Aktualności


Aktualności

Co to jest tor sygnałowy?

6 ocen

Yamaha

Tor sygnałowy jest to wyrażenie bliskoznaczne do ścieżki sygnałowej. Dotyczy to drogi jaką porusza się sygnał w urządzeniu, od wejścia poprzez wszystkie elementy aktywne, biorące udział w obróbce sygnału (wzmacnianiu, korekcji etc.) aż do wyjścia. Drugim znaczeniem jest zestaw urządzeń (cały system) od źródła do głośników. Wtedy określenie to używane jest jako synonim toru audio.

Tor sygnałowy w domowym sprzęcie audio – objaśnienie

Co dzieje się z (sygnałem dźwiękowym), kiedy uruchomimy płytę lub nagranie w odtwarzaczu?

Mówiąc w dużym uproszczeniu – przemieszcza się przez łańcuch urządzeń – czasem całkiem złożony – aby ostatecznie pojawić się w zespołach głośnikowych i wygenerować dźwięk.

Jednak jak brzmi pełna wersja tej historii? Gdzie i jak dokładnie przemieszcza się sygnał odpowiadający dźwiękowi? Dlaczego akurat w ten sposób? Czy we wszystkich systemach wygląda to tak samo?

W większości przypadków pełna ścieżka jaką musi pokonać sygnał audio wygląda tak jak jest opisane dalej. Może nasunąć się przypuszczenie, że w mniej skomplikowanych zestawach audio, tor sygnałowy również będzie mniej złożony. Otóż prawda jest taka, że nie będzie. Jest dokładnie taki sam, jak w przypadku bardziej zaawansowanych systemów.

Gramofon Yamaha Vinyl 500

Jak to działa? Analiza krok po kroku:

1. Źródło sygnału

Tę rolę może pełnić zarówno klasyczny odtwarzacz płyt CD, jak i urządzenie sieciowe, serwer muzyczny, a nawet gramofon analogowy wraz z przedwzmacniaczem korekcyjnym, który może być zarówno wbudowany w sam gramofon albo występować jako osobne urządzenie. O ile ze źródeł cyfrowych sygnał ma dostatecznie wysoki poziom sygnału, to sam gramofon (bez przedwzmacniacza) oferuje z natury bardzo niskie napięcie wyjściowe.

2. Łączówka analogowa tzw. interkonekt

Połączenie źródła dźwięku ze wzmacniaczem (nie zależnie od tego czy jest to konstrukcja zintegrowana – jednoczęściowa – czy dzielona na dwa urządzenia: przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy tzw. „końcówkę mocy) może wydać się całkiem zwyczajną sprawą, żeby nie powiedzieć banalną. Nic bardziej mylnego! Przewód łączący te dwa elementy w naszym systemie audio spełnia niebagatelną funkcję.

Po pierwsze ma przekazać sygnał w jak najwierniejszej postaci, bez zniekształceń, czy pogorszenia parametrów szumowych. Po drugie, każdy kabel nawet ten najtańszy, zakupiony w sieci sklepów wielkopowierzchniowych, charakteryzuje się określonymi parametrami elektrycznymi i własnościami fizykochemicznymi. Mowa jest tutaj o materiałach użytych do jego budowy (żyły przewodzące, separatory oraz izolacja zewnętrzna). Wszystkie te rzeczy w powiązaniu z parametrami źródła i wzmacniacza wchodzą w liczne interakcje, a zatem mają wpływ na charakter i jakość brzmienia całego systemu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

3. Urządzenie wzmacniające sygnał

Pod tym pojęciem rozumiemy zarówno wzmacniacz kompletny (zintegrowany), jak i konstrukcje dzielone, nie wspominając o amplitunerach, dwukanałowych czy wielokanałowych. W urządzeniu takim sygnał jest powiększany do poziomu niezbędnego do prawidłowego wysterowania zespołów głośnikowych (kolumn). Istotne jest tutaj dopasowanie elektryczne takiego urządzenia tak od strony wejścia (czułość, impedancja wejściowa), jak i na wyjściach głośnikowych (wydajność prądowa, współczynnik tłumienia). Układ elektryczny umożliwia regulację poziomu głośności, a także w niektórych modelach modyfikację charakteru brzmienia, za pomocą układów regulacji barwy tonu, wszelakiej maści korektorów czy procesorów dźwięku. W urządzeniach audiofilskich (purystycznych) najczęściej tych funkcjonalności nie ma, ponieważ chodzi w nich o jak najwierniejsze odtworzenie materiału źródłowego, a nie o modyfikację barwy.

4. Przewody głośnikowe

Podobnie jak w przypadku łączówek kabel również odgrywa najczęściej w pełni słyszalną rolę. Różnica tkwi jedynie w natężeniu prądu i poziomie sygnału (napięcie). Stąd też wynika inna konstrukcja przewodów głośnikowych oraz wtyków, jakimi jest zakończony. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu

Piękny lifestyle

5. Zespoły głośnikowe

Zanim sygnał zasili cewkę drgającą głośnika (każdego przetwornika, znajdującego się w obudowie zespołu głośnikowego), musi pokonać układ filtrów tzw. zwrotnicę głośnikową, której zadaniem jest rozdzielenie określonych części pasma do odpowiednich przetworników.

6. Tor słuchawkowy

Wygląda podobnie do przytoczonego powyżej, z tym że zamiast zespołów głośnikowych mamy słuchawki. Ponadto inną budowę ma przewód słuchawkowy oraz jego zakończenia. Oczywiście dotyczy to tylko klasycznych słuchawek typu dynamicznego. Słuchawki elektrostatyczne są odmiennym rozwiązaniem i brak tutaj stosownej analogii.

Komentarze (1)  /  Ocena: 4.7/5 (6 ocen)

  • Adaaam37.120.156.2222019-06-03 15:52:01
    w końcu znalazłem odpowiedzi na swoje pytania! Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław