Aktualności


Aktualności

Długość przewodu do głośników

21 ocen

Miernej jakości przewody głośnikowe mogą znacznie pogarszać dźwięk. Warto zatem zadbać o ich jakość. Ale to nie wszystko. Przewody powinny być możliwie krótkie i jednakowej długości dla obu kanałów. Gdy w takiej sytuacji jeden z nich jest za długi, zwija się go w harmonię (nie należy zwijać spiralnie) i okleja się taśmą lub w inny sposób zabezpiecza przed zwijaniem.

Przewód głośnikowy

Każdy przewód charakteryzuje się określonymi parametrami takimi jak rezystancja, indukcyjność i pojemność. Wpływają one na współpracę ze wzmacniaczem. O ile indukcyjność i pojemność mają wpływ na pasmo przenoszenia i stabilność pracy wzmacniacza, to rezystancja jest odpowiedzialna za ewentualne straty mocy.

Kabel o niezerowej  rezystancji (to znaczy prawdziwy, nie ten idealny) stanowi dodatkowe obciążenie dla wzmacniacza. Część mocy wzmacniacza wydziela się w postaci ciepła w samym kablu. To, jaka to część, zależy od stosunku rezystancji kabla do impedancji zestawu głośnikowego. Należy dodać, że rezystancja kabla zależy od rodzaju materiału, z jakiego jest zrobiony, jego długości oraz przekroju.

Najlepszym przewodnictwem (najmniejszym oporem elektrycznym) charakteryzuje się srebro, nie wiele ustępuje mu miedź, właśnie dlatego z tego materiału produkowana jest zdecydowana większość przewodów, zwłaszcza tych do zastosowań w audio. Inne metale wykazują znacznie wyższą rezystancję, co nie przeszkadza, że mogą być wykorzystywane jako domieszki do stopów miedzi i srebra.

Jaka długość i jaka grubość

Zależnie od długości wymaganych połączeń między wzmacniaczem (amplitunerem) a zestawami głośnikowymi przyjmuje się następujące (minimalne) wartości przekroju przewodników w kablu. Oczywiście można zastosować grubsze przewody, o ile względy ekonomiczne nie są priorytetem.

 • 0,8 mm² dla przewodów nie dłuższych niż 2,5 m,
 • 1,25  mm² połączenia o długości do 4 m,
 • 2,0 mm² gdy przewody muszą mieć długość w zakresie od 4 do 6 m,
 • od 3,0 do 5,0 mm² dla bardzo długich odcinków kabla - powyżej 6 m.

Jak to wpływa na dźwięk

Po pierwsze, zbyt cienki kabel może powodować obniżenie głośności i ograniczać dynamikę dźwięku. Głośność spada wskutek poboru części mocy przez kabel, jednak spada jednakowo dla wszystkich częstotliwości. Mniejsza głośność przekłada się na mniejszą rozpiętość między najgłośniejszymi i najcichszymi dźwiękami.

Po drugie, rezystancja kabla nie tylko "zabiera" część napięcia (mocy), ale dość skutecznie obniża DF, czyli tak zwany damping factor (współczynnik tłumienia) - parametr wzmacniacza wyrażany stosunkiem rezystancji głośnika do rezystancji wyjściowej wzmacniacza.

Dlaczego jest to ważne? Bardzo mała wartość oporu wyjściowego wzmacniacza wraz z podłączonym do niego przewodem głośnikowym oznacza dużą wartość współczynnika DF.

Dzięki temu, wzmacniacz elektrycznie "tłumi" nierówną charakterystykę częstotliwościową głośnika, wyrównując ją. Wpływa to dodatnio na brzmienie. Skoki nie tłumionej charakterystyki nawet dobrej kolumny głośnikowej mogą bowiem dochodzić do kilkunastu, a nawet więcej decybeli. Zastosowanie przewodu o większym przekroju pozwala zachować wartość DF w rozsądnych granicach (np. pozostawienie przynajmniej na poziomie 80% jego wartości katalogowej).

Rodzaje konstrukcji kabli głośnikowych

Kable głośnikowe mogą mieć różnorodną budowę. Do najczęściej spotykanych należy zaliczyć:

 • Przewody typu litz (hyperlitz),
 • Przewody wstęgowe,
 • Przewody skrętkowe w postaci elastycznej linki przewodzącej.

Litz

Jest to specjalna konstrukcja kabla, polegająca na umieszczeniu pojedynczych żył przewodnika w osobnych izolacjach. W ten sposób następuje redukcja naskórkowości i poprawia się rozkład ładunków w całym kablu. Konwencjonalny kabel typu Litz zawiera dużą liczbę cieniutkich drucików. jest ich na tyle dużo, że przesyłanie dużych natężeń prądu odbywa się bez jakichkolwiek zakłóceń. Natomiast Hyperlitz jest strukturą pochodną, charakteryzującą się mniejszą liczbą przewodników, ale o większym przekroju i innym rozmieszczeniu przestrzennym. Wolną przestrzeń między przewodnikami wypełnia symetryzator. Utrzymuje przewodniki w określonej pozycji. W konsekwencji zapobiega zmianom  takich parametrów jak indukcyjność i pojemność. Zjawisko naskórkowości jest prawie całkowice wyeliminowane. Przewody typu Litz charakteryzują się dość znaczną pojemnością - ze względu na dodatkowe warstwy izolacji. Przed zastosowaniem kabli tego typu należy upewnić się czy posiadany wzmacniacz może współpracować z tego typu okablowaniem (dotyczy to tylko nielicznych i dość egzotycznych konstrukcji).

Przykładem mogą być przewody firmy Audioquest.

Audioquest Type-2
Przewód głośnikowy firmy Audioquest – model Type 2

Audioquest Flx Slip

Przewód głośnikowy do celów instalacyjnych firmy Audioquest

Taśma, wstęga (ang. Ribbon)

Ten typ budowy umożliwia zmniejszenie indukcyjności kabla i posiada walory praktyczne. Przewód można ukryć  pod wykładziną podłogową lub dywanem. Efekt naskórkowy jest pomijalnie mały. Cienkie blaszki przwodzą całym przekrojem. Mają duży czynny przekrój przewodzący. Dzięki temu przy niewielkich gabarytach mogą przenosić prądy o dyzych natężeniach. Indukcyjność jest niska, natomiast pojemnośc zależy od zastosowanego dielektryka.

Przykładem mogą być przewody firmy Nordost Cable.

Nordost Heimdall 2
Wstęgowy przewód głośnikowy Heimdall 2 firmy Nordost

Nordost Blue Heaven
Wstęgowy przewód Blue Heaven firmy Nordost 

Przewód wiązkowy, linka (ang. multi strand)

Polega na skręceniu żył z cienkich nitek przewodnika. Żyły są odizolowane od siebie dielektrykiem i umieszczone w koszulce z tworzywa szucznego np. PCV. Zadaniem takiej konstrukcji jest ograniczenie wpływu zjawiska naskórkowości. Duża liczba odpowiednio cienkich przewodników umożliwia przewodzenie odpowiednich natężeń prądu przy zachowaniu równomierności sygnału. Tak zbudowany przewód zachowuje się jakby był pojedynczą żyłą. Czynna powierzchnia przewodząca pozostaje stosunkowo niewielka, ponieważ obejmuje obszar przy powierzchni wiązki. Elektrony zamiast poruszać się po właściwych nitkach, mogą przechodzić z jednej na drugą. Uwarunkowane jest to powstawaniem warstwy tlenku na powierzchni poszczególnych nitek. Grubość warstwy nie jest stała (regularna) więc elektrony wybierają miejsca, w których jest ona najmniejsza. Podczas przebijania się przez tlenek następuje utrata tzw. informacji subtelnych. Aby temu zapobiec stosuje się surowce o dużym stopniu czystości.

Przykładem mogą być przewody firmy Real Cable z serii TDC (Time Difference Control).

Real Cable seria TDC

Jeżeli masz pytania dotyczące przewodów głośnikowych i chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Muzyka to nasza wielka pasja, więc chętnie się nią dzielimy, prezentując dostępne rozwiązania i możliwości brzmieniowe poszczególnych urządzeń. W naszej ofercie posiadamy szeroką gamę przewodów głośnikowych, zróżnicowaną pod względem brzmieniowym, jak też konstrukcyjnym i funkcjonalnym, więc z łatwością znajdziemy optymalne dla ciebie rozwiązanie.

Komentarze (11)  /  Ocena: 5.0/5 (21 ocen)

 • medalionek89.64.26.352018-12-31 23:42:41
  Przyznam, ze na to to nie zwracałem wcześniej uwagi i nie sądziłem, ze to moze byc w jakimkolwiek stopniu istotne. Odpowiedz
 • kaiji109.232.240.632019-03-02 12:42:13
  Ciężka sprawa z tymi kablami, jak dla mnie nie do ogarnięcia, ale przeczytanie tego artykułu na pewno w tym pomoże. Odpowiedz
 • Fenonemagosia194.99.105.2382019-06-12 10:50:06
  super sprawa, przydatne jeżeli chodzi oodpowiednie nagłośnienie itp Odpowiedz
 • Czajonat65.253.206.942019-06-24 10:52:59
  Przewody to zawsze trzeba mieć długie, taka weidza jest potrzebna! Odpowiedz
 • luigiuon89.64.4.702019-08-27 11:42:25
  dobrze wiedzieć że mogę tu znaleźć takie info :) Odpowiedz
 • traves89.64.31.292019-09-15 17:54:36
  Zawsze miałem z takimi rzeczami problem. Kable albo walały mi się po całej podłodze, albo plątały się pod biurkiem i kurzyły. Odpowiedz
 • mizeria89.64.30.2512019-10-20 15:36:10
  Dzięki za przykucie uwagi do takiego szczegółu. Może się wydawać że nie jest ważny, ale to jest jak najbardziej błędne. Odpowiedz
 • Warozen5189.64.4.742020-01-02 14:55:46
  ciekawy artykuł, gdyby nie on to bym o tym nie wiedział. Odpowiedz
 • nonaudio89.64.31.1212020-01-11 20:02:43
  spoko artykuł, krótko zwięźle i na temat :) to mi sie podoba. Odpowiedz
 • polack89.64.30.1512020-01-23 20:45:10
  Nigdy w życiu bym nie pomyślał, że taka nieduża rzecz ma przeciwnie takie duże znaczenie. Dzięki za rozjaśnienie sprawy, Odpowiedz
 • gtarawhatsup89.64.31.82020-02-09 11:18:12
  Zastanawiam się czasami, czemu ludzie tak pokomplikowali audio, ale co ja tam wiem, ja mam tylko jednego soundbara i wystarcza mi to na życie :D Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław