Aktualności


Aktualności

Jak ustawić głośniki 5.1?

Jesteś kinomaniakiem i marzy Ci się zestaw nagłośnieniowy z prawdziwego zdarzenia? Przed jego wyborem zapoznaj się z poniższymi praktycznymi poradami co do wyboru i ustawienia głośników. Podpowiemy tutaj co można, a czego nie należy robić oraz zapoznamy Państwa z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Serdecznie zapraszamy.

Kino Domowe

Ile głośników przewidzieć w kinie domowym?

Minimalna ilość głośników to oczywiście dwa – jest to opcja najprostsza, ale niestety niewystarczająca na dłuższą metę przy filmach. Dwóm głośnikom wyraźnie czegoś brakuje i tutaj z pomocą przychodzi trzeci głośnik centralny plus dwa dodatkowe tylne. Tak powstaje standard systemu 5.0 lub 5.1.

Oznaczenie 5.0 to nic innego jak 5 głośników w kinie. Najczęściej są to 2 głośniki przednie, 2 tylne i jeden głośnik centralny. W systemie 5.1 cyfra po kropce oznacza liczbę subwooferów. Gdy lubimy efektowne wybuchy i dreszcz napięcia, który powoduje nisko schodzący bas – ten okazuje się w dobrych kinach niezbędny.

zestaw KD

Rodzaje głośników

Istnieją 3 drogi możliwych wyborów, by zbudować kino domowe:

  • Zakup pełnowymiarowych kolumn z wersją podłogową na czele
  • Zakup małego systemu głośników do powieszenia na ścianie lub pod sufitem
  • Zakup głośników do zabudowy ściennej lub sufitowej

Niezależnie od tego, w którym kierunku pójdziemy, niezbędnym dodatkowym elementem będzie oczywiście amplituner kina domowego.

To, który rodzaj głośników wybrać ściśle zależy od uwarunkowań naszych pomieszczeń. Jeśli salon jest duży, warto rozważyć pełnowymiarowe kolumny. Do mniejszych pomieszczeń czasem wystarczające są głośniki mniejszych gabarytów.

Zestawy głośników do kina domowego znajdziecie tutaj.

Jak wygląda wzorowy układ 5.1?

Schemat

Największą rolę w kinie domowym odgrywa front. To przed nami rozgrywa się najwięcej scen, prowadzone są dialogi. Na przód przewidziano zatem aż 3 głośniki: kanał prawy, lewy oraz głośnik centralny.

Kanał prawy i lewy to nic innego, jak głośniki po lewej i prawej stronie od telewizora. Ich zadaniem jest prowadzenie widza np. podczas pościgu z jednej strony w drugą. Również z uwagi na najczęściej ich najlepszą jakość budują one przestrzeń grania, dopełniają dialogi itp. Z nich słyszymy najwięcej dźwięków.

Montaż lub ustawienie tych głośników powinien mieć miejsce w równych odstępach od telewizora. Jeśli niestety nie mamy warunków do tego i wyjdzie nam niewielka dysproporcja pomiędzy tymi odległościami to pomoże nam w tym temacie ustawienie amplitunera, ale o tym później.

Głośnik centralny, tak jak wskazuje jego nazwa powinien być ulokowany centralnie pod lub nad telewizorem. Ponieważ odpowiada on przede wszystkim za wszystkie kwestie mówione i lektora, niedopuszczalne byłoby jego przesunięcie gdzieś na bok. Uzyskalibyśmy wówczas efekt niespójności – widzielibyśmy aktora po środku a wypowiadaną przez niego scenę słyszelibyśmy z lewej lub prawej strony.

Głośnik centralny, podobnie jak i fronty odgrywa ważną rolę, zatem pozwólmy sobie na zakup dobrego produktu. Zyskamy dzięki temu lepsze zrozumienie dialogów – już nie będziemy musieli podgłaśniać, by usłyszeć to, co powiedzieli aktorzy.

sala kina domowego

Głośniki tylne – surround. Te montujemy najczęściej za kanapą – naszym głównym miejscem odsłuchowym. Ich rola to odgrywanie dźwięków ze scen, które dzieją się za nami. Przelot samolotu, strzały z tyłu głównego bohatera w grach – to ich funkcja.

Subwoofer zapewnia nam bas, bez którego nie obędzie się żaden dobry film akcji. Naszym zdaniem przy filmach jest niezbędny, ale gdy go nie mamy – część dźwięków będą w stanie generować kolumny podłogowe.

Subwoofer stawiamy w dowolnym miejscu pomieszczenia, ponieważ ucho ludzkie jest tak skonstruowane, że w ślepym teście nie wychwyci kierunku rozchodzenia się basu. Subwoofer nie powinien stać za meblami lub we wnęce w szafce RTV. Najlepiej jeśli będzie stał kilka metrów w odległości od nas - wówczas sprawdza się najlepiej.

Subwoofer dopasowujemy do gabarytu pomieszczenia, zatem jeśli pokój nie jest najmniejszy – nie kupujmy gotowych zestawów. Często konieczne będzie zainwestowanie w lepszy produkt, by ten wpisał się w metraż salonu i zagrał tak jak należy.

Kino 5.1 w zabudowie ścienno/sufitowej

O tyle, o ile powyższy schemat możemy wdrożyć przy głośnikach wolnostojących lub wiszących na ścianach, o tyle nieco inaczej ma się sprawa przy głośnikach do zabudowy.

Często planujecie wówczas powiesić wszystkie głośniki w suficie podwieszanym. Radzilibyśmy, by głośniki frontowe, a w szczególności głośnik centralny był jednak ulokowany bezpośrednio pod lub nad telewizorem. Chodzi oczywiście o dialogi i wcześniej wspomniany naturalny kierunek odbioru dźwięków.

Głośniki w zabudowie sufitowej często są mieszane razem z kolumnami pełnowymiarowymi. Stosuje się bardzo często jako głośniki surround, np. gdy kanapa jest dosunięta bezpośrednio do tylnej ściany i nie ma miejsca na powieszenie tradycyjnych głośników. To rozwiązanie jak najbardziej poprawne.

Głośniki instalacyjne znajdziecie tutaj.

B&W

Wybór amplitunera

Podstawowy produkt, jaki powinniśmy zakupić to amplituner 5.1. Na rynku spotkamy jednak coraz częściej produkty 7.1 czy nawet 11.2. Mogą się one okazać dla nas nawet lepszym rozwiązaniem, ponieważ moc niewykorzystanych kanałów przejdzie na te obecnie używane, dając nam lepsze wysterowanie głośników. Amplitunery 5.1 ponadto nie dają opcji drugiej strefy, a z tej coraz częściej korzystamy.

Wraz z dobrym amplitunerem otrzymujemy mikrofon kalibracyjny. Ten zbada akustykę naszego pomieszczenia i ustawi odległości kolumn od miejsca odsłuchowego, niwelując przy okazji dysproporcje wynikłe np. z nierównego ustawienia.

Obecnie, amplitunerami sterujemy przy pomocą telefonów komórkowych, tabletów. Dobre modele dysponują mają wi-fi, bluetooth, radio internetowe, serwisy muzycne Tidal, Spotify.

Przykładowe amplitunery:

Dla bardziej wymagających użytkowników lepszym rozwiązaniem będzie oddzielny przedwzmacniacz kina domowego z wielokanałową końcówką mocy. Pisaliśmy o tym w osobnym artykule.

B&W 1

Bezprzewodowe głośniki tylne

Często nie mamy jak poprowadzić przewodów głośnikowych do surroundów. Tu z pomocą przychodzi Yamaha i system Musiccast. Przy pomocy sieci wi-fi możemy połączyć np. głośniki: MusicCast 20 z ich najnowszymi soundbarami lub amplitunerami tak, by działały one jako głośniki tylne.

Sieć wi-fi, na której pracuje system Musiccast jest do tej pory najlepszym z rozwiązań. Starsze systemy innych producentów często bazowały na podczerwieni lub falach radiowych. Zakłócenia tych przesyłów były na tyle duże, że nikt poważnie nie traktował systemów bezprzewodowych. Dziś jednak, jak pokazała Yamaha bezprzewodowe kina są możliwe i grają bardzo dobrze.

Droga do dalszej rozbudowy

System 5.1 oczywiście jest łatwym punktem wyjścia do rozbudowy naszego systemu. Możemy np. wstawić głośniki boczne poszerzając w ten sposób scenę. Kolejną opcją jest coraz popularniejszy dolby atmos – czyli głośniki  sufitowe do odbioru efektów dźwiękowych ponad naszymi głowami.

Podsumowanie

Prawdziwe kino domowe to nagłośnienie w wersji minimum 5.1. System ten daje studiom filmowym szansę na rekonstrukcję podstawowych dźwięków słyszalnych na planie zdjęciowym. Jeśli kochasz filmy tak jak my, zestaw taki powinien czym prędzej stanąć w Twoim domu, a po pełną ofertę zapraszamy na stronę tophifi.pl lub do naszych salo


Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław