Aktualności


Aktualności

Jak dbać o sprzęt audio

Zakupowi nowego sprzętu audio-video towarzyszą zawsze duże emocje. Po pierwszej euforii jaka towarzyszy poznawaniu możliwości naszego systemu, warto zastanowić się, jak o niego dbać, aby służył nam przez wiele kolejnych lat.
Przede wszystkim pamiętajmy, że elektronika nie powinna być instalowana w miejscach wilgotnych, mocno nasłonecznionych oraz narażonych na kurz i pył. W przypadku ustawiania urządzeń elektronicznych w szafce musimy zadbać o skuteczne chłodzenie, aby nie dopuścić do ich przegrzania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady u sprzedawcy, a także stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy w instrukcjach obsługi dostarczanych wraz ze sprzętem.

Przynosząc urządzenie do domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, pamiętajmy, aby wychłodzony sprzęt jedynie wyjąć z opakowania i nie uruchamiać go od razu. Ustawmy go w miejscu docelowym i poczekajmy, aż osiągnie temperaturę zbliżoną do temperatury panującej w pomieszczeniu. To bardzo ważne – po wniesieniu urządzenia do mieszkania na znajdujących się pod obudową podzespołach może skraplać się para wodna, która potrafi doprowadzić do uszkodzenia układów wewnętrznych. Kolejną kluczową sprawą jest podłączanie poszczególnych elementów zestawu. Pamiętajmy, aby robić to przy odłączonym zasilaniu. Sposób łączenia opisują instrukcje poszczególnych urządzeń, a włączenie zasilania musi być ostatnią czynnością, jaką wykonamy.

Jak dbać o profesjonalny sprzęt audio

 

Jak czyścić sprzęt audio-video.

Utrzymanie urządzeń w czystości nie jest czynnością trudna i skomplikowaną. W wielu sklepach znajdziemy akcesoria do czyszczenia sprzętu audio-video. Środki te powinniśmy stosować zgodnie z przeznaczeniem. Do czyszczenia obudów, np. wzmacniaczy, odtwarzaczy CD, itp., używamy środków płynnych lub chusteczek czyszczących. Zwróćmy zatem uwagę, aby nigdy nie pryskać płynem bezpośrednio na urządzenie – substancja czyszcząca może osiąść na podzespołach wewnątrz urządzenia i je uszkodzić. Płyn zawsze nanosimy na miękka szmatkę, którą następnie delikatnie przecieramy sprzęt.
Przy czyszczeniu obudów kolumn głośnikowych, szczególnie tych pokrytych różnego rodzaju laminatami drewnopochodnymi, stosujmy specjalne środki do konserwacji takich powierzchni. Czyszczenie przeprowadzamy analogicznie jak w przypadku elektroniki, tj. nanosimy środek czyszczący na miękką szmatkę i czyścimy samą obudowę. Membrany należy czyścić bez użycia środków czyszczących.

Może się zdarzyć, że po pewnym czasie nasz odtwarzacz CD lub Blu-ray nie będzie mógł odczytać zawartości płyt. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest kurz, który osiadł na soczewce lasera. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są specjalne płyty, których zadaniem jest oczyszczenie soczewki lasera. Warto taka płytę nabyć i profilaktycznie co pewien czas odtworzyć ją w naszym odtwarzaczu.

Regularnej konserwacji wymagają także gramofony. Najwrażliwszymi elementami tych urządzeń jest wkładka z igłą. Przy czyszczeniu igły musimy ściśle stosować się do zaleceń producenta wkładki. Igłę w gramofonie czyścimy specjalnym płynem naniesionym na odpowiednia szczoteczkę. Czyszczenie odbywa się wzdłuż osi wkładki, ruchem posuwistym, tak aby nie uszkodzić igły. Ważne również jest to, aby płyn nie dostał się do okładziny, w której zawieszona jest igła.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław