Aktualności


Aktualności

Co to jest dźwięk referencyjny?

8 ocen

Mikrofon

Dźwięk referencyjny to dźwięk odniesienia w najlepszej jakości – można powiedzieć, że to dźwięk wzorcowy - materiał studyjny, dźwięk generowany na żywo (koncert, filharmonia itd.) albo wydany na specjalnych wydawnictwach płytowych np. TACET.

Nagrania referencyjne

Są to nagrania pochodzące ze specjalistycznych wytwórni, wyróżnione bardzo często dopiskiem "wydawnictwo audiofilskie" albo "płyta audiofilska". To co najważniejsze, zwracają uwagę na szczególne walory akustyczne takowych produkcji. Ich głównym atutem jest fakt, że "po drugiej stronie konsolety" zasiadają nie tylko profesjonaliści, lecz przede wszystkim osoby uwrażliwione na piękno naturalnego dźwięku. Bardzo często odbywa się kosztem blichtru i... zysków, jakie można łatwo osiągnąć z masowej produkcji. Właśnie dzięki tym ludziom otrzymujemy wzorcowe pod względem technicznym i wypieszczone od strony artystyczne "dzieła" sztuki reżyserskiej, wprost chwytające za "audiofilskie serce" i poczucie estetyki swoją urodą brzmieniową.

Konsola miksera

Repertuar wydawnictw cechują typowe dla firm audiofilskich ograniczenia w zakresie gatunków muzycznych i wyboru odpowiednich wykonawców. Przeważa w nim głównie muzyka akustyczna, choć nie tylko. Najczęściej jest to jazz albo klasyka (muzyka poważna).

Nie należy widzieć w tym wady, jako takiej. Bowiem owe ograniczenia są rekompensowane z nawiązką błyskotliwie zrealizowany tytułami. Są to płyty, których jakość techniczna idzie w parze z wysoką klasą artystyczną. Co najważniejsze, na próżno ich szukać w szerszej dystrybucji. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, bo po prostu warto je zdobyć. Szczególnie, że wśród takich wydawnictw więcej jest realizacji bardzo udanych niż w ogólnodostępnej ofercie, nie wspominając o prawdziwych perełkach.

Zobacz jakie płyty znajdują się w naszej ofercie.

Opera

Oczywiście sama płyta z zarejestrowanym dźwiękiem, to nie wszystko - potrzebny jest też odpowiedni sprzęt, który "nie doda nic od siebie" do zarejestrowanego dźwięku. Dlatego w opisach wielu urządzeń wyskokiej klasy znajdziemy adnotację, że odznaczają się one dźwiękiem referencyjnym. Reasumując, dźwięk referencyjny na nagraniu, to taki który jest zarejestrowany w sposób możliwie najbliższy dźwiękowi muzyki granej na żywo. Realizator nic nie podbija w post produkcji żadnego pasma. Dżwięk referencyjny w urządzeniu audio zachowuje pracę realizatora dźwięku w stanie nienaruszonym - również nie może podbijać lub niwelować jakiejkolwiek częstotliwości, dźwięk musi być odtworzony 1:1 z nośnika. Aby uzyskać dzwięk referencyjny w domowycm systemie audio, niezbedne jest zbudowanie odpowiedniego toru sygnałowego

Komentarze (1)  /  Ocena: 4.9/5 (8 ocen)

  • tytus5.253.206.542019-05-23 13:09:37
    Mieć taką płytę- marzenie. Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław