Aktualności


Aktualności

Co to jest Dolby Vision?

Mówiąc w dużym skrócie jest to jedna, ale nie jedyna z technik wyświetlania obrazu z poszerzonym zakresem tonalnym. Techniki te pojawiły się wraz z upowszechnieniem standardu Ultra HD. Technologia HDR (z ang. High Dynamic Range) pozwala wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej - ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych, jak i w ciemnych obszarach. Ekrany obsługujące technologię HDR umożliwiają prawidłowe oddanie wyższych stopni światła, zawartych w jasnych partiach obrazu bez upraszczania czy uśredniania całej skali. Mówiąc kolokwialnie, pokazać lepiej to, co było widziane przed kamerą.

ekran

Skąd się to wzięło?

Producenci zaczęli skupiać się nie tylko na samej treści lecz także na jej realności. Aby właściwie ją wyświetlić na ekranie, kluczową kwestią stał się zakres tonalny.

Stosowane do niedawna ekrany miały ograniczoną jasność do ok. 100cd/m2 (nitów). Ograniczenia techniczne ekranów nie pozwalały na uzyskanie lepszego wyniku. Wprawdzie współczesne telewizory potrafią obecnie pokazać jaśniejszy obraz, to jednak w studiach nagraniowych nie stosowano do tej pory takich ustawień. Samo rozjaśnienie wyświetlacza nie wystarczało. Powodowało tylko nadmiernie rozjaśnianie całości obrazu. Gdy na ekranie pojawiał się księżyc na nocnym niebie, to czerń stawała się szara i znikały detale.

Philips

Aby temu zaradzić wprowadzono właśnie technologię HDR, która ustala maksymalną jasność znacznie wyżej. Na przykład, wartość 10 000cd/m2 (nitów) to różnica ponad 100-krotna, a przeszło o połowę niższa 4 000cd/m2 (nitów) jest już niemalże normą. Dzięki temu, materiał wyświetlany na naszym ekranie nie będzie nadmiernie jaskrawy i męczący dla wzroku, a jedynie detale, określone już na etapie produkcji filmu jako najjaśniejsze, zyskają na intensywności. Wszystko to sprawia, że obraz będzie bliższy rzeczywistemu.

Zatem zastosowanie technologii poszerzonego zakresu tonalnego (HDR) pozwala na zachowanie kontrastu oraz kolorów oryginalnej produkcji w dużo większym stopniu niż dotychczas. Istotna jednak jest technologia wykonania samego ekranu. Kluczowym parametrem dla HDRu jest maksymalna jasność jaką może wyświetlić taki wyświetlacz. Te zgodne z HDR są w stanie odebrać większą ilość informacji o kolorach i kontraście, a następnie przetworzyć je na obraz lepszej jakości. Dzięki poszerzonemu zakresowi tonalnemu jest on o wiele bardziej zbliżony do rzeczywistości widzianej przez ludzkie oko.

Jest wiele rodzajów HDR. Mamy zatem:

  • HDR10,
  • Dolby Vision,
  • HLG,
  • Advanced HDR (Technicolor),
  • HDR10+ (Samsung).

Obecnie najpopularniejsze na rynku są dwie technologie HDR: HDR10 oraz właśnie Dolby Vision.

Która lepsza?

Różnica pomiędzy dwoma standardami HDR sprowadza się do tego, że HDR10 narzuca jedną wartość jasności reżyserskiej dla całego filmu (statyczne metadane), a Dolby Vision jest bogatszy i precyzuje ją niezależnie dla każdej klatki (dynamiczne metadane).

Dla przypomnienia, metadane to dodatkowe informacje do strumienia wideo, które określają między innymi średnią i maksymalną jasność obrazu.

Oceniając z perspektywy jakości obrazu, to HDR Dolby Vision ma sporą przewagę. Tak jak już wspomniano przy HDR10 cały film otrzymuje jedną, zakodowaną informację o rozpiętości tonalnej. Telewizor ją dekoduje i jednorazowo zmienia swoje ustawienia. Przy Dolby Vision każda z klatek filmu posiada zakodowaną odrębną informację. Znając takie parametry, telewizor jest w stanie oddać obraz tak, jak przewidział to autor obrazu, bo modyfikuje nieustannie swoje ustawienia. Poza tym HDR10 jest 10-bitowy, natomiast Dolby Vision, ma większą głębię - 12-bitową.

Daje to wymierne, choć nie gigantyczne korzyści, bowiem telewizor może lepiej dopasować swoje parametry (poprzez „tone mapping”) do rodzaju sceny i dzięki temu pokazać, na przykład, lepszą gradację detali w jasnych i ciemnych obszarach obrazu. Przewaga Dolby Vision nad HDR10 wygląda na bezdyskusyjną. Jednak jest ona „teoretyczna”. Dolby Vision bynajmniej nie gwarantuje sam z siebie wysokiej jakości obrazu. Nie jest też żadnym cudownym remedium na takie mankamenty telewizora jak niski kontrast i niezbyt głęboka czerń. Należy zatem wyraźnie to podkreślić: żaden, choćby najlepszy format HDR nie podniesie niskiego kontrastu, ani nie poprawi kiepskiego systemu wygaszania / rozświetlania.

Kiedy ma to sens?

Ma natomiast głęboki sens pod warunkiem, że ekran będzie miał dobre parametry podstawowe (jak kontrast, kolory, czy odwzorowanie ruchu). Nie będą to telewizory LCD z matrycą IPS, ale np. OLED-y o rozdzielczości 4K, którym kontrastu nie brakuje. Niestety wiele odbiorników ma HDR, ale nie zapewnia jasności na odpowiednim poziomie. Najczęściej mają niski kontrast i bardzo jasną czerń, którą dodatkowo niszczy podświetlenie. Warto zatem wybierać kompletne rozwiązanie techniczne, a nie samą funkcjonalność.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Warszawa (Romaszewskiego)
Wrocław