Aktualności


Aktualności

Co to jest system multiroom?

Multiroom

W czasach, gdy na spokojne słuchanie muzyki zwykle brakuje czasu, chcielibyśmy, żeby mogła ona podążać za nami i towarzyszyć nam wszędzie, gdzie jesteśmy. Podczas gdy poza domem korzystamy z radia w samochodzie lub smartfona i słuchawek, to w domu wolimy wygodniejsze, stacjonarne rozwiązania.

Chcemy poruszać się po mieszkaniu swobodnie, słuchając melodii zgodnych z naszym nastrojem, a jednocześnie nie będąc skazanym na podkręcanie głośności w jedynym dostępnym urządzeniu grającym. To właśnie zapewnia system multiroom.

Jak działa system multiroom?

Mówiąc najprościej, multiroom jest to system umożliwiający odtwarzanie muzyki w każdym pomieszczeniu z jednego, wspólnego źródła. Potrzebujemy jednostki multiroomowej, do której podłączamy źródło dźwięku. Do jednostki multiroomowej podłączone są głośniki rozmieszczone w wybranych przez nas pomieszczeniach. W najprostszej wersji możemy odtwarzać tę samą muzykę w kilku pomieszczeniach, ale multiroom może umożliwić także słuchanie różnych utworów w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie.

Jakie głośniki do systemu multiroom?

Głośniki mogą być podłączane za pomocą kabli, ale można też wybrać wersję bezprzewodową. Użytkownik może zdecydować się na głośniki podwieszane, ukryte w ścianach głośniki „niewidzialne” lub kolumny wolnostojące – możliwości jest mnóstwo. Najnowocześniejsze głośniki multiroomowe łączą się z internetem i siecią domową, stając się częścią systemu tzw. inteligentnego domu i w wygodny sposób korzystając z serwisów muzycznych.

Większość głośników multiroom obsługuje się za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie, dzięki której możemy sterować muzyką w całym mieszkaniu. Aplikacje są łatwe w obsłudze i instalacji. Inne systemy mogą być sterowane przy pomocy centralnego pilota lub pilotów w każdym pomieszczeniu. Obecnie amplitunery kina domowego mogą także posiadać opcję multiroom, nie ma więc wtedy potrzeby kupowania oddzielnej jednostki centralnej.

System multiroom – co poza głośnikami?

Yamaha Multiroom

Każdy system multiroom może składać się z kilku urządzeń, ponieważ odtwarzanie – jak już wspomnieliśmy – opiera się o połączenie z domową siecią lub Bluetooth. Możemy zatem jako źródło dźwięku wykorzystać domowe urządzenia – od telefonu, przez zestaw kina domowego, odtwarzacz płyt, albo odbiornik radiowy – no i oczywiście telewizor. Co więcej, korzystając z urządzeń z wbudowanymi serwisami muzycznymi, nie jesteśmy ograniczeni do własnych zasobów – plików na komputerze lub kolekcji CD. Nasze „mądre urządzenia” mają już bowiem wbudowane najpopularniejsze serwisy muzyczne i filmowe. Możemy zatem słuchać playlist z You Tube, Spotify, Tidala czy Deezera.

Wybierając komponenty do systemu, warto zwrócić zatem uwagę na to, jakie dodatkowe usprawnienia zawierają kompletowane sprzęty. Doskonałym pomysłem może być oparcie systemu na telewizorze z dostępem do internetu i wbudowanymi aplikacjami, bo to znacznie poszerzy funkcjonalność domowego systemu. Poza głośnikami – zwłaszcza w domach z ogrodem czy tarasem – warto zainwestować w dobre bezprzewodowe słuchawki, które pozwolą swobodnie się przemieszczać nawet na sporą odległość od źródła dźwięku.

Wyobraźmy sobie dom, w którym w sypialni rano gra łagodna muzyka, przy szykowaniu się do pracy towarzyszy nam energetyczna melodia, w jadalni sączy się delikatny jazz, a wieczorem przy kąpieli – coś relaksacyjnego. Wszystko bez przenoszenia głośnika z miejsca na miejsce i z dźwiękiem dobrej jakości. Ta możliwość jest w zasięgu ręki, a z roku na rok także coraz bardziej w zasięgu portfela.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław