Aktualności


Aktualności

16-03-2016

Jaki wzmacniacz zintegrowany kupić?

Wzmacniacz audio jest niezbędnym elementem każdego dobrego zestawu stereofonicznego. Przekazując do kolumn głośnikowych wzmocniony sygnał dźwiękowy, pełni analogiczną rolę jak serce w układzie krwionośnym. Właściwy dobór wzmacniacza decyduje o końcowym efekcie brzmieniowym, a jednocześnie pozwala ograniczyć wydatki poniesione na zakup sprzętu audio.

 Yamaha A-S1100/Yamaha CD-S1000

Wzmacniacz to urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie sygnału audio i przekazanie go do kolumn głośnikowych. Aby zapewnić oczekiwany poziom głośności w pomieszczeniu, wzmacniacz musi mieć odpowiednią moc.  Warto jednak pamiętać, że zakup urządzenia o dużym nadmiarze mocy to wydatek, który czasem nie przełoży się na słyszalną poprawę. Ważną wskazówką jest również fakt, że wzmacniacz nie powinien mieć mocy niższej niż głośniki, gdyż  wiąże się to z dużymi zniekształceniami podczas pracy przy szczytowym poziomie.

Wzmacniacz zintegrowany – tranzystorowy czy lampowy?

Najczęstszym rozwiązaniem spotykanym w tej kategorii urządzeń są wzmacniacze zintegrowane, zwane też integrami. W jednej obudowie łączą one stopień kontrolno-sterujący oraz właściwy wzmacniacz czyli końcówkę mocy. Na rynku dostępne są dwie szeroko wykorzystywane grupy wzmacniaczy zintegrowanych: oparte na tranzystorowych stopniach mocy oraz lampowe.

  • Wzmacniacze tranzystorowe – ze względu na swoją uniwersalność są obecnie najpopularniejszymi konstrukcjami. Zapewniają one odpowiednią ilość mocy do wysterowania głośników (zwłaszcza niskotonowych) charakteryzujących się większymi wymaganiami.

 Pass Laboratories INT-60

  • Urządzenia lampowe – mają one o wiele niższą moc, przynajmniej w grupie cenowej do około 5000 zł. Konstrukcje te sprawdzają się głównie podczas współpracy z głośnikami projektowanymi dla tej kategorii urządzeń. Oczywiście dostępne są również wzmacniacze lampowe o wyższych mocach, dla których dobór głośników jest znacznie łatwiejszy. Jednakże w tych przypadkach należy liczyć się z niemałym wydatkiem.

 Copland CTA 405-A

Niezależnie od powyższego podziału, producenci oferują także szczególne konstrukcje wzmacniaczy zawierające wbudowany tuner radiowy, tj. amplitunery stereo. Do amplitunera wystarczy podłączyć kolumny głośnikowe, aby bez potrzeby kupowania dodatkowych urządzeń móc słuchać muzyki i audycji z radia. Na szczególną uwagę zasługują amplitunery stereo, które oprócz tunera FM wyposażone są również w moduł DAB+ do obsługi radia cyfrowego.

Współpraca z gramofonami i słuchawkami

Przy wyborze wzmacniacza zintegrowanego warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Pozwala ono rozszerzyć funkcjonalność urządzenia i umożliwia współpracę z szeroką gamą sprzętu audio. Kupując nowy wzmacniacz warto więc wybrać lepiej wyposażony model. Nawet jeżeli obecnie nie wykorzystujemy wszystkich jego funkcji, to mogą one okazać się bardzo przydatnymi w przyszłości. Takimi funkcjonalnościami, na które warto zwrócić uwagę są:

  • Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) – umożliwia współpracę ze źródłami dostarczającymi sygnał audio w cyfrowej postaci. Moduł ten pozwala też zamienić komputer lub przenośny odtwarzacz w funkcjonalne źródło dźwięku hi-fi.
  • Port USB – obecnie jedno z najpraktyczniejszych udogodnień. Dzięki niemu do wzmacniacza zintegrowanego możemy podłączyć pamięć USB lub dysk twardy z zapisaną na nich muzyką. W prostszych konstrukcjach za pomocą złącza USB można odtwarzać pliki MP3 i WMA, w tych bardziej zaawansowanych także pliki high-res, m.in. FLAC 192 kHz/24 bity, a nawet DSD.
  • Przedwzmacniacz gramofonowy – rozwiązanie obowiązkowe dla miłośników analogowego brzmienia. Moduł ten pozwala podłączyć do „integry” dowolny gramofon. Przed zakupem warto upewnić się, czy zainstalowany przedwzmacniacz gramofonowy będzie obsługiwał użytkowaną przez nas wkładkę gramofonową. Zazwyczaj przedwzmacniacze kompatybilne są z wkładkami MM. Bardziej zaawansowane konstrukcje obsługują zarówno wkładki MM, jak i MC.
  • Wzmacniacz słuchawkowy – układ ten pozwala podłączyć słuchawki. Rozwiązanie to eliminuje konieczność stosowania zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. Ogranicza to koszt zakupu systemu audio, przy zachowaniu oczekiwanej funkcjonalności.
  • Złącza wejściowe – decydują o tym, ile urządzeń i jakiego rodzaju będziemy mogli podłączyć do naszego wzmacniacza zintegrowanego. Jeszcze kilka lat temu standardem były wyłącznie złącza analogowe stereo RCA, a w bardzo zaawansowanych konstrukcjach dodatkowo XLR. W dobie cyfrowego audio coraz częściej „integry” wzbogacane są o wejścia cyfrowe, takie jak  optyczne i koncentryczne. Pozwalają one przesyłać do wzmacniacza sygnał audio m.in. z telewizora, odtwarzacza Blu-ray/DVD, konsoli do gier czy tunera telewizji satelitarnej. Na uwagę zasługuje również port Ethernet, który pozwala podłączyć wzmacniacz do domowej sieci i odtwarzać udostępnioną w niej muzykę.
  • Łączność bezprzewodowa – po porcie USB kolejne niezwykle przydatne udogodnienie. Na rynku można spotkać urządzenia obsługujące jedną z powszechnie wykorzystywanych technologii, tj. Wi-Fi, AirPlay lub Bluetooth, bądź też każdą z nich. Bluetooth i AirPlay pozwalają strumieniować do wzmacniacza dźwięk ze smartfona, tabletu lub innego urządzenia Bluetooth bądź Apple (AirPlay). Pełnię szczęścia zapewnia dodatkowo obsługa Wi-Fi, dzięki której użytkownik może korzystać ze swojej biblioteki muzycznej, udostępnionej w domowej sieci bezprzewodowej.

Rotel RA-1592 

Oczywiście, osobny i bardzo ważny temat to właściwości akustyczne urządzenia – barwa dźwięku, wierność odtwarzania, rytm, dynamika i budowa przestrzeni dźwiękowej. Przykładowo, głęboki bas w ocenie jednego użytkownika może nie być wystarczający dla innego słuchacza. Dlatego też przed dokonaniem wyboru wzmacniacza, bezwzględnie trzeba poznać jego możliwości brzmieniowe. W dobrych sklepach ze sprzętem hi-fi znajdują się odpowiednie pokoje, w których można dokonać takiego odsłuchu. Standardem stosowanym w naszej sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design jest stworzenie kupującemu warunków akustycznych zbliżonych do domowych.

Propozycje ciekawych wzmacniaczy zintegrowanych wybranych przez naszych ekspertów w różnych przedziałach cenowych:

Dla początkujących

Zatem co i jak wybrać? Które konstrukcje są warte zainteresowania? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy do 1000 zł można kupić dobry, nowy wzmacniacz zintegrowany. Nie jest to łatwe zadanie, ale nie niemożliwe. W tym przedziale cenowym taką dobrze brzmiącą konstrukcją jest z pewnością Yamaha A-S201. Zadowoli ona wielu początkujących słuchaczy, ale też osoby, które chcą mieć naprawdę dobrej klasy zestaw do słuchania muzyki bez potrzeby wydawania dużych kwot. Dysponując mocą 100 W na kanał, wzmacniacz ten może wysterować nawet duże głośniki wolnostojące, a jego funkcjonalność dodatkowo zwiększa wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Tę niedrogą konstrukcję charakteryzuje dynamiczny, wysokiej jakości dźwięk.

Yamaha A-S201

Jakość w przystępnej cenie

Przesuwając pułap cenowy do kolejnego poziomu, tj. powiedzmy 2000-2500 zł, znacznie poszerzamy możliwość znalezienia odpowiadającej nam konstrukcji. Jedną z nich jest Rotel A10, czyli najnowsza odsłona prawdziwego klasyka w ofercie japońskiego producenta. Model ten kierowany jest do osób, dla których najważniejszy jest wysokiej klasy dźwięk. Swoją atrakcyjną cenę urządzenie zawdzięcza m.in. wyposażeniu konstrukcji wyłącznie w niezbędne elementy. Skupiając się na zaawansowanych komponentach toru fonicznego, konstruktorzy uzyskali rewelacyjną jakość brzmienia. Inną ciekawą alternatywą w tym zakresie cenowym jest A-S501 z oferty Yamahy, który szczególnie można polecić użytkownikom nowoczesnych urządzeń cyfrowych.

Rotel A10/Rotel T11

Integry dla wymagających

W klasie produktów do 10 000 zł wybór jest już bardzo szeroki i ciekawy produkt znajdą dla siebie nawet bardzo wymagający słuchacze. Punktem wyjściowym, który warto wziąć pod uwagę, jest A12 firmy Rotel. Ten wzmacniacz zintegrowany jest rozwinięciem jakości brzmienia oferowanej przez wspomniany wcześniej A10, ale dodatkowo wyposażony został w wysokiej klasy przetwornik c/a oraz pilot zdalnego sterowania. Interesującą konstrukcją dla wielu melomanów będzie też z pewnością NAD C 388. Oprócz niezawodnie wysokiej jakości dźwięku, oferuje on wiele funkcjonalnych rozwiązań. Urządzenie ma wbudowany przetwornik c/a i umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych (Bluetooth aptX). Opcjonalnie wzmacniacz może zostać wzbogacony o zaawansowany wewnętrzny moduł odtwarzacza strumieniowego. Układ ten pozwala odtwarzać pliki audio z własnej biblioteki muzycznej oraz korzystać z szerokiego dostępu do serwisów strumieniowych, np. Tidal, Spotify i Deezer oraz radia internetowego. W tym przedziale cenowym nie sposób także pominąć wzmacniacza Yamaha A-S2100. Symetryczna konstrukcja zapewniająca odpowiednią równowagę kanałów, wysoka moc, najwyższej klasy komponenty, zaawansowane moduły przedwzmacniacza gramofonowego i wzmacniacza słuchawkowego – to najważniejsze cechy, dzięki którym konstrukcja ta zbliża nas do urządzeń klasy high-end.

NAD C 388

High-end – niezrównana jakość dźwięku

Wzmacniacze zintegrowane kosztujące ponad 10 000 zł wprowadzają nas do świata high-endu, czyli konstrukcji na najwyższym poziomie wykonania i jakości brzmienia. W tej klasie ze wzmacniaczami zintegrowanymi konkurują wzmacniacze dzielone, tj. składające się z osobnego przedwzmacniacza oraz końcówki mocy. Którą wersję zatem wybrać – wzmacniacz zintegrowany czy dzielony? O wyborze może zdecydować argument tak banalny jak… praktyczność mierzona ilością wolnej przestrzeni w naszym meblu przeznaczonym na sprzęt audio. Oczywiście pod tym względem „integra” jest bezkonkurencyjna. Jeżeli już możemy pokusić się o wskazanie ciekawego rozwiązania, to pragniemy zwrócić uwagę na wzmacniacz o konstrukcji lampowej, Copland CTA 405-A. Produkty tego duńskiego producenta już od trzech dekad są bardzo cenione w świecie miłośników dobrego brzmienia. Urok dźwięku lampowego pozwala na  chwile oderwania się od pędzącej wokół nas rzeczywistości. Gorąco zachęcamy także do zapoznania się z produktami francuskiej firmy Devialet. Rewolucyjne wzmacniacze z serii Expert wprowadzają nas do świata dźwiękowej doskonałości. To najwyższej jakości dźwięk, unikatowa elektroniczna architektura, niesamowite parametry pracy oraz wyróżniająca się piękną stylistyką nowoczesna obudowa.

 Devialet Expert 250 Pro

 Artykuł został napisany przez jednego z konsultantów Top Hi-Fi & Video Design –ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Produkty


A-S201

Yamaha
Wzmacniacze zintegrowane
999 zł
749 zł
A12
Promocja

A12

Rotel
Wzmacniacze zintegrowane
4 399 zł
3 959 zł

250 Pro

Devialet
Wzmacniacze zintegrowane
Cena na telefon
RA-1592
Promocja

RA-1592

Rotel
Wzmacniacze zintegrowane
10 999 zł
9 999 zł

INT-60

Pass Laboratories
Wzmacniacze zintegrowane
Cena na telefon

A-S1100

Yamaha
Wzmacniacze zintegrowane
7 399 zł
6 666 zł

A-S501

Yamaha
Wzmacniacze zintegrowane
2 099 zł
1 699 zł

A-S2100

Yamaha
Wzmacniacze zintegrowane
10 499 zł
8 699 zł

C388

NAD
Wzmacniacze zintegrowane
6 999 zł
6 599 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław