Aktualności


Aktualności

Jak wybrać kolumny podstawkowe?

20 ocen

Kolumny podstawkowe są świetną alternatywą dla podłogówek nawet w średnich pomieszczeniach. Często potrafią zaskoczyć objętością odtwarzanego dźwięku. W przypadku, gdy jednak brakuje nam trochę niskich częstotliwości, możemy uzupełnić kolumny podstawkowe o subwoofer. Porównując ceny konstrukcji podstawkowych do podłogowych możemy się przekonać, że często za cenę podłogówki możemy kupić kolumnę podstawkową wyższej serii. Jest to warte przemyślenia szczególnie w pokojach o niewielkiej powierzchni, do około 20m2. Niewielkie kolumny łatwiej ustawić w pomieszczeniu, ponieważ w przeciwieństwie do dużych konstrukcji, mogą stać na półkach, czy szafkach. Czasami takie rozwiązanie może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Większość konstrukcji w tej klasie jest 2-drożna, oznacza to, że jest oparta na dwóch głośnikach: wysokotonowym i nisko-średniotonowym. Dla wielu osób takie kolumny okazują się być najlepszym wyborem, więc może warto ich posłuchać?

Bowers & Wilkins 685 S2
„Półkownicy” Bowers & Wilkins na posterunku.

Rozmiar kolumn

Powierzchnia pomieszczenia gra kluczową rolę w doborze rozmiaru kolumn. Najpopularniejsze są konstrukcje oparte o głośnik średnio-niskotonowy o średnicy w rozmiarze 15-18cm. Jest to doskonały kompromis pomiędzy rozmiarem kolumny, szerokością pasma przenoszenia i skutecznością. Takie kolumny będą sprawdzać się w szerokim zakresie pomieszczeń, od powierzchni rzędu 12m2 w górę. Dobrym przykładem uniwersalnej kolumny w tym rozmiarze jest ProAc Studio 118. W mniejszych przestrzeniach kolumny o 13cm głośniku średnio-niskotonowym powinny zapewnić optymalne rozwiązanie. Bowers & Wilkins 686 S2 to estetyczna, niewielka kolumna, którą łatwo wtopimy w większość wnętrz. Do postawienia na biurko polecamy miniaturowe głośniki takie jak na przykład Mission LX-1 o 10cm przetworniku średnio-niskotonowym.

ProAc Studio 118
ProAc Studio 118 to przykład kolumny uniwersalnej. Posiada łatwą impedancję, wysoką skuteczność i bas-refleks z przodu. To ostatnie jest istotne, kiedy musimy postawić kolumny przy ścianie.

Typ obudowy

Kolumny głośnikowe można oprzeć na kilku rodzajach obudów. Najważniejsze z nich to bas-refleks, obudowa z membraną bierną, oraz obudowa zamknięta. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bas-refleks. Zwłaszcza w niewielkich kolumnach, uzyskanie dobrego odtwarzania niskich częstotliwości jest kluczowe. Wady bas-refleksu są dwie. Pierwsza z nich to podbicie dolnego pasma, z którym musi zmierzyć się konstruktor. Z drugą mierzymy się my: port bas-refleksu umieszczony z tyłu eliminuje możliwość przystawienia kolumny do ściany. Jeżeli nie mamy żadnej innej możliwości, możemy go zatkać, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Należy wziąć to pod uwagę podczas wyboru kolumn. Obudowa z membraną bierną jest alternatywą dla bas-refleksu, gdzie membrana bierna działa w podobny sposób do tunelu bas-refleksu, ale bez wydmuchiwania powietrza poza obudowę i towarzyszącym temu turbulencji. Niestety jest to rozwiązanie droższe i trudniejsze w aplikacji. Inżynierowie z firmy Amphion zaadaptowali takie rozwiązanie do modelu Argon 3S, gdzie 6,5” membrana bierna wspomaga głośnik nisko-średniotonowy w przetwarzaniu najniższych dźwięków. Ze względu na bardzo ograniczone przetwarzanie basu obudowy zamknięte są praktycznie niespotykane w konstrukcji kolumn podstawkowych.

 Amphion Argon 3S
Amphion Argon 3S, przykład konstrukcji z membraną bierną. Ze względu na jej położenie na tylnej ściance, zaleca się odstawienie kolumny od ściany. Falowód założony na głośnik wysokotonowy pozwala uzyskać doskonałe charakterystyki kierunkowe, co pozwoli komfortowo słuchać muzyki z wielu miejsc w pokoju.

Skuteczność i impedancja

Impedancję na potrzeby tego poradnika możemy uprościć do tego, jakiej wartości rezystor widzi wzmacniacz. Im mniejsza wartość, tym więcej prądu ze wzmacniacza potrzebuje kolumna. Krzemowe wzmacniacze, czy to scalone, czy tranzystorowe są dosyć obojętne na impedancję, pracują zarówno z obciążeniami 4 i 8Ω. Wzmacniacze lampowe to trochę inna historia. Do nich kolumny musimy podpiąć pod odpowiednie zaciski, oznaczone impedancją naszych kolumn. Skuteczność jest miarą natężenia dźwięku, mierzonego z odległości 1m po podaniu napięcia 2,83V na zaciski kolumny. Mówiąc prościej określa, czy kolumna jest łatwa do wysterowania przez wzmacniacz. Kolumny podstawkowe posiadają skuteczność rzędu 80-88dB, rzadko większą. Kluczową sprawą staje się przestrzeń, którą mają nagłośnić, oraz odległość od słuchacza. Z racji, że kolumn podstawkowych używamy w mniejszych pomieszczeniach, wzmacniacze nie muszą dysponować dużą mocą. Przykładem kolumny podstawkowej o wysokiej skuteczności może być Elac BS 244.3, który charakteryzuje się tym parametrem na poziomie 88dB. W praktyce będzie to łatwa do napędzenia kolumna o dużym, 18cm głośniku średnio-niskotonowym.

Elac BS 244.3
Elac BS 244.3 to duża kolumna podstawkowa, o dużej czułości 88dB. Głośnik średnio-niskotonowy o średnicy 18cm zapewni doskonały bas w swojej kategorii. Wysokotonowy głośnik JET świetnie się spisuje w budowaniu przestrzeni i swobody dźwięku.

Jakiej mocy kolumny wybrać?

Kiedyś posługiwano się zasadą, że kolumna powinna dysponować mocą maksymalną większą niż moc maksymalna wzmacniacza. Tak na wszelki wypadek. Naszym zdaniem nie jest to konieczne. Przykładowo, gdy kolumny posiadają skuteczność rzędu 88dB, a słuchamy ich z odległości 2m, to aby uzyskać natężenie dźwięku na poziomie 95dB, wystarczy nam około 20W mocy ze wzmacniacza. Przekroczenie mocy maksymalnej wymagałoby uzyskania ogłuszającego natężenia dźwięku. Przy normalnym użytkowaniu nie zbliżamy się do granicznej mocy kolumn.

W połączeniu z subwooferem

Odtwarzanie basu to bardzo trudne zadanie. Wymaga od membrany głośnika dużej powierzchni i sporych wychyleń. Jest to konstrukcyjnie trudne do zrealizowania w kolumnie podstawkowej. Sytuacja w której ten sam głośnik odtwarza bas i średnicę, musi się wiązać z pewnym kompromisem. Jeżeli po odsłuchaniu kolumn podstawkowych dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy lepszego przetwarzania basów, to warto rozejrzeć się za subwooferem. Doda to głębi i dynamiki do odtwarzanego dźwięku, oraz po odfiltrowaniu niskich tonów, odciąży kolumnę podstawkową. Dobierając kolumny pod tym względem mamy niemal wolną rękę, nowoczesne subwoofery oferują bardzo wiele różnych regulacji, więc zestrojenie z nimi kolumn wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Taki zestaw może skutecznie nagłośnić pomieszczenie o powierzchni nawet 25-30m2.

Yamaha NS-B750
Yamaha NS-B750 bardzo estetyczna, nowoczesna konstrukcja, która razem z dedykowanym subwooferem NS-SW700 będzie cieszyć oczy i uszy każdego kto znajdzie się w jej pobliżu.

 

Jak widzicie kolumny podstawkowe, to nie tylko „uboższa podłogówka”. Mają wiele zalet, które powodują, że dobra kolumna podstawkowa zawsze jest w cenie. Najważniejsze kwestie dotyczące wyboru kolumn podstawkowych znajdziecie powyżej. W sprawie szczegółów najlepiej odwiedzić jeden z naszych salonów Top Hi-Fi & Design, gdzie przy kawie w swobodnej atmosferze można zasięgnąć informacji od naszych ekspertów, a także posłuchać, nawet z ciekawości różnych ciekawych kolumn podstawkowych. Pozwólcie się zarazić naszą pasją.

Komentarze (7)  /  Ocena: 5.0/5 (20 ocen)

 • Betti21212.7.222.612019-01-01 12:51:14
  Nie dość, że pięknie grają, to jeszcze cudownie wyglądają. Odpowiedz
 • marioo194.99.105.2482019-01-17 20:34:32
  Te yamahy ns- b750 to cudo. Posiadam takie i nie mogę powiedzieć złego słowa. Co do artykułu ciekawy poradnik dla każdego. Odpowiedz
 • bohemian37.120.156.842019-03-30 16:12:33
  Elac BS 244.3 jest bardzo dobrym sprzętem, jeszcze nie doszukałem się jakiejś dużej wady. Ciekawy artykuł. Odpowiedz
 • JazooMack194.99.105.2382019-10-02 10:48:40
  dobre kolumny to podstawa, no ale co kto lubi wiadomo. Odpowiedz
  • tihamie89.64.31.412019-12-28 20:17:09
   Dokładnie, ale kino domowe jest równie dobrą opcją dla podbudowania atmosfery. Odpowiedz
 • zultypies89.64.30.1632019-10-19 16:58:46
  Nie znam się na kolumnach, pomoże mi ktoś wybrać do salonu w dobrej cenie? Odpowiedz
 • Reptiljaszczur89.64.2.2352020-01-15 11:07:08
  takie kolumny podobają mi się serio, chyba muszę zainwestować. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


Argon3S
Nowość

Argon3S

Amphion
Głośniki podstawkowe
4 895 zł

LX-1

Mission
Głośniki podstawkowe
499 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław