Aktualności


Aktualności

Jak dbać o sprzęt audio?

13 ocen

Zakupowi nowego sprzętu audio-video towarzyszą zawsze duże emocje. Po pierwszej euforii jaka towarzyszy poznawaniu możliwości naszego systemu, warto zastanowić się, jak o niego dbać, aby służył nam przez wiele kolejnych lat.

Podłączenie sprzętu audio

Przede wszystkim pamiętajmy, że elektronika nie powinna być instalowana w miejscach wilgotnych, mocno nasłonecznionych oraz narażonych na kurz i pył. W przypadku ustawienia urządzeń elektronicznych w szafce musimy zadbać o swobodny przepływ powietrza, aby nie dopuścić do ich przegrzania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady u sprzedawcy, a także stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy w instrukcjach obsługi dostarczanych wraz ze sprzętem. Często są tam podane minimalne odległości, które należy zachować od najbliższych powierzchni.

Przynosząc urządzenie do domu należy pamiętać o podstawach dotyczących podłączania. Urządzenie musi osiągnąć temperaturę pokojową przed rozpoczęciem pracy. Na zimnych elementach może skraplać się para wodna, co prowadzi do potencjalnych uszkodzeń. Przed rozpoczęciem podłączania należy wyłączyć wszystkie urządzenia. Zapobiegnie to uszkodzeniom przy ewentualnym zwarciu przewodów.

Niektóre wzmacniacze lampowe wymagają ręcznej regulacji prądu spoczynkowego – bias. W takich przypadkach należy ściśle trzymać się instrukcji użytkowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z serwisem. Ustawienie większego biasu nie wpłynie znacząco na brzmienie, za to zdecydowanie zmniejszy żywotność lamp.

Audioquest szczotka do płyt winylowychPłyty winylowe wymagają szczególnej troski użytkownika. Należy je regularnie myć, a przed każdym odtworzeniem oczyścić szczotką taką jak ta od Audioquest. Zadbana płyta winylowa odwdzięczy się doskonałym brzmieniem, bez trzasków, czy przeskoków.

Jak czyścić sprzęt audio-video

Utrzymanie urządzeń w czystości nie jest czynnością trudna i skomplikowaną. W wielu sklepach znajdziemy akcesoria do czyszczenia sprzętu audio-video. Środki te powinniśmy stosować zgodnie z przeznaczeniem. Do czyszczenia obudów, np. wzmacniaczy, odtwarzaczy CD, itp., używamy środków płynnych lub chusteczek czyszczących. Zwróćmy uwagę, aby nigdy nie pryskać płynem bezpośrednio na urządzenie – substancja czyszcząca może osiąść na podzespołach wewnątrz urządzenia i je uszkodzić. Płyn zawsze nanosimy na miękka szmatkę, którą następnie delikatnie przecieramy sprzęt.

Przy czyszczeniu obudów kolumn głośnikowych, szczególnie tych pokrytych różnego rodzaju laminatami drewnopochodnymi, stosujmy specjalne środki do konserwacji takich powierzchni. Czyszczenie przeprowadzamy analogicznie jak w przypadku elektroniki, tj. nanosimy środek czyszczący na miękką szmatkę i czyścimy samą obudowę. W przypadku lakierów fortepianowych do czyszczenia wykorzystywać należy najdelikatniejszą możliwą ściereczkę, na przykład mikrofibrową do okularów. Bardzo ważne, żeby była czysta. Jakikolwiek paproch, czy drobina kurzu może porysować powierzchnię lakieru. Membrany należy czyścić bez użycia środków czyszczących, nawet bez wody.

Miłośnicy analogu walczyć muszą o czystość swoich płyt winylowych. Każda drobina kurzu na takiej płycie będzie słyszalna podczas odtwarzania. Dlatego przed odsłuchem warto oczyścić, a najlepiej umyć interesujące albumy. Służą do tego specjalne szczoteczki i myjki z dedykowanymi płynami. Przed odtwarzaniem płytę należy przetrzeć szczoteczką, która nie tylko oczyści płytę, ale również rozładuje jej ładunek elektrostatyczny.

Regularnej konserwacji wymagają także gramofony. Najwrażliwszym elementem tych urządzeń jest wkładka z igłą. Przy czyszczeniu igły musimy ściśle stosować się do zaleceń producenta wkładki. Igłę w gramofonie czyścimy specjalnym płynem naniesionym na odpowiednia szczoteczkę. Czyszczenie odbywa się wzdłuż osi wkładki, ruchem posuwistym, tak aby nie uszkodzić igły. Ważne również jest to, aby płyn nie dostał się do okładziny, w której zawieszona jest igła.

Bowers & Wilkins 702 S2Lakier fortepianowy prezentuje się fantastycznie w każdym wnętrzu, wymaga jednak uważnej pielęgnacji. Na zdjęciu Bowers & Wilkins 702 S2 dostępny w białym i czarnym lakierze fortepianowym.

W razie problemów

Może się zdarzyć, że po pewnym czasie nasz odtwarzacz CD lub Blu-ray nie będzie mógł odczytać zawartości płyt. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest kurz, który osiadł na soczewce lasera. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są specjalne płyty, których zadaniem jest oczyszczenie soczewki lasera. Warto taka płytę nabyć i profilaktycznie co pewien czas odtworzyć ją w naszym odtwarzaczu (ale nie cały czas!). Nie wolno używać dodatkowych płynnych środków czyszczących z taką płytą, szczególnie opartych o alkohol. Bezpowrotnie zniszczą one powierzchnię antystatyczną soczewki.

Jeżeli podczas odtwarzania płyt winylowych igła gramofonu przeskakuje wywołując głośne trzaski należy wówczas skorygować ustawienie gramofonu, ze szczególnym naciskiem na antyskating i dociążenie wkładki.

W przypadku innych problemów najlepiej skontaktować się z serwisem dystrybutora. Doświadczeni technicy poradzą sobie z każdym problemem.

Gato Audio DIA-250SSzczotkowane aluminium i lakierowany panel to znaki rozpoznawcze Gato Audio DIA-250S. Wystarczy regularnie przecierać go lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry, żeby zachował swój unikalny wygląd na lata.

Podsumowanie

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli cieszyć się doskonałym brzmieniem i bezproblemową pracą urządzeń przez długi czas. Zawsze warto przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia, pozwoli to uniknąć błędów już na starcie. Regularne czyszczenie sprzętu pozwoli zachować jego stan techniczny i wizualny. Jeżeli masz wątpliwości jak wyczyścić lub zakonserwować swój sprzęt audio eksperci Top Hi-Fi & Video Design chętnie pomogą. Zawsze możesz polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.

 

Komentarze (5)  /  Ocena: 4.9/5 (13 ocen)

 • boho194.99.105.2382019-02-28 16:36:31
  Warto wiedzieć, jak dbać o winyle, tym bardziej, że moda wróciła. Dzięki za wskazówki! Odpowiedz
 • agawa212.7.222.1162019-04-07 16:51:45
  ale o tej płycie "czyszczącej" nie miałam pojęcia. Trzeba zakupić Odpowiedz
 • skawendzer89.64.3.1712019-12-09 09:46:52
  kwestia bezpieczenstwa tez jest wazna, podłączanie itp, dzięki! Odpowiedz
 • Latarnikjo89.64.3.1092019-12-17 14:07:13
  audio jest dosyć delikatnym sprzętem, wiadomo że czasami jakiś wypadek się zdarzy, ale trzeba się znać na każdym sczególe sprzętu, pozdrawiam! Odpowiedz
 • rrtyuong89.64.2.1842020-02-07 11:53:07
  brat mi ostatnio przyniósł sprzęt do czyszczenia audio właśnie, chyba pora na porządki haha Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


DIA-250S

Gato Audio
Wzmacniacze zintegrowane
17 999 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław