Aktualności


Aktualności

Jak podłączyć subwoofer?

9 ocen

Jak podłączyć subwoofer?

Subwoofer kojarzy się głównie z kinem domowym, choć naszym zdaniem może on być również częścią dobrego systemu stereo. Potrafi on dodać głębi i wagi do odtwarzanej muzyki, czy ścieżki filmowej, jednak kluczem do uzyskania dobrego efektu jest odpowiednia konfiguracja. Ten poradnik dotyczy subwooferów aktywnych, ponieważ takie są wykorzystywane w domowym audio.

Bowers & Wilkins PV1DBowers & Wilkins PV1D to aktywny subwoofer, który śmiało może się stać ozdobą salonu. Jego unikalnej formie towarzyszy techniczna doskonałość.

Wejścia niskiego poziomu

Amplitunery kina domowego, oraz niektóre komponenty stereo posiadają wyjście sub out. Jest to sygnał niskiego poziomu, odfiltrowany ze średnich i wysokich częstotliwości. Ma on postać gniazda RCA, a w urządzeniach wysokiej klasy, może to być wyjście symetryczne XLR. W obu przypadkach podłączenie sprowadza się do prostego podpięcia przewodu pomiędzy wyjściem „Sub Out” a wejściem „Low Level” w subwooferze. Jeżeli wzmacniacz nie ma takiego wyjścia, nie wszystko stracone. Jeżeli posiada on wyjścia „Pre Out” wówczas można połączyć je z wejściami „Low Level” lub „Line Level” (jeżeli subwoofer ich nie posiada, wystarczy użyć przejściówki typu Y z dwóch RCA na jeden). Ważne jest żeby połączyć oba kanały „Pre Out” wzmacniacza, co pozwoli odtwarzać bas z obu kanałów. W przypadku wyjścia „Sub Out” wystarczy pojedynczy przewód, ponieważ sygnał obu kanałów już został zmieszany.

Bowers & Wilkins ASW608Tył subwoofera Bowers & Wilkins ASW608, widoczne wejścia niskiego poziomu „Line In”, oraz głośnikowe zaciski dla sygnału wysokiego poziomu.

Wejścia wysokiego poziomu

Wiele subwooferów posiada zaciski głośnikowe na tylnym panelu. Są to wejścia wysokiego poziomu, które pozwalają na podłączenie sygnału z wyjścia mocy wzmacniacza do subwoofera. Wówczas dostaje on taki sam sygnał jak kolumny, sam wycina niepotrzebne sobie pasmo. Takie wejście ma wysoką impedancję, więc z perspektywy wzmacniacza i kolumn jest praktycznie niewidoczne. Zalecamy podpiąć przewody głośnikowe od subwoofera prosto do wyjść wzmacniacza, nie do kolumn. Zapewni to maksymalną możliwą separację i zapewni brak wpływu subwoofera na dźwięk kolumn. W innych przypadkach należy pamiętać, żeby przewody łączące subwoofer z systemem audio były zbliżonej długości.

Subwoofer Yamaha NS-SW300 wspiera projektor dźwięku YSP-5600Subwoofer Yamaha NS-SW300 wspiera projektor dźwięku YSP-5600 tego samego producenta. Taka kombinacja pozwala na uzyskanie kinowego dźwięku przy minimum zajętego miejsca.

Konfiguracja subwoofera

Po podłączeniu subwoofera należy go ustawić. Do wyboru jest zaledwie kilka ustawień, ale mają one kluczowe znaczenie dla uzyskanego efektu.

 • Poziom głośności – pozwala regulować wzmocnienie subwoofera. Odpowiada ono za to jak dobrze zgra się on z całym zestawem. Najlepiej zastosować metodę 2x15: ustawić poziom głośności, posłuchać 15 minut, skorygować poziom głośności, posłuchać kolejne 15 minut i ponownie skorygować natężenie dźwięku. Pozwala to na bardzo dokładne skorygowanie poziomu głośności.
 • Częstotliwość odcięcia – reguluje od jakiej częstotliwości pracuje subwoofer. Polecamy ustawić ją na częstotliwości granicznej kolumn głośnikowych. Generalnie radzimy trzymać się możliwie najniższych częstotliwości.
 • Faza – niektóre subwoofery posiadają regulację fazy. Służy ona do dopasowania czasowego subwoofera i kolumn. Tutaj należy sprawdzić „na ucho” jakie ustawienie jest najlepsze brzmieniowo. Jeżeli różnica jest minimalna lub niesłyszalna wówczas zalecamy ustawić 0°.

Elac S10EQElac S10EQ nie posiada żadnych regulacji na tylnym panelu. Całe sterowanie wykonywane jest z poziomu smartfona wyposażonego w Bluetooth. Znacząco ułatwia to i przyśpiesza proces konfiguracji.

Podsumowanie

Subwoofery to wartościowy element systemów kina domowego i stereo. Jego podłączenie i konfiguracja nie są skomplikowane, wymagają jedynie trochę cierpliwości. Dzięki wiedzy z tego poradnika będzie to proste i przyjemne doświadczenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub chcesz odsłuchać jakieś subwoofery zapraszamy do wizyty w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci z przyjemnością Cię ugoszczą kawą, żebyś mógł poszerzyć swoją wiedzę w przyjaznej atmosferze.

Komentarze (6)  /  Ocena: 5.0/5 (9 ocen)

 • Kosmoska122185.244.214.2472019-01-01 12:38:29
  Świetny artykuł! Odpowiedz
 • Pola185.244.214.2432019-02-04 17:26:29
  Dobrze, że znalazłam ten artykuł. Oszczędziłam dzięki niemu co najmniej godzinę, bo nie muszę szukać informacji w całym internecie :P Odpowiedz
 • zagajny194.99.105.2432019-03-23 21:47:03
  No i wszystko jasne, elegancko napisane z czym mam to jeść :D zdam relacje jak wszystko pójdzie zgodnie z planem :P Odpowiedz
 • bohemian37.120.156.842019-03-30 16:10:14
  Ustawienie subwoofera poprawnie może być nie lada wyzwaniem, ale ten artykuł idealnie to wszystko opisuje, godny polecenia! Odpowiedz
 • spinjago89.64.30.2052019-07-24 11:16:05
  Właśnie idzie do mnie pierwszy mój subwoofer. Myślę, że dam radę Odpowiedz
 • piki89.64.30.1302019-08-12 12:05:09
  Zrobiłem wg waszego poradnika. Wyszło zacnie :) Mogę polecić każdemu Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


PV1D

Bowers & Wilkins
Subwoofery
7 199 zł
6 999 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław