Aktualności


Aktualności

Jak poprawić brzmienie swojego systemu audio?

8 ocen

Kupiłeś swój wymarzony sprzęt, użytkujesz go już kilka miesięcy, a może nawet lat. Jesteś zadowolony, ale czasem nachodzi Cię myśl: „Może warto coś zmienić? Może da się lepiej?”. Każdy z nas tak ma, ponieważ apetyt rośnie wraz z jedzeniem. Poniżej kilka prostych sposobów na poprawę brzmienia systemu audio.

Bowers & Wilkins 706 S2Bowers & Wilkins 706 S2 z pewnością brzmi bardzo dobrze ustawiony na półce, jednak pełen potencjał tej kolumny można odkryć dopiero po postawieniu na odpowiedniej podstawce.

Akustyka

Akustyka pomieszczenia to podstawa. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest ważniejsza niż sprzęt audio. Faktycznie, pomieszczenie w którym użytkujemy odciska ogromne piętno na brzmieniu muzyki. Przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które dają dużą różnicę.

 • Ustawienie kolumn w równej odległości od ścian i słuchacza. Wyrówna to czas w jakim muzyka dociera do naszego ucha. Poprawie ulegnie precyzja i budowa sceny.
 • Dywan na podłodze pomiędzy słuchaczem a głośnikami zmniejsza pierwsze odbicie dźwięku. Względem gołej podłogi daje czystszy i pełniejszy dźwięk.
 • Postawienie kolumn przy ścianie powoduje podbicie basu, oraz jego rezonans. Szczególnie dotyka to kolumny z bas refleksem z tyłu. Odsunięcie głośników daje czystszy, szybszy i dynamiczniejszy bas. 
 • Unikajmy dużych, twardych i płaskich powierzchni. Odbijają one fale akustyczne, które docierając do słuchacza interferują z falami docierającymi prosto z kolumny. Ciężkie zasłony, obrazki, czy półki z książkami pomogą powstrzymać propagowanie się takich odbitych fal. Najgorszym wrogiem dobrego dźwięku są duże okna. Szkło bardzo łatwo rezonuje, modulując padający na nie dźwięk. W pomieszczeniach o dużych szklanych powierzchniach dźwięk jest właśnie szklisty – pozbawiony masy i rozedrgany.

Czasem wystarczy trochę przestawić kolumny, żeby dźwięk z nich stał się dużo lepszy. Zachęcamy do takich eksperymentów, jak również do zasłaniania okien na czas odsłuchu. Odrobina wysiłku nieraz potrafi zdziałać cuda.

Szczoteczka do winyli Audioquest w Top Hi-FiCzyszczenie płyt winylowych na sucho szczoteczką Audioquest przed każdym odtworzeniem  pozwoli pozbyć się trzasków wywołanych kurzem.

Zadbaj o swój sprzęt

Cały dźwięk pochodzi z Twojego zestawu audio. Ważne, żeby był w dobrym stanie. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak skontaktuj się z serwisem. Lepiej od razu poprawić jedną rzecz, niż wymieniać pół urządzenia. Jeżeli sprzęt daje Ci znać, że coś nie jest tak, nie ignoruj tego. Dodatkowe zabiegi opisaliśmy poniżej:

 • Zdejmij maskownice. Są one świetne w ochronie głośników przed kurzem, dziećmi, czy zwierzętami, ale podczas odsłuchu przechwytują część energii z głośnika wysokotonowego. Zdziwisz się jak czyste mogą one być.
 • Oczyść złącza. Chemia jest nieubłagana, tylko regularne czyszczenie powierzchni styków pozwala zachować ich dobrą kondycję, a więc małą rezystancję złącza. Szczególnie podatne są gołe przewody głośnikowe z miedzi.
 • Gramofony wymagają regularnego czyszczenia igły z kurzu. Nie tylko poprawi to jakość brzmienia, ale również trwałość wkładki. Płyty winylowe należy odkurzyć przed użyciem, żeby kurz nie wywoływał trzasków podczas odtwarzania.
 • Nie stawiaj sprzętu na sobie. Może to utrudnić wentylację, a także przenieść wibracje pomiędzy urządzeniami.

Przewód głosnikowy Audioquest Aspen w Top Hi-FiWysokiej jakości przewody potrafią dać systemowi nowe życie. Na zdjęciu Hi-Endowy przewód głośnikowy Audioquest Aspen. Ten producent oferuje również wiele rozsądnie wycenionych przewodów sygnałowych, głośnikowych i zasilających.

Akcesoria

Kiedy zadbasz o akustykę i stan swojego sprzętu, ale Twój apetyt na zmiany nie maleje wówczas warto rozejrzeć się za akcesoriami. Najbardziej oczywiste są przewody łączące urządzenia. Zmieniając interkonekty, czy przewody głośnikowe na inne możemy w świadomy sposób wpłynąć na brzmienie naszego zestawu. Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni zwrócić uwagę na przewody i listwy zasilające sprzęt audio. Ich jakość również ma znaczenie dla dźwięku uzyskiwanego w systemach średniej i wysokiej klasy. Przewody sygnałowe i głośnikowe produkuje wiele firm, z których warte polecenia są Audioquest, Nordost i Real Cable.

W ramach eksperymentu połóż coś ciężkiego na odtwarzaczu CD/Blu-Ray. Powinna być słyszalna różnica. Wiele osób dociąża również kolumny z dobrym efektem. Kolejnym krokiem są akcesoria antywibracyjne dla audio. Mogą to być platformy lub podstawki takie jak Nordost Snort Kone AS. Odizolują one urządzenie od szkodliwych wibracji. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń lampowych, odtwarzaczy CD i gramofonów. Efektem jest zauważalnie czystszy dźwięk.

ELAC Uni-Fi FS U5ELAC Uni-Fi FS U5 to kolumny o nietypowej konstrukcji. Głośnik wysoko-średniotonowy jest współosiowy, a więc charakteryzuje się innym odtwarzaniem przestrzeni. Warto eksperymentować z ustawieniem takich kolumn, rezultaty mogą być spektakularne.

Podsumowanie

Dla wielu osób zakup sprzętu audio okazuje się dopiero początkiem drogi. System stereo, czy kina domowego może ewoluować razem z gustem, czy zainteresowaniami użytkownika. Poza zmianą urządzeń mamy również możliwość dokonania mniej rewolucyjnych korekcji. Dotyczą one akustyki, dbania o czystość i kondycję sprzętu, oraz różnorakie akcesoria, pozwalające wyciągnąć jeszcze trochę ze naszego domowego audio. Zmiany wykonuj po jednej na raz i zawsze potwierdzaj ich skuteczność odsłuchem. Po kilku takich ruchach warto powrócić do pierwotnej konfiguracji. Pozwoli to zachować kierunek w jakim chcemy podążać. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design z chęcią pomogą w takich działaniach.

Komentarze (6)  /  Ocena: 5.0/5 (8 ocen)

 • WielkaDzien194.99.105.2382018-12-31 19:11:36
  haha, to ciekawe, bo u mnie naprawde dywan zrobił odczuwalną różnice! to cała prawda! Odpowiedz
 • marlamb185.244.214.2302019-01-24 18:50:25
  Kto by pomyślał, że takie drobne rzeczy będą miały wpływ. Zaraz idę trochę poeksperymentować ze swoimi głośnikami :D Odpowiedz
 • bono212.7.222.1172019-02-16 12:44:18
  że też wsześniej nie znalazłem nigdzie informacji o tym dywanie. Wszystko inne wiedzialem, bo zawsze lubię się rozeznać, ale ta kwestia to dla mnie coś nowego. Dzięki! Odpowiedz
 • Alnico 37.47.178.2232019-03-16 09:45:15
  A co to jest jakość?
  Muzyk nagrywając ma zupełnie inne oczekiwania od akustyka, a ten ma inne wymagania niż producent.
  Pomiary techniczne jakości robi się w komorze bezehowej w odległości 1m na wprost kolumny.
  Odchylenie od osi o 30% daje spadek charakterystyki o kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt dB.
  W odległości od kolumn powyżej 2m słychać mniej wyraźnie kontur dźwięku. Powietrze po prostu tłumi ostrość brzmienia.
  Maciej
  Odpowiedz
 • Agea25212.7.222.592019-03-19 14:10:35
  Zawsze wiedziałam że akustyka jest ważna, ale że takie małe rzeczy mają na to wpływ? Nie spodziewałabym się nigdy. Odpowiedz
 • uzi185.244.214.2442019-04-19 14:49:43
  Ważne informacje. Powinny to być znane każdemu, a jednak tak się nie dzieje. Dlatego ludzie później narzekają na sprzęty. Po prostu nie potrafią się z nimi obchodzić.. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


706 S2
Supercena

706 S2

Bowers & Wilkins
Głośniki podstawkowe
3 149 zł
2 799 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław