netbooka. Jest to rozwiązanie dość drogie i sprawdzające się przede wszystkim w podróży. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie rzadko dysponuje ekranem o wysokiej rozdzielczości.
- komputerowy – jest to napęd, który pozwala zarówno na odtwarzanie, jak i wypalanie płyt Blu-ray (choć to zależy od zakupionej wersji). Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają w domu jedynie komputer z ekranem o wysokiej rozdzielczości.

Pioneer

Na co zwracać uwagę?

Formaty plików

Odtwarzacze Blue-ray powinny radzić sobie z różnymi formatami plików multimedialnych, zarówno dotyczących filmów, dźwięku lub zdjęć.

Najpopularniejsze to:

-film – Blu-ray video, DivX, Xvid, avi, wmv, mkv,
-zdjęcia – jpeg,
-dźwięk – mp3, wma.

Generalnie, im więcej formatów, tym większą mamy pewność, że pliki multimedialne zostaną rozpoznane przez urządzenie.

Standard dźwięku przestrzennego

Kupując odtwarzacz Blu-ray do kina domowego warto zwrócić uwagę na obsługiwany system dźwięku przestrzennego, tak by współgrał z już zakupionym sprzętem.

Najpopularniejsze standardy to:
-Dolby Digital (5.1),
-Dolby True HD (7.1),
-DTS (5.1),
-DTS-HD (5.1).

Oferują bardzo dobrą jakość dźwięku. Pierwsza cyfra oznacza liczbę zwykłych głośników. Z kolei cyfra po kropce to brak lub obecność głośnika niskotonowego (subwoofera). Warto jednak pamiętać, że wiele filmów Blu-ray nie wspiera standardu 7.1.

Wybrane modele wspierają SACD oraz charakteryzują się możliwością odtwarzania plików audio wysokiej rozdzielczości FLAC 192 kHz/24 bity, a także funkcjami sieciowymi. Mogą także strumieniować np. muzykę ze smartfona lub tabletu. Funkcje sieciowe to także łatwość obsługi za pomocą bezpłatnych aplikacji dla urządzeń mobilnych z iOS lub Androidem.

Oppo

Złącza

Odtwarzacz Blu-Ray musi zostać podłączony do telewizora. Dlatego też przed wyborem urządzenia należy zapoznać się z zestawem gniazd dostępnych w telewizorze:

HDMI – jest to obecnie najpopularniejszy port zapewniający wysoką jakość obrazu oraz dźwięku.

Wyjścia optyczne – używane przede wszystkim przez osoby, którym zależy na krystalicznie czystym dźwięku.
Gniazdo sieciowe (port Ethernet) – umożliwia podłączenie odtwarzacza do routera, co pozwala zarówno na aktualizację oprogramowania jak korzystanie z Internetu.
USB – przyda się osobom, które odtwarzają filmy nie tylko z płyt, ale również z dysków zewnętrznych albo pendrive’ów.

Warto zwrócić uwagę, czy odtwarzacz umożliwia odczyt dysków z systemem plików NTFS pozwalającym na przechowywanie plików większych niż 4 GB. Dodatkowo, w zależności od modelu wyjścia analogowe analogowe RCA, trigger czy RS-232C.

Yamaha

Dodatkowe wyposażenie

Odtwarzacz Blu-ray może być wyposażony w moduł Wi-Fi, który pozwoli na bezprzewodowe połączenie się z siecią domową. Przydatne jest również DLNA – standard umożliwiający przesyłanie plików multimedialnych pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami. Innym ciekawym dodatkiem jest wbudowany dysk twardy, który umożliwi nagranie filmów z telewizji. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na jego pojemność.

Nowoczesne konstrukcje dodatkowo mogą być wzbogacone o gniazdo sieciowe, pozwalające na podłączenie odtwarzacza do domowego routera. Rozwiązanie to umożliwia korzystanie z materiałów udostępnionych w sieci Internet. Zapewnia to dostęp do serwisów internetowych takich jak Dropbox, YouTube Leanback i Picasa.

Dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowych funkcji wiele modeli oferuje szereg przydatnych rozwiązań, takich jak obsługa sieci, sterowanie za pomocą aplikacji czy upscaling obrazu do wyższej rozdzielczości.
Smart view – pozwala na odtworzenie filmu na smartfonie.
Funkcje internetowe – dostęp do portali społecznościowych typu YouTube czy Flickr.
Konwersja obrazu do Full HD – poprawia jakość filmów niższej jakości (np. z DVD), ale należy zdawać sobie sprawę, że jest to tylko sztuczne podnoszenie rozdzielczości.
Wyświetlanie obrazu 3D – dla fanów filmów przygotowanych w trójwymiarze. Oczywiście należy pamiętać, że oprócz odtwarzacza potrzebny jest również odpowiedni telewizor i wyposażenie w postaci okularów.
Wyświetlanie obrazu 4K – podwyższona rozdzielczość obrazu, ale tylko wtedy, kiedy dysponujemy telewizorem 4K.

Skalowanie obrazu

Ile wydać

Wbrew pozorom wybór optymalnego odtwarzacza nie jest skomplikowany. Trzeba rozgraniczyć dwie kwestie: jakość odtwarzania oraz funkcjonalność. W tej pierwszej dziedzinie prym wiodą zwykle dużo droższe odtwarzacze, pochodzące od specjalistycznych producentów. Funkcjonalnością jednak nie dorównują one modelom masowym.

Warto zaznaczyć, że różnice w jakości obrazu (szczególnie z płyt Blu-ray) pomiędzy tańszymi odtwarzaczami za kilkaset złotych, a tymi za kilka tysięcy są minimalne – widoczne tylko w bezpośrednim porównaniu na dużym, skalibrowanym ekranie wysokiej klasy.

Także różnica w jakości brzmienia z wyjść HDMI jest niewielka, choć jednak wyraźniejsza, szczególnie gdy korzystamy z systemu audio wysokiej klasy. Dla potrzeb prostego nagłośnienia, soundbara czy wręcz samego telewizora zupełnie nie ma znaczenia. Przeciętny użytkownik dysponujący 40-calowym telewizorem i niższej klasy nagłośnieniem nie stwierdzi żadnej różnicy pomiędzy odtwarzaczami z niższej i średniej półki. Zaoszczędzoną kwotę lepiej przeznaczyć na płyty, amplituner lub głośniki.

Yamaha

Korzyść z nabycia specjalistycznego odtwarzacza Blu-ray ujawni się właściwie tylko w następujących sytuacjach:
- bogata kolekcja płyt, nagrania z kamery w formacie AVCHD odtwarzane na dużym ekranie, w szczególności poprzez projektor,
- odtwarzacz podłączony jest do audiofilskiego wzmacniacza stereo, odsłuch dwukanałowy (płyty CD, koncerty z DVD/Blu-ray),
- wysokiej klasy system wielokanałowy z amplitunerem/procesorem bez dekoderów HD, wykorzystanie jest połączenie analogowe 5.1/7.1,
- wysokiej klasy system dźwiękowy wielokanałowy z amplitunerem/procesorem z dekoderami HD, za pośrednictwem połączenia HDMI. 

Dekodowanie dźwięku HD

Od chwili pojawienia się na rynku odtwarzaczy i formatu Blu-ray wciąż aktualne jest pytanie, gdzie lepiej dekodować fonię w formatach Dolby TrueHD i DTS-HD (kompresja bezstratna) oraz LPCM (bez kompresji); w odtwarzaczu czy w amplitunerze.

W 95% wypadków odpowiedź brzmi: w amplitunerze. To dlatego, że w odtwarzaczach niższej i średniej klasy są stosowane procesory audio o dość ograniczonych możliwościach.

Poza tym, dekodowanie wewnątrz amplitunera zapewnia zarządzanie basem, czyli optymalne przekierowywanie niskich tonów z głośników, które z natury nie odtwarzają najniższych składowych.

Są jednak przykłady odtwarzaczy, niestety tych z najwyższej półki, które na wyjściach analogowych 7.1 zapewniają naprawdę wysoką jakość dźwięku surround HD. Wtedy, aż się prosi, aby połączyć je analogowo z high-endowym przedwzmacniaczem wielokanałowym, a ten – z wielokanałową końcówką mocy. Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagających, a jednocześnie doskonały sposób na wykorzystanie potencjału podstarzałego procesora AV bez dekoderów HD. Unika się w ten sposób konieczności korzystania z łącza HDMI do transmisji dźwięku, które zdaniem wielu specjalistów i fanów dobrego brzmienia, jest najgorszym znanym interfejsem cyfrowym audio.

Yamaha

Jak wybrać odtwarzacz DVD?

Technologia DVD liczy sobie już ponad 20 lat. Zyskała groźnych konkurentów. Pojawił się format Blu-ray, mimo to wciąż pozostaje atrakcyjna pod pewnymi względami.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że najlepsze do odtwarzania płyt DVD są właśnie dedykowane do nich odtwarzacze DVD. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zużywają mniej energii, a konstruktorzy mieli ponad dwie dekady, by udoskonalić metody odczytu informacji wideo z płyt DCD, mimo że są one źródłem obrazu tylko w standardowej rozdzielczości. Zakup dobrego odtwarzacza DVD wydaje się jak najbardziej uzasadniony.

Ważne parametry i funkcje odtwarzaczy DVD

Najważniejszym parametrem, który różnicuje w dużym stopniu dostępne na rynku odtwarzacze DVD, jest możliwość odczytu formatów obrazu i dźwięku. Im więcej nośników potrafi odtworzyć sprzęt, tym lepiej dla użytkownika.

Jeśli chodzi o formaty obrazu, to dobry odtwarzacz DVD powinien odczytać płyty zapisane w następujących standardach:
- DVD Video (najczęściej spotykany standard),
- VCD i SVCD (filmy nagrywane na płycie CD, o stosunkowo niskiej jakości),
- DivX i Xvid (mocno skompresowane obrazy o zmniejszonej objętości),
- WMV i AVI (jakość obrazu porównywalna do formatu DviX).

Oprócz możliwości odtwarzania filmów, urządzenie często pozwala na przeglądanie za jego pośrednictwem również zdjęć w formacie JPG.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, aby odtwarzacz DVD obsługiwał różne rodzaje nośników, takie jak: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R DL. Są one dziś wciąż spotykane.

true hd

Natomiast jeśli chodzi o formaty dźwięku, to różnią się one jakością i możliwościami. Odtwarzacz DVD może emitować dźwięk jako integralną część filmu, bądź zupełnie niezależnie, dlatego też może stać się alternatywą dla wielu zestawów stereo, zwłaszcza tych o nie najbardziej wyrafinowanym brzmieniu. Sama jakość dźwięku, który będą generować głośniki, będzie zależeć od formatów dźwięku, jakie jest w stanie obsłużyć odtwarzacz DVD.

Standardowe formaty zapisu dźwięku to:

- CD Audio (najczęściej spotykany format stereofoniczny, wysokiej jakości),
- DVD Audio (oferuje dźwięk stereo albo przestrzenny),
- MP3, WMA (formaty oparte o kompresję dźwięku CD Audio, zajmują mało miejsca, ale mają niższą jakość),
- SACD (niekompatybilny z CD Audio, zapewniający jednak potencjalnie dużo lepszy dźwięk),
- HDCD (mało popularny standard dźwięku, stanowiący rozszerzenie CD Audio),
- Dolby Digital (popularny standard dźwięku wielokanałowego, stosowany w filmach),
- DTS (wysoka jakość dźwięku).

Funkcje dodatkowe to kolejna ważna cecha, mogąca zaważyć nad wyborem odpowiedniego odtwarzacza DVD.

Do funkcji tych należą:
- funkcja przewijania obrazu i wyszukiwania fragmentów,
- wybór kąta kamery,
- wybór formatu obrazu,
- blokada rodzicielska,
- menu w języku polskim,
- TV Virtual Surround (symulowanie dźwięku przestrzennego za pośrednictwem wbudowanych w telewizor głośników),
- wejście USB (pozwalające na odtwarzanie filmów z pamięci przenośnej),
- wejście HDMI (pozwala na przesłanie cyfrowo obrazu i dźwięku do telewizora)
- napisy i polska czcionka (odtwarzacz jest w stanie obsłużyć napisy w formacie TXT).

Każdy model odtwarzacza DVD może charakteryzować się nieco innymi złączami, dzięki którym będzie można podłączyć do niego telewizor, amplituner, głośniki i inne urządzenia. Złącza różnią się między sobą przeznaczeniem, jakością sygnału, jak również maksymalną rozdzielczością. Trzeba powiedzieć, że wybór odpowiednich złącz w odtwarzaczu DVD nie należy do najprostszych czynności.

Dla konkretnych złączy dostępne są odpowiednio różne rozdzielczości obrazu. Jakość obrazu może zostać oznaczona jako: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p (HD Ready), 1080i (HD) oraz 1080p (Full HD). Im wyższa wartość, tym naturalnie lepsza jakość obrazu. Litera „p” podana przy wartości oznacza skanowanie progresywne, czyli linie nieparzyste i parzyste są wówczas wyświetlane kolejno, dzięki czemu uzyskujemy lepszą jakość obrazu. Nie ma mowy o smużeniu na ekranie, jeśli zostanie zastosowana ta rozdzielczość obrazu. Będzie on bardziej dynamiczny i szczegółowy, zakładając, że telewizor również obsługuje tą funkcję. Z kolei, litera „i” to obraz z przeprotem, czyli linie parzyste i nieparzyste wyświetlają się naprzemiennie, co może wywoływać migotanie obrazu i pogorszenie jakości dla obiektów poruszających się w pionie.

złacza

Odtwarzacz DVD może być wyposażony w takie złącza jak:

- wyjście Scart (Euro - złącze analogowe, spotykane niemalże w każdym odtwarzaczu i telewizorze, jakość przesyłanego przez nie obrazu i dźwięku nie jest wysoka),
- wyjście komponentowe (Component Video – lepsza jakość obrazu niż w przypadku złączy Euro),
- wyjście HDMI (cyfrowe złącze przesyłające sygnał bez strat jakości),
- wyjście S-Video,
- wyjście kompozytowe/RCA (pojedynczy cinch),
- wyjście optyczne i koaksjalne (cyfrowy sygnał audio),
- liniowe wyjście audio (używane w systemach dźwięku stereo),
- złącze USB,
- wyjście 5.1 kanałowe (pozwalające na uzyskanie dźwięku przestrzennego z wbudowanych w odtwarzacz dekoderów),
- wyjście słuchawkowe.

Kupując odtwarzacz DVD powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na formaty zapisu plików, jakie jest on w stanie odczytać. Im więcej możliwych do odczytu formatów obrazu i dźwięku, tym lepiej. Ważne są również złącza odtwarzacza DVD oraz opcje dodatkowe, ułatwiające bądź wzbogacające użytkowanie tegoż sprzętu. Należy pamiętać, że nie zawsze najbardziej wszechstronny odtwarzacz DVD będzie nam potrzebny. Jego funkcje powinny być dobrane do naszych indywidualnych wymagań.

Odtwarzacz blu-ray czy DVD?

Jeśli znaczącą rolę odgrywa jakość obrazu i dźwięku bez wahania należy sięgać po odtwarzacze Blu-ray. Jednak nie zawsze jest to opłacalna inwestycja, gdyż wybór powinien być uzależniony od pozostałego sprzętu zgromadzonego w domu. Jeśli telewizor nie wyświetla obrazu o rozdzielczości Full HD, a w najbliższym czasie nie jest planowany zakup nowego urządzenia, nie ma sensu inwestować w odtwarzacz Blu-ray.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Komentarze (4)  /  Ocena: 4.9/5 (11 ocen)

 • levyy194.99.105.2432019-04-22 13:18:15
  Fajny artykuł, szkoda że blu-raye wychodzą z mody, ponieważ taka jest dzisiejsza era ogólnodostępnych filmów w internecie. Odpowiedz
  • transcendentor5.253.206.842019-06-01 19:58:10
   Prawda, ale niektórzy ( na przykład ja :P ) dalej podtrzymują modę. Zależy od przyzwyczajenia Odpowiedz
 • Tabooninja5.253.206.862019-05-16 07:48:21
  Mam zamiar kupić, zawsze lubiłem takie old schoolowe rzeczy fajnie mieć taki w domku :) Odpowiedz
 • heniek185.244.214.2352019-05-16 17:27:59
  Artykuł na pewno pomoże w dokonaniu wyboru sprzętu. Dziękuję. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław