Aktualności


Aktualności

15-06-2014

Wybór wzmacniacza

Wzmacniacz to jedno z najważniejszych urządzeń w całym systemie audio. Jego zadaniem jest przekazanie do kolumn głośnikowych wzmocnionego sygnału dźwiękowego, maksymalnie zbliżonego do oryginalnego nagrania. Krótko mówiąc wzmacniacz jest „sercem”, który napędza system dźwiękowy (głośniki).

Producenci sprzętu audio oferując całą gamę wzmacniaczy, od uniwersalnych modeli do wyspecjalizowanych konstrukcji, które pozwalają stworzyć system audio zgodny z naszymi wymaganiami. Jeżeli zamierzamy zbudować zestaw stereofoniczny, najlepiej wybrać wzmacniacz obsługujący dwa kanały. Gdy planujemy zamienić nasz pokój w salę kinową, powinniśmy zdecydować się na urządzenie obsługujące przynajmniej pięć kanałów oraz subwoofer. Porównując oba rozwiązania, system wielokanałowy jest bardziej wszechstronny i funkcjonalny – potrafi odtworzyć zarówno ścieżki filmowe, jak i sygnał stereo. Zaletą wzmacniaczy stereo jest natomiast bardzo wysoka jakość dźwięku. Przy porównywalnej cenie urządzenia stereofoniczne w większości przypadków dostarczą lepsze brzmienie niż modele wielokanałowe.

Od strony konstrukcyjnej wzmacniacze możemy podzielić na wzmacniacze zintegrowane, tzw. integry, czyli kompletne układy składające się z sekcji przedwzmacniacza i końcówki mocy, oraz wzmacniacze mocy (m.in. MOON 760A, NAD M22, Rotel RB-1590). Te drugie wymagają zastosowania przedwzmacniacza, którego zadaniem jest wstępne wzmocnienie sygnału audio i jego ewentualna obróbka (np. regulacja barwy tonu – bas/sopran) lub też muszą współpracować ze źródłem dźwięku, np. Bluesound NODE 2, które wyposażone jest w regulację poziomu sygnału wyjściowego. Przy wyborze przedwzmacniacza warto oprzeć się na doświadczeniu producenta końcówki mocy i wybrać model opracowany z myślą o współpracy z konkretnym wzmacniaczem – zagwarantuje nam to idealne dopasowanie obu konstrukcji, także od strony wzorniczej, a ponadto pozwoli uzyskać najwyższą jakość dźwięku.

Wzmacniacze zintegrowane to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Decyduje o tym połączenie wielu istotnych z punktu widzenia użytkownika zalet, takich jak bardzo wysoka jakość dźwięku, praktyczność i cena. Konstrukcje te zajmują mniej miejsca niż zestaw przedwzmacniacz/końcówka mocy, dzięki czemu nasze wymarzone stereo możemy ustawić nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Dzisiejsze wzmacniacze zintegrowane i amplitunery to coraz częściej wielofunkcyjne urządzenia. Wiele konstrukcji już teraz wyposażonych jest w przetworniki cyfrowo-analogowe, tzw. DAC-i. Konwertują one sygnały z wejść optycznych, współosiowych, a często również z komputerowego portu USB, na postać analogową. Rozwiązanie to umożliwia współpracę z chętnie wykorzystywanymi obecnie cyfrowymi źródłami dźwięku. Ponadto producenci coraz częściej sięgają po złącza cyfrowe. To dzięki nim do nawet niedrogich modeli, np. Yamaha A-S501, możemy z łatwością podłączyć najnowocześniejszy telewizor i skorzystać z lepszej obróbki dźwięku, jaką zapewnia przetwornik we wzmacniaczu. Innymi słowy nie pozwalamy telewizorowi ingerować w sygnał audio.

Coraz częściej wzmacniacze zintegrowane i przedwzmacniacze wyposażane są w ww. porty USB. Umożliwiają one bezpośrednie połączenie z komputerem. W ten sposób nasz sprzęt audio, np. Peachtree Audio nova125SE, staje się wysokiej klasy zewnętrzną kartą dźwiękową, która diametralnie poprawia jakość brzmienia muzyki. Rozwiązanie to doskonale dopełnia możliwość odtwarzania z komputera nagrań zapisanych w postaci plików wysokiej rozdzielczości, m.in. FLAC, ALAC, DSD, a także utworów strumieniowanych z internetowych serwisów muzycznych, np. Spotify i Tidal.

 

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław