Aktualności


Aktualności

Jak wybrać głośniki centralne i efektowe?

21 ocen

Seria QX

Głośniki centralne i efektowe znajdują zastosowanie wyłącznie w instalacjach kina domowego. Natomiast w wielokanałowych systemach, przeznaczonych wyłącznie do odtwarzania wysokiej jakości nagrań muzycznych, praktycznie nie znajdują one zastosowania. Wymagane są tam bowiem zespoły identyczne pod względem konstrukcji dla wszystkich kanałów, oczywiście poza subwooferem lub dwoma subwooferami.

Głośniki centralne i efektowe najczęściej oferowane są przez poszczególnych producentów w ramach poszczególnych linii bądź serii produktowych np. lina Debut od ELACa. W grę wchodzi nie tylko dopasowanie wzornicze czy gabarytowe lecz przede wszystkim dopasowanie do głośników kanałów przednich pod względem efektywności i charakteru brzmienia (zbliżone rozwiązania konstrukcyjne i te same materiały konstrukcyjne, wykorzystane do budowy membran poszczególnych głośników i obudów całych zespołów). Z wiadomych względów wybór dedykowanych zespołów w większości przypadków będzie optymalny, z pewnymi wyjątkami. W grę mogą wchodzić nietypowe warunki akustyczne pomieszczenia lub specyficzny gust słuchacza. Wtedy doboru należy dokonać indywidualnie, kierując się odsłuchem. (Przeczytaj, jak ustawić głośniki 5.1)

W przypadku głośników centralnych wybór sprowadza się jedynie do decyzji czy ma to być mniejszy czy większy wymiarami zespół. Warto też pamiętać o wymiarach ekranu telewizyjnego, blisko którego zespół kanału centralnego będzie ustawiony. Chodzi tutaj o realistyczny efekt brzmieniowy (charakterystyka promieniowania dźwięku) oraz względy estetyczne.

Schemat 5.1

Istotnym czynnikiem jest też jego fizyczna lokalizacja. Głośnik centralny, jak sama nazwa wskazuje, powinien znaleźć się centralnie (na środku) pod lub nad telewizorem. Jego przesunięcie na prawo lub na lewo względem telewizora jest bardzo niekorzystne, ponieważ wówczas cały dialog zawarty w scenie filmowej będzie sprawiał wrażenie oderwanego od obrazu. W przypadku pojawiania się rezonansów czy wzbudzeń wyższego basu, należy rozważyć możliwość innej aranżacji całego sprzętu w pomieszczeniu. Oczywiście głośnik centralny przenosimy razem z ekranem.

Głośniki efektowe.

W systemach kina domowego ich znaczenie nie jest krytyczne, nie mniej jednak warto zadbać o zbliżoną ich jakość w stosunku do pozostałych zespołów głośnikowych. Poza dedykowanymi zespołami do obsługi kanałów tylnych i surroundowych można naturalnie skorzystać z większości konstrukcji podstawkowych czy naściennych, a nawet niektóre modele głośników instalacyjnych mogą być z powodzeniem zastosowane w tej roli.

Seria 600

Klasyczne kolumny podstawkowe w wielu przypadkach mogą okazać się „zbyt dobre” a zatem niepotrzebnie zbyt kosztowne do takich zastosowań, ze względu na fakt, że większość dźwięków o najniższych częstotliwościach i tak będzie reprodukowana przez subwoofer. Natomiast zasadniczą funkcją głośników efektowych będzie stworzenie wrażenia przestrzeni, z doraźnym odtwarzaniem poszczególnych odgłosów dobiegających z tyłu lub z boku widza, tak jak to zaplanować twórca filmu (ścieżki dźwiękowej).

Jeżeli w pomieszczeniu brakuje miejsca na ustawienie głośników w standardowych typach obudów, to warto rozważyć możliwość ich zawieszenia na ścianie, o ile ich konstrukcja na to pozwala (np. otwór bas-refleksu znajduje się na przedniej ściance). Ewentualne można zastosować typowe konstrukcje naścienne o efektywności zbliżonej do tej, którą charakteryzują się zespoły kanałów przednich i kanału centralnego. Interesującym rozwiązaniem może być zabudowa odpowiednich głośników instalacyjnych w ścianach pomieszczenia.

Głośniki w ścianie

Osobnym zagadnieniem jest wybór między tradycyjnymi głośnikami, które łączy się przewodami głośnikowymi z amplitunerem lub wzmacniaczem AV, a zespołami bezprzewodowymi. Te drugie, wymagają jednak większych zmian w doborze współpracującej z nimi elektroniki.

Nie wierz na słowo. Po prostu posłuchaj!

Wszystkie wymienione zagadnienia pomogą Ci zorientować się w ofercie, dostępnej obecnie na rynku. Zwróć na nie uwagę zwłaszcza przeglądając wszelkiego rodzaju rankingi internetowe. Pamiętaj przy tym, że żaden ranking głośników efektowych czy dla kanału centralnego, chociaż może wydawać się pomocny, tak naprawdę nie zagwarantuje Ci idealnego dopasowania tych urządzeń do Twoich konkretnych potrzeb. Mówiąc prościej – nikt nie odpowie Ci na pytanie, jakie głośniki efektowe i centralne są najlepsze dla Ciebie.

Seria 600

Jak zatem wybrać właściwe głośniki efektowe i centralne?

Jedyną metodą jest tak naprawdę posłuchanie tych głośników, zanim zdecydujesz się na jego zakup. Dopiero samemu słysząc ich możliwości zyskasz pewność, że odpowiadają one Twoim potrzebom i gustowi. Poza tym, żaden ranking głośników nie zastąpi osobistego kontaktu z urządzeniem. Dlatego przed zakupem warto poprosić o umożliwienie odsłuchania go w salonie Top Hi-Fi & Video Design.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i bu

Komentarze (6)  /  Ocena: 5.0/5 (21 ocen)

 • tenor37.120.156.2202019-02-20 17:12:12
  Artykuł mi się podoba. Jeśli doradcy mają taką samą lub większą wiedzę o różnych sprzętach, to na pewno wpadnę na konsultacje. Odpowiedz
 • loli212.7.222.1162019-04-04 18:45:34
  oho. Wygląda mi to jak trudna decyzja. Chyba faktycznie bezpieczniej będzie przyjść do salonu i zdać się na doświadczenie ekspertów. Odpowiedz
 • reuniclus89.64.31.1662019-10-26 20:38:09
  Mój kolega jest specjalistą od głośników. Jak coś chcecie, to pytać w odpowiedziach, albo pisać do ekspertow TopHifi. Odpowiedz
 • Uzurpanicz89.64.3.1712019-12-09 09:23:41
  odpowiednie rozmieszczenie z tego co wiem również jest ważne, fajny artykuł! Odpowiedz
 • barberqueue89.64.2.2352020-01-15 11:10:41
  trudny wybór, ale rozmieszczenie też jest kluczem do dobrego nagłośnienia. Odpowiedz
 • Obynhajs89.64.2.1842020-02-07 11:31:04
  nagłośnienie jest podstawą, fajny artykuł, wiele ludzi nie wie jak ustawiać głośniki itp. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław