Aktualności


Aktualności

Jak poprawić brzmienie swojego systemu audio?

30 ocen

Kupiłeś swój wymarzony sprzęt, użytkujesz go już kilka miesięcy, a może nawet lat. Jesteś zadowolony, ale czasem nachodzi Cię myśl: „Może warto coś zmienić? Może da się lepiej?”. Każdy z nas tak ma, ponieważ apetyt rośnie wraz z jedzeniem. Poniżej kilka prostych sposobów na poprawę brzmienia systemu audio.

Bowers & Wilkins 706 S2Bowers & Wilkins 706 S2 z pewnością brzmi bardzo dobrze ustawiony na półce, jednak pełen potencjał tej kolumny można odkryć dopiero po postawieniu na odpowiedniej podstawce.

Akustyka

Akustyka pomieszczenia to podstawa. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest ważniejsza niż sprzęt audio. Faktycznie, pomieszczenie w którym użytkujemy odciska ogromne piętno na brzmieniu muzyki. Przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które dają dużą różnicę.

 • Ustawienie kolumn w równej odległości od ścian i słuchacza. Wyrówna to czas w jakim muzyka dociera do naszego ucha. Poprawie ulegnie precyzja i budowa sceny.
 • Dywan na podłodze pomiędzy słuchaczem a głośnikami zmniejsza pierwsze odbicie dźwięku. Względem gołej podłogi daje czystszy i pełniejszy dźwięk.
 • Postawienie kolumn przy ścianie powoduje podbicie basu, oraz jego rezonans. Szczególnie dotyka to kolumny z bas refleksem z tyłu. Odsunięcie głośników daje czystszy, szybszy i dynamiczniejszy bas. 
 • Unikajmy dużych, twardych i płaskich powierzchni. Odbijają one fale akustyczne, które docierając do słuchacza interferują z falami docierającymi prosto z kolumny. Ciężkie zasłony, obrazki, czy półki z książkami pomogą powstrzymać propagowanie się takich odbitych fal. Najgorszym wrogiem dobrego dźwięku są duże okna. Szkło bardzo łatwo rezonuje, modulując padający na nie dźwięk. W pomieszczeniach o dużych szklanych powierzchniach dźwięk jest właśnie szklisty – pozbawiony masy i rozedrgany.

Czasem wystarczy trochę przestawić kolumny, żeby dźwięk z nich stał się dużo lepszy. Zachęcamy do takich eksperymentów, jak również do zasłaniania okien na czas odsłuchu. Odrobina wysiłku nieraz potrafi zdziałać cuda.

Szczoteczka do winyli Audioquest w Top Hi-FiCzyszczenie płyt winylowych na sucho szczoteczką Audioquest przed każdym odtworzeniem  pozwoli pozbyć się trzasków wywołanych kurzem.

Zadbaj o swój sprzęt

Cały dźwięk pochodzi z Twojego zestawu audio. Ważne, żeby był w dobrym stanie. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak skontaktuj się z serwisem. Lepiej od razu poprawić jedną rzecz, niż wymieniać pół urządzenia. Jeżeli sprzęt daje Ci znać, że coś nie jest tak, nie ignoruj tego. Dodatkowe zabiegi opisaliśmy poniżej:

 • Zdejmij maskownice. Są one świetne w ochronie głośników przed kurzem, dziećmi, czy zwierzętami, ale podczas odsłuchu przechwytują część energii z głośnika wysokotonowego. Zdziwisz się jak czyste mogą one być.
 • Oczyść złącza. Chemia jest nieubłagana, tylko regularne czyszczenie powierzchni styków pozwala zachować ich dobrą kondycję, a więc małą rezystancję złącza. Szczególnie podatne są gołe przewody głośnikowe z miedzi.
 • Gramofony wymagają regularnego czyszczenia igły z kurzu. Nie tylko poprawi to jakość brzmienia, ale również trwałość wkładki. Płyty winylowe należy odkurzyć przed użyciem, żeby kurz nie wywoływał trzasków podczas odtwarzania.
 • Nie stawiaj sprzętu na sobie. Może to utrudnić wentylację, a także przenieść wibracje pomiędzy urządzeniami.

Przewód głosnikowy Audioquest Aspen w Top Hi-FiWysokiej jakości przewody potrafią dać systemowi nowe życie. Na zdjęciu Hi-Endowy przewód głośnikowy Audioquest Aspen. Ten producent oferuje również wiele rozsądnie wycenionych przewodów sygnałowych, głośnikowych i zasilających.

Akcesoria

Kiedy zadbasz o akustykę i stan swojego sprzętu, ale Twój apetyt na zmiany nie maleje wówczas warto rozejrzeć się za akcesoriami. Najbardziej oczywiste są przewody łączące urządzenia. Zmieniając interkonekty, czy przewody głośnikowe na inne możemy w świadomy sposób wpłynąć na brzmienie naszego zestawu. Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni zwrócić uwagę na przewody i listwy zasilające sprzęt audio. Ich jakość również ma znaczenie dla dźwięku uzyskiwanego w systemach średniej i wysokiej klasy. Przewody sygnałowe i głośnikowe produkuje wiele firm, z których warte polecenia są Audioquest, Nordost i Real Cable.

W ramach eksperymentu połóż coś ciężkiego na odtwarzaczu CD/Blu-Ray. Powinna być słyszalna różnica. Wiele osób dociąża również kolumny z dobrym efektem. Kolejnym krokiem są akcesoria antywibracyjne dla audio. Mogą to być platformy lub podstawki takie jak Nordost Snort Kone AS. Odizolują one urządzenie od szkodliwych wibracji. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń lampowych, odtwarzaczy CD i gramofonów. Efektem jest zauważalnie czystszy dźwięk.

ELAC Uni-Fi FS U5ELAC Uni-Fi FS U5 to kolumny o nietypowej konstrukcji. Głośnik wysoko-średniotonowy jest współosiowy, a więc charakteryzuje się innym odtwarzaniem przestrzeni. Warto eksperymentować z ustawieniem takich kolumn, rezultaty mogą być spektakularne.

Podsumowanie

Dla wielu osób zakup sprzętu audio okazuje się dopiero początkiem drogi. System stereo, czy kina domowego może ewoluować razem z gustem, czy zainteresowaniami użytkownika. Poza zmianą urządzeń mamy również możliwość dokonania mniej rewolucyjnych korekcji. Dotyczą one akustyki, dbania o czystość i kondycję sprzętu, oraz różnorakie akcesoria, pozwalające wyciągnąć jeszcze trochę ze naszego domowego audio. Zmiany wykonuj po jednej na raz i zawsze potwierdzaj ich skuteczność odsłuchem. Po kilku takich ruchach warto powrócić do pierwotnej konfiguracji. Pozwoli to zachować kierunek w jakim chcemy podążać. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design z chęcią pomogą w takich działaniach.

Komentarze (17)  /  Ocena: 5.0/5 (30 ocen)

 • WielkaDzien194.99.105.2382018-12-31 19:11:36
  haha, to ciekawe, bo u mnie naprawde dywan zrobił odczuwalną różnice! to cała prawda! Odpowiedz
 • marlamb185.244.214.2302019-01-24 18:50:25
  Kto by pomyślał, że takie drobne rzeczy będą miały wpływ. Zaraz idę trochę poeksperymentować ze swoimi głośnikami :D Odpowiedz
 • bono212.7.222.1172019-02-16 12:44:18
  że też wsześniej nie znalazłem nigdzie informacji o tym dywanie. Wszystko inne wiedzialem, bo zawsze lubię się rozeznać, ale ta kwestia to dla mnie coś nowego. Dzięki! Odpowiedz
 • Alnico 37.47.178.2232019-03-16 09:45:15
  A co to jest jakość?
  Muzyk nagrywając ma zupełnie inne oczekiwania od akustyka, a ten ma inne wymagania niż producent.
  Pomiary techniczne jakości robi się w komorze bezehowej w odległości 1m na wprost kolumny.
  Odchylenie od osi o 30% daje spadek charakterystyki o kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt dB.
  W odległości od kolumn powyżej 2m słychać mniej wyraźnie kontur dźwięku. Powietrze po prostu tłumi ostrość brzmienia.
  Maciej
  Odpowiedz
 • Agea25212.7.222.592019-03-19 14:10:35
  Zawsze wiedziałam że akustyka jest ważna, ale że takie małe rzeczy mają na to wpływ? Nie spodziewałabym się nigdy. Odpowiedz
 • uzi185.244.214.2442019-04-19 14:49:43
  Ważne informacje. Powinny to być znane każdemu, a jednak tak się nie dzieje. Dlatego ludzie później narzekają na sprzęty. Po prostu nie potrafią się z nimi obchodzić.. Odpowiedz
 • mosiems83.25.184.972019-04-28 16:15:20
  Witam serdecznie wszystkich użytkowników, oraz również ekspertów Top Hi-Fi.
  Jestem akustykiem, reżyserem dźwięku, oraz pracuję w studio, oczywiście prywatnie uwielbiam słuchać muzyki... różnej, chętnie dobrze zrealizowanej, nagranej i dobrze zagranej oczywiście.
  A teraz kilka prawd o tym co słyszymy, co ma duży wpływ a co nie ma w ogóle wpływu.
  Pomieszczenie i jego akustyka ma absolutnie największy wpływ.
  Lepiej wydać pieniądze na przygotowanie lub zmianę pomieszczenia niż na drogi sprzęt i słuchać go w kiepskim lokalu...!!!
  Urządzenia, nie o tym tutaj mowa, jeden CD brzmi tak a drugi inaczej, szukasz takiego brzmienia takiej wkładki do gramofonu która Ci odpowiada brzmieniowo i teraz najlepsze, dobry kompakt i gramofon to przejrzysty brzmieniowo, nie dodający nic od siebie, przy realizacji dźwięku staramy się nagrać tak jak to jest w rzeczywistości więc dążymy do dobrze zrealizowanych płyt i do neutralnego czyli jednak dobrego sprzętu, nie koniecznie drogiego...
  Kolumny, uwierzcie mi lubi nie, postarajcie się posłuchać sami, małych, średnich monitorów, potrafią zagrać takim basem że ho, ho, a dlaczego monitory, dużo łatwiej wysterować takie kolumny, choć bardzo często potrzebują one prawdziwych wzmacniaczy, końcówek mocy, wydajnych prądowo, aby mała kolumna miała solidny bas...
  Przewody kolumnowe mają znaczenie na brzmienie ale w jaki sposób:
  Dobieramy odpowiednią długość i przekrój do mocy naszego sprzętu, zmieniając te parametry wpływamy na brzmienie, np:
  mniejszy przekrój przewodu: usłyszymy mniejszy bas a przy okazji większą średnicę.
  Więc dobrze dobrane kolumny i wzmacniacz czy końcówka z okablowaniem to takie które są zrównoważone tonalnie ;)
  A do tego trzeba mieć dobre pomieszczenie....
  Przewody między urządzeniami, mają wpływ na brzmienie lecz dużo mniejszy niż kolumnowe.
  Jeśli nie będziemy korzystać z cienkich przewodów mogących zbierać zakłócenia to już coś...
  Staramy się o interkonekty dobrze izolowane.
  Zbalansowany czy nie???
  Przewaga tutaj jest w samym przewodzie ponieważ Zbalansowane są bardziej odporne na zakłócenia...
  Są to identyczne przewody jakimi podłącza się mikrofony, kolumny aktywne i profesjonalne urządzenia studyjne.
  Na scenie mają one często po 100 i więcej metrów i nic nie trzeszczy czy buczy...
  Długość przewodów ma znaczenie marginalne, żadne... Sygnał przechodzi z prędkością zbliżoną do prędkości światła, nikt i nic nie usłyszy jeśli podłączysz jedną kolumnę przewodem krótszym i troszkę dłuższym, mówimy o sprzęcie aktywnym, pasywny ma znaczenie aby równomiernie rozkładały się obciążenia i impedancja.
  A przewody zasilające, teraz narażę się Ekspertom..., lecz nie mają one absolutnie żadnego wpływu... i nigdy nie miały.
  Zawsze można coś wyprodukować i sprzedać...
  Szanowni Panowie Eksperci, ponieważ uważacie inaczej, wskażcie mi jeden produkt, zwłaszcza profesjonalny albo hi-fi, albo ja mogę Wam wskazać profesjonalny sprzęt do produkcji dźwięku, średnio kosztujący od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych i żaden producent nie daje żadnego specjalnego kabla..., dlaczego, ponieważ te urządzenia są tak zbudowane w środku iż mają wszystko co trzeba.
  Więc prąd nie ma znaczenia...
  Co innego to jego stabilność pod rosnącym obciążeniem, przed tym należy się zabezpieczyć odpowiednimi urządzeniami.
  Podsumowując:
  - pomieszczenie i jego akustyka są najważniejsze...
  - nie szalejmy z dużymi kolumnami, lepiej zaszaleć z dobrą końcówką czy wzmacniaczem co w jednym i drugim przypadku nie oznacza drogim.
  - źródło dźwięku ma takie samo znaczenie jak to czego słuchamy, tutaj mogę zaproponować posłuchać na słuchawkach neutralnych np. Bayerdynamic T1, lub innych ale brzmiących neutralnie, swojej ulubionej muzyki, a potem w domu i ocenić czego nie słyszymy w ogóle, albo jakich pasm jest za dużo, wtedy próbujemy coś zmieniać :)

  Ps. Starałem się nie podawać nazw firm, poza słuchawkami, mogą być inne.

  Pozdrawiam i życzę udanego doboru sprzętu do pomieszczenia.
  Marek Akustyk.

  Odpowiedz
 • fsod212.7.222.602019-04-28 21:30:18
  Czyli warto jednak dbać o detale. Dzięki za info Odpowiedz
 • Michal12185.244.214.2302019-06-23 13:36:48
  Dla mnie największą rolę odgrywa tutaj akustyka pomieszczenia i rozplanowanie polozenia dla naszych urządzeń audio. Artykuł bardzo pomocny Odpowiedz
 • YetiWrona5.253.206.1562019-09-10 08:05:37
  Kurcze fajna sprawa, nie wiedziałem że to takie ważne, będę wiedział na przyszłość Odpowiedz
 • incineroar89.64.31.292019-09-15 17:39:58
  Na pewno warto dbać o głośniki i sprzęt :) To też ale tak naprawdę jednak jakość tego co kupujemy ma największe znaczenie. Głośniki za kilkanaście tysięcy na pewno będą grać o niebo lepiej niż takie z chińczyka za dwie dychy :P Odpowiedz
  • bearer89.64.31.1212020-01-11 19:03:15
   Tutaj zgadzam się z użytkownikiem, dbanie o sprzęt audio może zrobić ogromną różnice wbrew pozorom. Odpowiedz
  • sobotniak89.64.31.1802020-01-19 13:18:28
   Absolutna prawda, trzeba dbać o swój sprzęt, a gwarantuje wszystkim, że nie będziecie musieli kupować nic nowego przez długi czas! Odpowiedz
 • Piperuron89.64.3.632019-10-07 09:16:05
  sam nie wiedziałem jak, dzięki że w końcu się dowiedziałem! Odpowiedz
 • Vavut289.64.4.1812020-01-28 19:16:10
  ciekaweyt artykuł można z niego dużo wyczytać, dzięki Odpowiedz
 • sunday89.64.29.2442020-01-31 21:30:13
  Uważałem się za eksperta w dziedzinie audio, przynajmniej dopóki nie przeczytałem waszego artykułu. Teraz już wiem, że macie lepszych :) Odpowiedz
 • eightees89.64.31.82020-02-09 10:59:13
  Mój gramofon coraz słabiej grał z czasem, a okazało się, że igła byłą troche zakurzona. Na takie rzeczy trzeba patrzeć. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław