Aktualności


Aktualności

Jak wybrać głośniki podstawkowe

19 ocen

Kolumny podstawkowe to z reguły mniejsze, skromniejsze wersje kolumn podłogowych. Zawierają mniej przetworników, które umieszczone są w mniejszych obudowach. Ze względu na bardziej zwartą konstrukcję, kolumny podstawkowe można polecić wszędzie tam, gdzie dla ich podłogowych odpowiedników będzie za ciasno.

Poza tym mają ugruntowaną pozycję na rynku. Są cenione i chętnie wybierane przez miłośników muzyki. To uniwersalne konstrukcje, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w typowo muzycznym systemie audio, także high-endowym, jak też zestawie kina domowego. Ich niewielkie gabaryty znacząco ułatwiają instalację, a dodatkowo pozwalają stworzyć wysokiej klasy nagłośnienie w nawet bardzo ograniczonej przestrzeni.

Nota 240 X

Niezależnie od źródła i rodzaju muzyki pokażą pełnię piękna i potęgi brzmienia. Praktycznym rozwiązaniem są także bezprzewodowe kolumny podstawkowe. Dzięki nim można cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez konieczności podłączania głośników do wzmacniacza, a w niektórych przypadkach nawet można odtwarzać bezprzewodowo muzykę, np. wprost ze smartfona.

Zalety:

·        Bardziej przyjazne dla pomieszczenia. Dzięki niewielkim rozmiarom, kolumny podstawkowe nie sprawiają trudności w ustawieniu. Można postawić je na półce, dedykowanej podstawce głośnikowej albo nawet powiesić na uchwycie przy ścianie. Warto zatem wybrać model z bas-refleksem skierowanym do przodu.

·        Większa sztywność obudowy, wynikająca z mniejszych gabarytów, sprawia, że zniekształcenia powodowane przez niepożądane rezonanse są mniejsze od tych w kolumnach podłogowych.

·        Uniwersalność. Kolumny podstawkowe są w stanie dobrze zagrać w większości pomieszczeń, a do tego są mniej wymagające pod względem warunków panujących w pomieszczeniu.

·        Niższa cena. Kolumny podstawkowe są na ogół tańsze, niż modele podłogowe z tych samych serii.

Kolumna podstawkowa Yamaha NS-B330

Wady:

·        Skromniejsze brzmienie. Mniejsza liczba przetworników oraz mniejsza objętość akustyczna obudowy powodują, że kolumny podstawkowe oferują mniej basu i słabszą dynamikę, niż kolumny podłogowe. Pewną pomocą w zakresie niskich częstotliwości może być dodatkowe wykorzystanie subwoofera.

·        Nie nagłośnią większego pomieszczenia.

Jakie są kryteria doboru zespołów głośnikowych?

Przy wyborze głośników warto kierować się zasadą, że należy je dobierać pod kątem wielkości pomieszczenia, rodzaju muzyki jakiej będziemy słuchać, własnych preferencji brzmieniowych oraz możliwości prawidłowego wysterowania głośników przez wzmacniacz z założonego wcześniej przedziału cenowego. Oczywiście mogą to być zbyt trudne pytania i odpowiedzi, zwłaszcza dla początkujących, dlatego zalecamy wizytę w specjalistycznym salonie. Konsultanci dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pomogą w doborze idealnych kolumn.

Mission QX-2

Czy kolumny podstawkowe są gorsze niż kolumny podłogowe?

Nieprawda. Jedne i drugie konstrukcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Duże głośniki mogą zaoferować większą dynamikę i głębszy bas, ale jakość tych cech brzmienia jest silnie uwarunkowana ceną (zazwyczaj niemałą). Natomiast zespoły przeznaczone do ustawienia na podstawkach zapewniają bardziej intymny odsłuch. Zazwyczaj są bardziej szczegółowe, przestrzenne i dokładne. Mniej też podbarwiają bas, choć ilościowo jest go zdecydowanie mniej niż u podłogowych krewniaków. Pewną niedogodnością jest fakt, że jak sama nazwa wskazuje, należy je ustawić na podstawkach, których bynajmniej nie otrzymujemy gratis czy w komplecie z głośnikami. Warto zatem sprawdzić jaki będzie sumaryczny koszt zakupu głośników i podstawek.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

 

Komentarze (5)  /  Ocena: 4.9/5 (19 ocen)

 • maliniak185.244.214.2442019-04-19 14:54:18
  dowiedzialem sie, czego chciałem. Fajna ta sekcja z artykułami tematycznymi Odpowiedz
 • gus212.7.222.602019-04-28 21:41:34
  No i to ja rozumiem. U siebie do produkcji to obowiązkowa pozycja. Polecam m audio bo nie wymagają interfejsu. Odpowiedz
 • lysol207.189.30.1752019-05-02 14:35:12
  Preferuje kolumny podstawkowe, ponieważ są w stanie zaoferować głębsze basy, przyjemne dla ucha. Odpowiedz
  • parental89.64.29.1412019-05-25 21:26:58
   +1 ode mnie, lecz niektóre głośniki podstawkowe (zależnie od modelu i ceny) mogą przebić basy od kolumn. Odpowiedz
 • cymek765.253.206.942019-05-22 13:17:57
  Lubię takie głośniki, sam mam w domu takie, ale zastanawiam się nad jakimiś nowymii. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław