Aktualności


Aktualności

23-05-2016

Bluetooth czy AirPlay – na jakie głośniki postawić?

Pozwalają wyjść brzmieniu poza cztery ściany salonu i dostarczają nam rozrywki również poza domem. Głośniki Bluetooth i AirPlay znalazły stałe miejsce w przestrzeni audio, oferując użytkownikom wygodę, o jakiej mogą marzyć producenci przewodowych konstrukcji. Jednak który wariant wybrać? Na to pytanie odpowiadają eksperci Top Hi-Fi & Video Design.

Vifa Oslo
Rozwój technologii sprawia, że głośników nie musi już łączyć ze źródłem dźwięku przewód. Na zdjęciu korzystający z technologii Bluetooth głośnik Vifa Olso.

Ostatnie dziesięciolecie zmieniło sposób, w jaki korzystamy z muzyki. Zmieniły się nasze potrzeby, zwyczaje – a w ślad za nimi – również urządzenia i technologie, zapewniające nam dostęp do strumienia audio. Słuchamy „z doskoku”, w ruchu i… coraz częściej poza domem. W wielu sytuacjach pomagają nam w tym dobrej klasy słuchawki oraz mobilne wzmacniacze słuchawkowe. Jednak czasem chcemy podzielić się swoją muzyką z innymi lub wypełnić domową przestrzeń dźwiękiem, nie sięgając przy tym po przewód. W takiej sytuacji odpowiedzią są głośniki bezprzewodowe – wśród nich cieszące się coraz większą popularnością modele z technologią Bluetooth lub AirPlay. Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje zalety, jednak korzystanie z nich niesie ze sobą także konkretne wyzwania. Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyborem jednego z nich?

Bluetooth – mobilność ponad wszystko

Bluetooth to standard komunikacji bezprzewodowej, stworzony pierwotnie po to, by zapewnić sprawną i niedrogą komunikację z takimi urządzeniami, jak mysz czy klawiatura, oraz zapewnić bezprzewodową łączność w samochodowych zestawach głośnomówiących. Standard ten gwarantował stabilne połączenie pomiędzy urządzeniami przy stosunkowo niewielkiej odległości pomiędzy urządzeniami (mniej więcej kilka metrów) oraz jakość dźwięku, całkowicie wystarczającą do prowadzenia rozmów telefonicznych.

W miarę rozwoju nowoczesnych technologii, możliwości Bluetooth zaczęli również doceniać producenci urządzeń audio, w wyniku czego pojawiły się kolejne generacje wykorzystujące kodeki, takie jak AAC czy apt-X. Dzięki tym modyfikacjom, jakość dźwięku osiągana przez urządzenia z technologią Bluetooth wyraźnie się poprawiła, osiągając poziom zbliżony do oferowanego przez płytę CD. I chociaż wciąż nieco ustępuje ono temu, jakie możemy uzyskać z pomocą przewodu, to właśnie Bluetooth dominuje tam, gdzie ważna jest mobilność sprzętu audio, co potwierdza dynamiczny rozwój oferty głośników Bluetooth i popularność, jaką wśród klientów Top Hi-Fi & Video Design cieszą się modele, takie jak np. mobilny Bowers & Wilkins T7.

To niewielkie urządzenie, pomimo swych kompaktowych rozmiarów, zapewnia precyzyjne, pełnowymiarowe brzmienie, z którego słyną produkty marki Bowers & Wilkins. Wygodę użytkowania, typowa dla bezprzewodowych konstrukcji głośnikowych jest tutaj dodatkowo zwiększona dzięki bardzo pojemnej baterii, która zapewnia aż 18 godzin pracy bez potrzeby ładowania. Dzięki technologii Bluetooth urządzenie łatwo łączy się z dowolnym smartfonem lub tabletem zyskując dostęp do ogromnych bibliotek muzycznych, oferowanych przez internetowe serwisy strumieniowe takie jak Tidal, Deezer czy Spotify. Dzięki zastosowaniu kodeka aptX jakość bezprzewodowej transmisji dorównuje poziomowi reprodukcji płyty kompaktowej, co w połączeniu z zaawansowaną techniką głośnikową Bowers & Wilkins, gwarantuje bogaty, pełen muzycznych detali dźwięk. Swobodny, czysty i dynamiczny dźwięk gwarantują zaawansowane przetworniki C/A, nowoczesne wzmacniacze klasy D, oraz zespół dwóch szerokopasmowych głośników współpracujących ze specjalnymi promienniki basu (ABR).

Bowers & Wilkins T7
Przenośny głośnik Bowers & Wilkins T7 to wysoka jakość bezprzewodowego brzmienia, osiągana dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Użytkownicy, którym zależy na połączeniu mobilności z dobrymi możliwościami brzmieniowymi oraz oryginalnym designem, docenią również model Helsinki oferowany przez sławnego duńskiego producenta głośników - firmę Vifa. Sekretem imponująco głębokiego brzmienia tego głośnika jest układ podwójnych przetworników pełnozakresowych o aluminiowych membranach, pracujących w towarzystwie dwóch niskotonowców, wspieranych przez pasywne radiatory basu.

Vifa Helsinki
Głośnik Bluetooth Vifa Helsinki zaprojektowano w ten sposób, by sprawdził się zarówno podczas rowerowych wypadów za miasto, jak i jako wygodne urządzenie stacjonarne. Podwójny układ przetworników zapewnia doświadczenia odsłuchowe na wysokim poziomie.

Technologia Bluetooth znajduje również swoje zastosowanie w nieco większych modelach, tego producenta jak np. Vifa Oslo. Tu również sekret sukcesu tkwi we wnętrzu konstrukcji, gdzie ukryto dwa przetworniki szerokopasmowe, dwa niskotonowe i dwa pasywne radiatory. Niewielkie wymiary (18x9 cm) i niezwykle solidna jakość wykonania sprawiają, że to niewielkie urządzenie dostarczy ci prawdziwym muzycznych emocji wszędzie, gdzie je ustawisz – w sypialni, kuchni czy w obszernym salonie.

Vifa Oslo
Vifa Oslo to ewenement na rynku głośników Bluetooth. Zamknięcie w jednej obudowie podwójnego układu przetworników szerokopasmowych, niskotowych i pasywnych radiatorów sprawia, że przesyłany przez Bluetooth apt-X cyfrowy sygnał audio nabiera prawdziwie muzycznego charakteru.

W każdym przypadku, wyzwaniem przed którym stoją producenci urządzeń audio z technologią Bluetooth, jest skompresowana forma przesyłanego w cyfrowej postaci sygnału. Dlatego w urządzeniach tych, oprócz kodeków takich jak aptX czy AAC, spotkamy wiele innych rozwiązań, pozwalających na podniesienie jakości przesyłanego brzmienia.

Airplay – brzmienie bez kompromisów

Jeśli jednak zależy Ci na bezprzewodowym odtwarzaniu plików wysokiej jakości, takich jak bazujący na bezstratnej kompresji ALAC, wówczas powinieneś zwrócić się w kierunku technologii umożliwiającej bezprzewodową transmisję na znacznie wyższym poziomie jakości dźwięku. Jedną z nich jest opracowana przez Apple technologia AirPlay.

Czym jest AirPlay? W przeciwieństwie do Bluetooth, które samo w sobie jest standardem transmisji danych, AirPlay to rozwiązanie, które z założenia służy do transmisji dźwięku, umożliwiając streaming w ramach istniejącej w domu sieci Wi-Fi. Aby działać, wymaga jednak dostępu do Wi-Fi i pośrednictwa routera. W zamian otrzymujemy rozwiązanie, które w doskonały sposób pozwoli nam łatwo skomunikować kompatybilny głośnik z komputerem wyposażonym w iTunes lub urządzeniami mobilnymi Apple. Korzystając z AirPlay, bez problemu odtworzymy pliki zapisane w formacie Apple Lossless czy skomunikujemy głośnik z urządzeniami pracującymi w standardzie iOS.

Z racji konieczności dostępu do Wi-Fi, głośnika wykorzystującego technologię AirPlay nie zabierzemy ze sobą na przejażdżkę, ale za to lepiej spisze się jednak w warunkach domowych. Głośnik możemy ustawić za ścianą lub w nawet w odległym punkcie mieszkania, bez obawy o to, że – jak w przypadku Bluetooth – sygnał zacznie się urywać a jakość transmisji spadnie. Jedyne, o co wówczas musimy zadbać, to wystarczająco dobry sygnał Wi-Fi naszej domowej sieci.  

Z pomocą AirPlay bardziej docenimy również streaming audio wysokiej rozdzielczości, który jest bez wątpienia przyszłością strumieniowania audio. Wykorzystanie pojemniejszej od Bluetooth sieci Wi-Fi do transmisji pozwala wykorzystać w pełni potencjał, jaki gwarantuje np. korzystanie z internetowych serwisów muzycznych.

Z drugiej strony, praktycznie każde urządzenie mobilne dysponuje technologią Bluetooth, zaś AirPlay dostępny jest jedynie w urządzeniach Apple. Stąd wiele urządzeń współpracujących, takich jak np. głośniki bezprzewodowe AirPlay, wyposaża się także w technologię Bluetooth, aby zapewnić bezproblemową komunikację bezprzewodową w każdej sytuacji sprzętowej. Przykładami tego typu konstrukcji są np. słynny Zeppelin Wireless firmy Bowers & Wilkins czy też Vifa Stockholm.

Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless

Vifa Stockholm
Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless i Vifa Stockholm zapewniają komunikację zarówno przez AirPlay, jak i Bluetooth. Takie rozwiązanie pozwala połączyć najlepsze cechy każdego z tych standardów, z jednej strony gwarantując brzmienie na poziomie hi-fi, z drugiej – prostotę komunikacji z urządzeniami mobilnymi.

AirPlay znajdziemy również w zaawansowanych rozwiązaniach multiroom, takich jak np. MusicCast marki Yamaha. Rozwiązania tego typu oferują jeszcze szerszą paletę możliwości, gdyż produkty takie jak na przykład głośnik Yamaha WX-030 z jednej strony oferują bardzo szeroki zakres funkcjonalności sieciowych i strefowych, z drugiej zaś zapewniają kompatybilność zarówno z AirPlay, jak i Bluetooth.

Yamaha WX-030
Głośnik Yamaha WX-030 z jednej strony pozwala wykorzystać możliwości, jakie daje AirPlay, z drugiej – otwiera przed nami możliwość współpracy z wieloma innymi komponentami w ramach uznanego systemu multioom MusicCast.

Jaki werdykt?

Na pytanie Bluetooth czy AirPlay tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jest ona związana z tym, w jaki sposób chcemy wykorzystywać technologię bezprzewodową. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje ich własna specyfika. Każde oferuje niezaprzeczalne możliwości. Każde również stawia przed nami konkretne wyzwania.

W rankingu mobilności zdecydowanie przoduje standard Bluetooth, z którym w sekundę połączymy głośnik z praktycznie każdym sprzedawanym obecnie smartfonem i zapewnimy sobie brzmienie w jakości CD, gdzie tylko chcemy.

Jeszcze wyższą jakość brzmienia zapewnią głośniki wykorzystujące technologię AirPlay. Technologia ta pozwala również wyeliminować odgłosy systemowe, takie jak na przykład sygnał przychodzącej wiadomości SMS, których nie wyeliminujemy ze streamingu z wykorzystaniem Bluetooth. Jego funkcjonalność jednak zaczyna i kończy się w obrębie zasięgu sieci Wi-Fi.

Dlatego kluczem doboru powinno być to, w jaki sposób zamierzasz słuchać muzyki i jakiej wielkości pliki masz zamiar odtwarzać. Jeżeli chcesz słuchać muzyki poza domem, mobilny głośnik Bluetooth to rozwiązanie, którego szukasz.  Jeżeli jednak zależy Ci na rozwiązaniu, które pozwoli Ci odtwarzać bezprzewodowo wymagające formaty audio, zainteresuj się urządzeniami, które między innymi obsługują standard AirPlay, takimi jak np. wspomniany system MusicCast. Zapewnisz sobie w ten sposób dostęp do standardu AirPlay, nie zamykając przy tym drogi do rozbudowy systemu o inne urządzenia pracujące w systemie multiroom.

Yamaha MusicCast

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również zasięgnąć opinii osoby, która posiada konkretną wiedzę na temat strumieniowania audio i która wie, jakie są wady i zalety każdej z dostępnych obecnie technologii – na przykład eksperta Top Hi-Fi & Video Design.

Produkty


Oslo

Vifa
Głośniki bezprzewodowe
2 199 zł
1 799 zł
Zeppelin Wireless
Promocja Bestseller

Zeppelin Wireless

Bowers & Wilkins
Głośniki bezprzewodowe
3 149 zł
2 299 zł

T7

Bowers & Wilkins
Głośniki bezprzewodowe
1 444 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław