Aktualności


Aktualności

16-05-2016

Jakie słuchawki są najzdrowsze dla uszu?

Świat hałasu, w którym przyszło nam egzystować, coraz częściej zmusza nas do sięgnięcia po pewne rozwiązanie, dzięki któremu możemy odciąć się od problemów życia codziennego oraz hałasu, który nas otacza. Rozwiązaniem tym są słuchawki – konstrukcja audio, z której możemy korzystać na różne sposoby. Możemy korzystać z nich w domu, w pracy, podczas podróży, a nawet w trakcie uprawiania sportu, podłączając je do niemal dowolnego źródła dźwięku – smartfonu, komputera lub np. wzmacniacza. Przy wyborze słuchawek nie warto na siłę szukać kompromisu, bowiem nie każda konstrukcja będzie odpowiadała naszym potrzebom. Rodzaj konstrukcji, który wybierzemy, wpłynie nie tylko na komfort użytkowania, lecz także na nasze zdrowie i samopoczucie. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które dostępne są w salonach ogólnopolskiej sieci Top Hi-Fi & Video Design.  

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne mają zazwyczaj spłaszczony kształt i spoczywają płytko w małżowinie usznej, przez co są bezpieczne dla uszu. Szukając analogii do słuchawek nausznych i wokółusznych, można powiedzieć, że stanowią one konstrukcję otwartą – powietrze może się swobodnie przemieszczać po obu stronach membrany, a jego ruch nie jest niczym ograniczony. Tym samym powietrze działa jak filtr, który rozprasza dochodzące do uszu dźwięki, przez co stają się one bezpieczniejsze dla naszego ucha. Ponadto cyrkulacja powietrza ogranicza możliwość namnażania się bakterii, co w dłuższym okresie mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie naszych uszu. O ile dawniej słuchawki douszne pełniły rolę pomocniczego sprzętu i były uważane za sprzęt niższej jakości, to z czasem rozwinęła się oferta ambitnych modeli o wysokiej jakości brzmienia. Doskonałym przykładem jest model Audio-Technica CHX-7iS, który wyróżnia się czystym, naturalnym brzmieniem oraz mocnym basem.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe są zazwyczaj mniejsze od słuchawek dousznych i mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie naszych uszu. W odróżnieniu od słuchawek dousznych ich konstrukcja wymusza umieszczenie słuchawek głęboko w kanałach słuchowych - stąd ich nazwa. Stanowią one odpowiednik nausznych słuchawek zamkniętych – powietrze znajdujące się między słuchawką a błoną bębenkową nie może (a przynajmniej nie powinno) wydostawać się na zewnątrz. To właśnie dlatego modele dokanałowe skutecznie tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że przy niewłaściwym użytkowaniu konstrukcje te stwarzają największe zagrożenie dla słuchu. Aby nie doprowadzić do poważnych zmian zdrowotnych, trzeba robić przerwy w odsłuchach i w ten sposób pozwolić naszym uszom „odetchnąć”. Słuchawki dokanałowe mają jednak swoje zalety. Przetworniki używane w dobrych słuchawkach dokanałowych pozwalają usłyszeć więcej detali i basu, nawet przy niższym poziomie głośności, co pozwala oszczędzać słuch i dłużej cieszyć się ulubioną muzyką. Decydując się na słuchawki dokanałowe wybierajcie, te które grają poprawnie przy niskim poziomie głośności. Godnym polecenia jest model C5 S2 firmy Bowers & Wilkins, który ukazuje najsubtelniejsze niuanse już przy niskim poziomie głośności.

Słuchawki wokółuszne

Słuchawki wokółuszne dzielą się na dwa rodzaje. Zamknięte mają szczelną obudowę, natomiast słuchawki otwarte wyróżniają się obudowę o ażurowej konstrukcji. Szczelna konstrukcja tych pierwszych utrudnia wydostawanie się na zewnątrz dźwięku generowanego przez membrany przetworników, chroniąc zarazem przed przedostawaniem się do uszu dźwięku z zewnątrz. W przypadku słuchawek otwartych jest odwrotnie, dźwięk swobodnie przepływa w obie strony. Poziom izolacji to nie jedyna istotna różnica pomiędzy słuchawkami otwartymi a zamkniętymi. Otwarta konstrukcja nie tylko lepiej przepuszcza dźwięk, lecz także pozwala uciec ciepłu, dlatego uszy mniej się nagrzewają. Zatem „zdrowymi słuchawkami” możemy określić modele wokółuszne o konstrukcji otwartej, zapewniającej wentylację. Fantastyczne wrażenia dźwiękowe zapewniają słuchawki PSB M4U 2 z aktywną redukcją hałasu, która pozwala na cichszy, bezpieczniejszy dla zdrowia odsłuch. Ponadto są lżejsze niż większość wokółusznych konstrukcji, można je złożyć, a co najważniejsze, grają bardzo zrównoważonym, naturalnym i szlachetnym dźwiękiem.

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne mają zazwyczaj lekką konstrukcję, a poduszki muszli słuchawkowych przylegają do ucha. Zazwyczaj występują one w formie zamkniętej, która dobrze izoluje od otoczenia. Ze względu na to, że słuchawka może dociskać małżowinę uszną do głowy, bywają one niezbyt komfortowe w użytkowaniu. Poduszki nauszne mogą być obszyte różnym materiałem – te ze skórzanym wykończeniem mogą utrudniać dostęp powietrza, dlatego wygodniejszym jest welurowe pokrycie. Wadą tego materiału jest łatwość w przyciąganiu kurzu. W tej kategorii słuchawek na szczególną uwagę zasługuje kultowy już model firmy KossPorta Pro. Jest to bardzo lekka składana konstrukcja o pełnym i dynamicznym charakterze brzmienia.

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław