Aktualności


Aktualności

Czym się różnią słuchawki douszne od dokanałowych?

25 ocen

Słuchawek w domu powinniśmy mieć przynajmniej dwie pary. Jedne – duże, pełnowymiarowe wokółuszne, drugie – mniejsze, przenośne, z którymi możemy wyjść na miasto, zabrać je do samolotu lub w plecak na wakacje. Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup małych słuchawek, pozostaje nam wybrać ich rodzaj. Dziś skupimy się nie tylko na aspekcie konstrukcyjnym – słuchawki douszne czy dokanałowe, ale również na możliwościach dodatkowych, które niosą ze sobą poszczególne typy. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Co to jest słuchawka douszna?

Zanim pojawiły się słuchawki dokanałowe, istniały tylko słuchawki douszne i nauszne. Słuchawka douszna nie wchodzi bezpośrednio w kanał słuchowy, a jej konstrukcja opiera się w pełni na małżowinie usznej.

Konstruowane są one jako małe głośniki, a ich kształt jest na tyle uniwersalny, że większość osób czuje się komfortowo podczas korzystania z tego typu słuchawek. Odlane są najczęściej z plastiku, czasem „opatulone” przez producenta gąbką lub gumą dla zwiększenia komfortu użytkowania.

Przykładowe słuchawki douszne - Koss KE5.

audio-technica-ath-ckr7tw

Wspomniałem w powyższych akapitach o konstrukcji podobnej do małych głośników. Dlaczego? Ponieważ są one wyposażone w przetwornik, który wygląda i działa niczym membrana w głośnikach.  Podobnie jak w kolumnach, tak i w słuchawkach dousznych wyróżniamy modele zamknięte i otwarte. Może je także wyróżniać odporność na pot czy wodę, większa lub mniejsza tolerancja dla skrajnych temperatur itp.

Z uwagi na zastosowane tutaj umiejscowienie słuchawki na uchu, nigdy nie tłumiły one dźwięków tak, jak potrafią to robić słuchawki dokanałowe. Gdy słuchaliśmy głośno muzyki, zawsze jej część wydostawała się do otoczenia. Warto jednak zauważyć, że niosło to ze sobą pozytywny skutek w postaci lepszej wentylacji ucha.

Obecnie, słuchawki douszne zostały w większości wyparte z rynku przez modele dokanałowe. Dlaczego tak się stało? To była kwestia chwilowej mody. Do tej pory znajdziemy jednak sympatyków tych konstrukcji – niszowa produkcja trwa, a może za jakiś czas znowu wrócą one do łask konsumentów powodując wysyp nowych modeli.

Co to jest słuchawka dokanałowa?

Słuchawki dokanałowe, inaczej nazywane pchełkami wkładamy bezpośrednio w kanalik uszny, który w tym przypadku stanowi również ich mocowanie. Są one nieraz dwukrotnie mniejsze od słuchawek dousznych co pozwoliło również na redukcję ich wagi.

Słuchawki dokanałowe to w większości konstrukcje zamknięte, bazujące na uszczelnieniu połączenia słuchawki z kanałem usznym. By zapewnić to połączenie jak najdoskonalszym, producenci stosują wiele rodzajów gumek, silikonów lub pianek Comply. O tym więcej za chwilę.

Przykładowe słuchawki dokanałowe:

audio-technica-ath-ckr100is-0-3

Słuchawki dokanałowe oparte są na dwóch rodzajach przetworników – dynamicznym i armaturowym. Ten pierwszy – dynamiczny znamy ze słuchawek dousznych. Posiada on membranę, do której przyklejona jest cewka odpowiedzialna za przepływ prądu. Zmiany prądu powodują drgania cewki, co generuje dźwięk. Przetworniki armaturowe z kolei skonstruowane są o ruchomy rdzeń, wokół którego nawinięta jest cewka. Zmiany prądu wprawiają rdzeń w ruch i to dopiero on napędza drganiami membranę. Ten rodzaj przetwornika jest znacznie mniejszy, co pozwoliło wielu producentom na montaż 2 lub 3 w jednej słuchawce, w różnych pasmach częstotliwości grania.

Nie dajmy się zwieść ich małym rozmiarom. Niekiedy słuchawki te mogą kosztować naprawdę wiele, ale za to oferować najwyższą wydajność muzyczną.

Wybór gumek do słuchawek dokanałowych

Czasem zdarza się słyszeć, że ktoś nie toleruje słuchawek dokanałowych. Jest to naturalne, ponieważ nasze ucho stara się wyprzeć obce ciało, które raptem znalazło się w kanaliku usznym i powoduje dyskomfort. Z drugiej strony, miliony osób na całym świecie codziennie korzysta ze słuchawek dokanałowych, zatem czy to my jesteśmy nietypowi, czy może coś robimy nie tak?

Najważniejszą rzeczą, tuż po wybraniu słuchawek dokanałowych jest dobór do nich odpowiednich silikonowych nakładek lub pianek. To one będą definiować charakter brzmienia słuchawek, ilość basu, przestrzeń oraz przede wszystkim skalę naszego komfortu.

wkładki

Pierwszą i fundamentalną sprawą będzie dobór wielkości naszej wkładki. Zazwyczaj jest tak, że producent wraz ze słuchawkami dostarcza nam od 3 do nawet kilkunastu różnych, silikonowych końcówek. Zacznijmy więc od wyboru rozmiaru. Zasadą jest, by słuchawka po włożeniu w ucho nie była zbyt luźna. Ma ona uszczelniać nasz kanał słuchowy i spowodować by dźwięki nie wydostawały się na zewnątrz. Gdy wkład będzie za luźny – słuchawka nie wygeneruje również odpowiedniej ilości basu, bo nie stworzy się ciśnienie akustyczne. Nie możemy również przesadzić w drugą stronę – za duża silikonowa końcówka spowoduje rozpychanie kanaliku usznego powodując ból i szybkie zmęczenie. Szukanie prawidłowego rozmiaru wkładu może potrwać czasem nawet kilka dni, ale warto poeksperymentować w wyborze i pozostać przy tym, co najbardziej odpowiada naszym uszom.

Poza standardowymi końcówkami silikonowymi, w lepszych modelach słuchawek możemy znaleźć pianki Comply. Jeśli nie ma ich w opakowaniu, możemy dokupić je osobno. Pianka Comply to sprężysty materiał, który pod wpływem ciepła układa się w naszym kanale usznym, wypełniając jego nierówności. Przez tak dobre dopasowanie, często wymieniając same końcówki silikonowe na pianki otrzymujemy znacznie lepszy – pełniejszy i bardziej detaliczny charakter brzmienia.  To również świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie poradzić z dopasowaniem silikonowych końcówek – szukając czegoś pomiędzy oferowanymi rozmiarami.

Dodatkowe możliwości montażu słuchawek

Dobrze dobrane gumki lub pianki w słuchawkach to również gwarancja stabilnego mocowania – trzymania słuchawki w uchu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pociągniemy za kabel i słuchawka wypadnie lub też uprawiamy sporty, mogące wywoływać podobny skutek.

Tutaj z pomocą przychodzą różne rodzaje pałąków lub wstawek, które w taki czy inny sposób pomagają zabezpieczyć słuchawkę przed jej wypadnięciem.

audio-technica-ath-sport10

Do słuchawek z dodatkowymi możliwościami montażu należą m.in.:

Pilot, mikrofon i regulacja głośności na kablu?

Poza tym, że słuchawki grają mogą nam również ułatwić życie w postaci chociażby prowadzenia przez nie rozmów po wpięciu do telefonu. Ta funkcjonalność pozwala na w sposób ciągły z nich korzystanie. Gdy ktoś zadzwoni w czasie, kiedy słuchaliśmy muzyki, to nie musimy rozpinać słuchawek od telefonu i wyjmować ich z uszu. Wystarczy, że naciśniemy guzik zlokalizowany na przewodzie słuchawek a te za nas odbiorą połączenie.

Wbudowany mikrofon i możliwość prowadzenia rozmów oferują np. modele:

Kolejną funkcjonalność, jaką możemy napotkać w niektórych modelach wnosi pilot montowany na kablu słuchawek. Możemy przy jego pomocy wyciszać lub podgłośnić muzykę lub rozmowę telefoniczną. Możemy robić pauzę, wznawiać granie, przewijać lub przechodzić do kolejnych utworów. Stwarza to możliwość pozostawienia komórki w kieszeni, bo z pozycji pilota będziemy zarządzać tym, co w danej chwili gra.

bt190i_waterdroplet1

Pilot oferują modele:

Przy pilotach na kablach, odbieraniu rozmów, przełączaniu utworów i regulowaniu głośnością należy jednak dopowiedzieć jedną ważną kwestię. Słuchawki takie dopasowujemy do posiadanego przez nas telefonu. Są bowiem modele dedykowane dla urządzeń Apple, inne działają z Androidem a jeszcze inne z HTC.

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?

Jeszcze kilka lat wstecz nie istniały bezprzewodowe słuchawki dokanałowe lub douszne. Pierwsze modele, również nie wróżyły nic dobrego – oferując co najmniej kiepską jakość dźwięku. Wystarczały one wówczas do rozmów telefonicznych – muzycznie – większość słuchawek z kablem biło je na głowę.

audio-technica-ath-ckr7tw

Dziś jednak, przy ogromnym postępie technologicznym wszystko się zmieniło, coraz chętniej sięgamy do słuchawek bezprzewodowych – i słusznie! Bluetooth ewoluował, doszły protokoły bezstratnego przesyłu dźwięku np. AptX HD. Obecnie zaciera się cienka linia między jakością małych słuchawek przewodowych a ich bezprzewodowych konkurentów. Tak, to jest dobry moment na zakup słuchawek bluetooth.

Wśród licznych modeli bezprzewodowych, warte uwagi będą:

Jakie słuchawki wybrać? Podsumowanie.

Jak pokazał powyższy artykuł – jest wiele możliwości i dodatkowych funkcji, które mogą wnosić swoją konstrukcją i rozszerzeniami słuchawki. To, czy wybrać model douszny czy dokanałowy to sprawa tak indywidualnych potrzeb jak i podejście do słuchawek na kablu lub bezprzewodowych. Warto jednak dodać na koniec, że lepsze modele zapewnią nam coś, co jest ponad tą dywagacją – lepszą jakość odsłuchu, większą muzykalność i detaliczność. To o to w pierwszej kolejności powinniśmy zabiegać.


Komentarze (7)  /  Ocena: 4.9/5 (25 ocen)

 • tomlas89.64.19.1982019-01-29 17:15:08
  zdecydowanie wolę dokanałowe, mam audiotechnici i super się sprawują! Odpowiedz
 • tytus37.120.156.682019-02-20 16:51:36
  ja od lat korzystam ze sluchawek dousznych. Moim zdaniem sa sporo wygodniejsze Odpowiedz
 • skorpion185.246.208.1242019-06-03 15:50:19
  Dla mnie też tylko douszne. Są małe i możemy schować je w kieszeni. Poza tym wydaję mi się ze z takich słuchawek dużych lepiej korzystać np w domu albo jak pracujemy z dźwiękiem :P Odpowiedz
 • Wicker625.253.206.842019-07-15 11:42:34
  No proszę tyle już używam tych dokanałowych a nie wiedziałem że one się tak nazywają w języku profesjonalnym haha:) Odpowiedz
 • kierownik89.64.31.1832019-08-26 12:24:24
  jak dla mnie, słuchawki dokanałowe dają lepszy komfort słuchania i lepszą jakość dźwięku. Już nie mówiąc o świetnym wytłumianu otoczenia, jeżeli bardzo chcemy posłuchać sobie ulubionych kawałków w ciszy i spokoju :). Odpowiedz
 • Terraeoz89.64.4.722019-11-04 10:58:30
  douszne według mnie lepsze, nie czuć wtedy tych końcówek wciśniętych głęboko w ucho Odpowiedz
 • evoons89.64.2.1842020-02-05 10:47:44
  ja wole douszne, dokanałowe są dla mnie troche niewygodne. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław